Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér komedie s Timberlakem o zpěvu, sexu a zadnici Černé labutě

Exkluzivně   0:23aktualizováno  0:23
Paříž (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Justin Timberlake a Mila Kunisová natočili film o tom, jak je fajn mít kamaráda na sex, ale mluvit o něm nechtějí. Vlastně obecně moc mluvit nechtějí. Jak rozhovor s nimi probíhal, popisuje čtvrteční Magazín DNES. Tady si přečtěte, jak práci s dvojicí popsal o dost sdílnější režisér Will Gluck.

Will Gluck při prezentaci filmu Kamarád taky rád s Milou Kunisovou a Justinem Timberlakem | foto: Profimedia.cz

Zatímco hvězda Černé labutě a bývalý popový zpěvák podmínili svou komunikaci s médii celým seznamem požadavků, režisér komedie Kamarád taky rád, již měli propagovat, ochotně popsal, jak film o sexu vznikal. "Nevím, proč s tím tolik nadělají, sex je v Hollywoodu na denním pořádku," tvrdí s odkazem na milostné scény, jež prý v tamních studiích vznikají jako na běžícím pásu.

Všichni včetně herců mluví o tom, že je vaše komedie mimořádná. V čem?
Chtěl jsem natočit svěží komedii, jinou, než jaké jsou dnes v kurzu. Film, který bude o sexu, ale nikdo s tím nebude mít problém, protože to téma podám přirozeně a s humorem. Vezměte si, jak se se sexem v romantických komediích zachází: je to něco téměř abstraktního, meta, jíž chce každý filmový hrdina, který někoho potká, dosáhnout. Všichni mu držíme palce a cítíme s ním, jako kdyby řešil kdovíco. Přitom potkávat lidi a mít různé sexuální partnery je běžné, není to nic výjimečného. Kolik dospělých lidí je při sexu na jednu noc rozechvělých? Myslím, že moc ne, většinou k němu přistupují jako k jedné z mnoha součástí společně stráveného večera. Jenže filmaři jako by to nechtěli vidět. Tak jsem se to rozhodl změnit. 

A natočil jste komedii, kde se nevyleze z postele.
Vycházel jsem z toho, že ve většině filmů vidíme, jak se dva políbí, pak se svléknou, vlezou pod peřinu, udělají pár pohybů, pak se zhasne a vidíme je až zase ráno. No a já toužil ukázat to mezi - co se děje od chvíle, kdy se svléknou, do momentu, než se obléknou. To mimochodem znamenalo zachytit nejen samotný sex, ale také spoustu dialogů, protože i v posteli si lidi povídají. Jen se to moc neukazuje.

Mezi Milou a Justinem funguje určitá chemie. Bylo těžké ji z nich vykřesat?
Vůbec, přišli na plac a byla tam. Oba jsou vtipní, hraví, ladí k sobě. Když jsem hledal vhodnou dvojici, věděl jsem, že potřebuju přátele, které to spolu bude bavit. A nejen proto, že je to znát na výsledku: vezměte si, že ti dva spolu už půl roku jezdí po světě a rozdávají rozhovory. Něco takového lze těžko provozovat s někým, koho nenávidíte.

Z filmu Kamarád taky rád (Friends With Benefits): Justin Timberlake a Mila

Z filmu Kamarád taky rád (Friends With Benefits): Justin Timberlake a Mila Kunisová v něm hrají kamarády, kteří si chtějí dopřávat sex bez vztahu.

Hledal jste dlouho?
Velmi dlouho. Kolik já najezdil kilometrů, než jsem našel to, co jsem chtěl. Kde všude jsem byl!

Chtěl jste po Mile s Justinem něco, co by odmítli udělat?
Kdepak, byli schopni čehokoli. Tedy pokud to bylo vtipné. I když... Myslím, že Mila chtěla zpívat, ale protože je strašná zpěvačka, Justin jí to zakázal. (smích) Ne, to samozřejmě žertuji. Splnili každé moje přání, jsou to ukáznění herci.

