Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Kim Ki-duk je tiše neúnavný jako Dech

  17:19aktualizováno  17:19
Jedni namítají, že je pořád stejný. Druzí oponují – Ale pořád stejně skvělý! V každém případě se tiše neúnavný jihokorejský tvůrce Kim Ki-duk, jenž má po celém světě včetně Česka armádu ctitelů, nedá zastavit. Dech, který přichází do českých kin, je už jeho čtrnáctým dílem v pořadí.

ze snímku Dech | foto: Febiofest

A zároveň prvním, v němž hraje asijská hvězda Chang Chen, hrdina Tygra a draka. "Někdy dospějeme do obtížného bodu, kdy jako bychom ani nemohli chytit dech," popsal režisér životní okamžik, v němž se ocitají dvě postavy Dechu, jež se potkají pouze shodou náhod.

Na jedné straně sochařka, jíž manžel zařídil luxusní živobytí včetně vily s ateliérem a galerií, se ve zlaté kleci dusí, ale dává to znát jen ve svém díle; na manželovy snahy o konverzaci zarytě mlčí, pak odhalí jeho nevěru. Na druhé straně zločinec čekající na popravu, který se v cele pokusí o sebevraždu – a když sochařka vidí jeho případ v televizi, jde odsouzence navštívit.

Role se obrátí, teď mluví žena a vězeň s poraněným krkem jen naslouchá. Schůzek ve vězení přibývá, až se o nich dozví sochařčin muž, kterého to dráždí stejně jako odsouzencova milence ze společné cely.

A vztahy celé čtveřice se proměňují, zatímco je bezpečnostní kamerou sleduje a ovlivňuje hlavní dozorce – sám Kim Ki-duk. Černé je bílé Čtrnáct filmů stihl rodák z horské vsi natočit za dvanáct let.

Nejprve studoval, ale nedokončil zemědělskou školu; pak pracoval v továrně, na moři i v armádě, dokonce přemítal o dráze kněze. Nějakou dobu se živil v Paříži jako pouliční portrétista; po návratu domů začal psát scénáře a roku 1996 debutoval filmem Krokodýl, jímž na sebe upozornil ve vlasti i za hranicemi.

Slov se nebojí, překladu ano
Jeho pozdní snímky jsou něžnější než rané obrazy násilí, o němž režisér opakuje: "Já jím nejsem uchvácen, ono prostě existuje." Jedna specialita však Kim Kidukovi zůstala: až na výjimky se v jeho filmech skoro nemluví.

Filmoví teoretici pro to hledají různá vysvětlení od uměleckých symbolů až po sociální významy, režisér však uvádí čistě věcný důvod: "Mám strach z nepřesného překladu, proto dávám do svých filmů tak málo dialogů."

Ono vůbec nemá smysl pouštět se s Kim Ki-dukem do uměnovědných hovorů. Jednou třeba shrnul filozofii svých filmů slovy "černé je v podstatě bílé". O tom prý vyprávěly všechny jeho předchozí snímky a budou o tom mluvit pravděpodobně i ty příští.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz