Režisér Kim Ki-Duk představí asijský film

V posledních patnácti letech se neodmyslitelnou součástí programů světových festivalů staly filmy z asijského kontinentu. K nejvýznamnějším, i když nejednoznačně přijímaným, asijským tvůrcům mladé generace patří i režisér Kim Ki-Duk, který na festivalu v Karlových Varech osobně představí kompletní retrospektivu všech svých sedmi dosud natočených filmů. Přehlídka volně navazuje na loňskou úspěšnou retrospektivu současné korejské kinematografie.

Režisér Kim Ki-Duk se narodil v roce 1960. Kvůli problémům brzy opustil školu a začal pracovat v továrně. Po pěti letech služby v armádě se rozhodl stát kazatelem, ale v kostele nevydržel dlouho. Už od dětství maloval. V Paříži, kde strávil několik let, se živil prodejem svých obrazů.

Pro ty, kteří jezdí do Karlových Varů pravidelně, není Kim Ki-Dukova tvorba úplně neznámá: v roce 1999 byl v "Jiném pohledu" uveden jeho film Ptačí klec (Birdcage Inn) a loni byl v rámci korejské retrospektivy promítnut Ostrov (Seom).

Rozhovor s Kim
Ki-dukem čtěte ZDE.

Originalita Kim Ki-Dukova pojetí filmu spočívá také v tom, že nikdy nenavštěvoval filmovou školu, nikdy nepracoval jako filmový asistent a nepatřil ani k těm, kteří se o režii učí neustálým chozením do kina.

Každý jeho film (sám si píše i scénáře) je jakýmsi autobiografickým portrétem načrtnutým kamerou a reprezentujícím určitý úsek života. Zaměřuje se na postavy, které se těžko smiřují se společenskou konvencí a mají problémy se zapojením do normálního života. Mistrně zvládá ztvárnění překvapivých situací a náhlých zvratů, jimiž jsou jeho filmy často vypointovány.

V Karlových Varech budou v retrospektivě uvedeny všechny jeho dosavadní filmy: Krokodýl (1996), Divá zvěř (1997), Ptačí klec (1998), Ostrov (2000), Skutečná fikce (2000), Adresát neznámý (2001) a Drsňák (2001).

Režisér Kim Ki-Duk při natáčení.

Kim Ki-Duk.

Režisér Kim Ki-Duk.

Korejský režisér Kim Ki-duk.

Korejský režisér Kim Ki-duk.

Korejský režisér Kim Ki-duk.