Justina známe spíše jako hudebníka. Jaký je před kamerou?
Strávili jsme spolu skoro rok a půl jen prací na scénáři, takže jsme se poznali dobře. A já už asi po týdnu úplně zapomněl, že mám vedle sebe Timberlakea. To jsem si uvědomil, až když jsme přijeli točit do New Yorku a celé ulice začaly freneticky ječet jeho jméno. Justiiiiiin! Bylo to neuvěřitelné. A podruhé mi to došlo, když zazpíval v županu svůj dávný hit Jump.

O hledání dublerek

Seděli jsme v pokoji, do něj nám nahnali nějaké slečny. Otočka, detail, úsměv, kontrola zadečků a bylo hotovo. V podstatě šlo o to, aby si Mila vybrala zadnici, která se jí bude nejvíc líbit.

Myslíte tu scénu v jeho dětském pokojíku?
Před milováním s Milou, ano. Víte, milostné scény jsou v Hollywoodu něco tak běžného, že ztratily přídech pikanterie. Sex se tam točí denně, tak jaképak copak. Když se Mila poprvé svlékla, nikoho to nezajímalo. Ne že by nebylo na co koukat, ale nahý herec prostě není pro filmaře nic tak mimořádného. Nebudete mi věřit, ale tím, kdo způsobil rozruch, byl až zpívající Justin. Když to na place rozbalil s písničkou, kterou zpíval jako dítě, celý štáb byl najednou v pozoru, všichni ho chtěli vidět. Tehdy jsem si uvědomil, že je to opravdu osobnost. A taky že má talent. Ale jinak byl pro mě celou dobu "jen" skvělý herec.

Mimochodem měli herci pro nahé scény dvojníka?
Mila měla takzvaného dubla pro tělo, ale použila ho, respektive ji, jen jednou.Což dokazuje, jak dobře se s námi cítila. A nahý Justin je skutečně nahý Justin, tomu nahota nedělala vůbec žádný problém. Občas žertujeme, že dělal dubla i Mile. (smích) 

Jak se vlastně hledají dubleři pro erotické scény?
Přesně tak, jak si to nejspíš představujete: je to jako casting na modelky. Seděli jsme v pokoji, do něj nám nahnali nějaké slečny. Otočka, detail, úsměv, kontrola zadečků a bylo hotovo. V podstatě šlo o to, aby si Mila vybrala zadnici, která se jí bude nejvíc líbit.

Studoval jste jiné romantické komedie, abyste se inspiroval?
Romantické komedie ne, v nich totiž moc sexu nenajdete. Nebo si snad pamatujete, že by kdy Spencer Tracy říkal Katherine Hepburnové, jak mu to má dělat? (smích) Nic jsem nestudoval, měl jsem jen celkem jasnou představu, co rozhodne nechci – hlavně žádné hrdiny, kteří mají pocit, že jsou jediní a první, kdo něčím podobným prochází. Že jsou málem Adam a Eva, že na sebe čekali celý život a teď se osudově našli. Tak to v životě nechodí. Kluků a holek, kteří se potkají a něco spolu mají, existují miliardy, a dva z té miliardy sleduje můj film.

Jaký názor tedy máte na sex mezi kamarády a na vztahy, které stojí jen na něm?
A ptala jste se Mily? Určitě vám odpověděla něco na způsob: My si to nevymysleli, takové věci existují.

