Mario Monicelli se svým oblíbeným hercem Marcellem Mastroiannim | foto: ČTK

Režisér Mario Monicelli spáchal sebevraždu, truchlí i nepřítel Berlusconi

  • 10
Režisér Mario Monicelli, který patřil k legendám italského filmu, spáchal v pondělí ve věku 95 let sebevraždu. Zabil se skokem z pátého patra římské nemocnice svatého Jana. "Bolest nad tragickou smrtí mistra italské kinematografie" vyjádřil i premiér italský Silvio Berlusconi, toho přitom Monicelli často kritizoval.

Monicelli byl označován za krále tragikomedie a do svých filmů s oblibou dosazoval jako hlavní představitele zejména Alberta Sordiho a Vittoria Gassmana.

Mario MonicelliPrávě s posledně jmenovaným a s dalšími hvězdami jako Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou vytvořil v roce 1958 slavný film I Soliti ignoti (Zmýlená neplatí). O rok později zaujal dílem La Grande guerra (Velká válka), za který dostal dvě nominace na Oscara a na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva. V Benátkách obdržel stejnou cenu i za celoživotní dílo, třikrát dostal nejvyšší ocenění na Berlínském filmovém festivalu.

Mezi dalšími jeho známými filmy, které běžely i v českých kinech a televizi, jsou i například Boccaccio '70 se Sophií Lorenovou a Romy Schneiderovou, Casanova '70 opět s Mastroiannim, Dívka s pistolí s Monikou Vittiovou nebo Mortadela znovu s Lorenovou.

Deník La Repubblica označil Monicelliho za "Balzaka filmu", list Il Messaggero s jeho skonem spojil "konec jedné epochy". "Nikdo jiný než on nám nevyprávěl lépe o dějinách Itálie. Po něm nastává ticho," dodal deník ve svém úvodníku. Pro list Corriere della Sera byl Monicelli "dědicem neorealismu a 'commedia dell'arte', která se směje lidské mizérii".

Místo, kam dopadlo tělo režiséra Monicelliho

Italská herečka Stefania Sandrelliová, která hrála v několika Monicelliho filmech, označila jeho sebevraždu za "krajní gesto svobody" zaměřené proti konformismu. "Bolest nad tragickou smrtí mistra italské kinematografie" vyjádřil v komuniké také italský premiér Silvio Berlusconi, který přitom patřil k oblíbeným cílům sžíravé kritiky zemřelého umělce.

"Miliony Italů si ho budou pamatovat za způsob, jakým je natáčel, za to, jak je rozesmál a přiměl k sebereflexi," prohlásil italský prezident Giorgio Napolitano.

Režisérův synovec Niccolo Monicelli prohlásil, že "nešlo o tragický konec", protože filmař prožil svůj život opravdu naplno. Na dotaz novinářů, zda jeho strýc zanechal nějaký vzkaz, odpověděl, že těch už vydal více než dost - stačí je najít v jeho filmech.

,