Mila Kunisová a Justin Timberlake na premiéře filmu Kamarád taky rád v New Yorku

Mila Kunisová a Justin Timberlake na premiéře filmu Kamarád taky rád v New Yorku

Znáte ji dobře.
Říká to všem. Ale má pravdu, muž a žena mají skutečně jen dvě možnosti: buď se spolu vyspí a je z toho vztah, nebo mají vztah a z něj se zrodí sex. Nic mezi neexistuje. Kdybychom naši komedii nepojmenovali Friends With Benefits, kdyby se jmenovala třeba Justin a Mila, nikdo by to téma neřešil. Protože co je to vlastně "přítel s přidanou hodnotou"? Někdo, o kom jste se ještě nerozhodli, jestli jde o partnera nebo jen přítele na sex. Myslím, že daný termín vznikl, protože jsme si zvykli, že se všechno musí nějak nálepkovat. Na Facebooku vyplňujeme, jestli jsme zadaní či nezadaní, ale co když nevíme?

Je v New Yorku víc nezávislých vztahů než v Los Angeles?
New York je jako Evropa, zatímco Los Angeles, to je čirá Amerika. Já vyrostl v New Yorku, ale bydlím v Los Angeles, takže znám obojí a zodpovědně můžu říct, že New York je mnohem otevřenější a přátelštější místo než Kalifornie. Lidé si v něm museli zvyknout na blízkost, jinak by se do něj nevešli, a to se odrazilo i na vztazích. V Kalifornii si každý žije svůj život ve svém obřím domě na obřím pozemku, kolem pusto prázdno. Můžete jet měsíce a na nikoho nenarazit, což je děsivé.

O sexu ve filmech

Romantické komedie jsem nestudoval, v nich totiž moc sexu nenajdete. Nebo si snad pamatujete, že by kdy Spencer Tracy říkal Katherine Hepburnové, jak mu to má dělat?

V Kamarádovi najdeme spoustu odkazů na současnou popkulturu. Řeknete mi důvod? Odráží podle vás film myšlení současného světa, nebo je to naopak a svět odráží to, co vidí ve filmech?
Všichni se díváme na filmy, sledujeme televizi, posloucháme hudbu. A všichni o tom mluvíme. Takový je reálný svět a já chtěl, aby v mém filmu přesně tahle realita byla. Aby ho zabydlely reálné postavy, které dělají reálné věci a baví se tak, jako se bavíme my. Což není běžné. Filmoví hrdinové často žijí v jakési bublině, kam nepronikne ani hudba, ani filmy, ani reklama. Nejenže si o nich nepovídají, oni dokonce přímo bydlí v prostředí, kde se popkultura nevyskytuje. Když vyjdou z domu, nenarazí na billboard, když jsme u nich na návštěvě, nehraje tam televize. V Americe je to přitom přesně opačně: reklama je všude a neexistuje byt, kde by permanentně neběžela televize nebo nehrála hudba. Filmy, ve kterých je v podkresu ticho, vnímám jako podvod, a já podvádět nechci.

Památná asi zůstane scéna, ve které sedí Justin s Milou na nápisu Hollywood v Los Angeles. Točili jste skutečně na něm?
Ano a jsme jediný štáb, kterému tam dovolili pracovat. Už jste asi pochopila, že mi velmi záleží na autentičnosti. Proto nepoužívám makety, ale skutečné předměty, proto netočím ve studiu, ale na reálných místech. Občas je to náročné, na všechno musíte mít povolení, ale vyplatí se to.

Will Gluck při natáčení filmu Kamarád taky rád (na sníímku s Milou Kunisovou)

Will Gluck při natáčení filmu Kamarád taky rád (na snímku s Milou Kunisovou)

Jak náročné to tedy bylo v případě značky Hollywood?
Velmi. Musel jsem být prostě otravný a neodbytný. Nakonec příslušné úřady řekly, že nás tam natáčet nechají, ale musíme ukázat, co se stane, kdyby se někdo o něco podobného pokusil. Když si totiž na ten nápis sednete, riskujete, že přiletí policie v helikoptéře a odveze vás. Mysleli jsme, že žertují, přece nebudeme dělat reklamu policii, ale mysleli to vážně.

Aspoň jste měli akční scénu s vrtulníkem zadarmo.
Zadarmo? Tak to ani náhodou. My jsme se prostě nechali zatknout. 
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz