Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Kim Ki-duk je tiše neúnavný jako Dech

  17:19aktualizováno  17:19
Jedni namítají, že je pořád stejný. Druzí oponují – Ale pořád stejně skvělý! V každém případě se tiše neúnavný jihokorejský tvůrce Kim Ki-duk, jenž má po celém světě včetně Česka armádu ctitelů, nedá zastavit. Dech, který přichází do českých kin, je už jeho čtrnáctým dílem v pořadí.

ze snímku Dech | foto: Febiofest

A zároveň prvním, v němž hraje asijská hvězda Chang Chen, hrdina Tygra a draka. "Někdy dospějeme do obtížného bodu, kdy jako bychom ani nemohli chytit dech," popsal režisér životní okamžik, v němž se ocitají dvě postavy Dechu, jež se potkají pouze shodou náhod.

Na jedné straně sochařka, jíž manžel zařídil luxusní živobytí včetně vily s ateliérem a galerií, se ve zlaté kleci dusí, ale dává to znát jen ve svém díle; na manželovy snahy o konverzaci zarytě mlčí, pak odhalí jeho nevěru. Na druhé straně zločinec čekající na popravu, který se v cele pokusí o sebevraždu – a když sochařka vidí jeho případ v televizi, jde odsouzence navštívit.

Role se obrátí, teď mluví žena a vězeň s poraněným krkem jen naslouchá. Schůzek ve vězení přibývá, až se o nich dozví sochařčin muž, kterého to dráždí stejně jako odsouzencova milence ze společné cely.

A vztahy celé čtveřice se proměňují, zatímco je bezpečnostní kamerou sleduje a ovlivňuje hlavní dozorce – sám Kim Ki-duk. Černé je bílé Čtrnáct filmů stihl rodák z horské vsi natočit za dvanáct let.

Nejprve studoval, ale nedokončil zemědělskou školu; pak pracoval v továrně, na moři i v armádě, dokonce přemítal o dráze kněze. Nějakou dobu se živil v Paříži jako pouliční portrétista; po návratu domů začal psát scénáře a roku 1996 debutoval filmem Krokodýl, jímž na sebe upozornil ve vlasti i za hranicemi.

Slov se nebojí, překladu ano
Jeho pozdní snímky jsou něžnější než rané obrazy násilí, o němž režisér opakuje: "Já jím nejsem uchvácen, ono prostě existuje." Jedna specialita však Kim Kidukovi zůstala: až na výjimky se v jeho filmech skoro nemluví.

Filmoví teoretici pro to hledají různá vysvětlení od uměleckých symbolů až po sociální významy, režisér však uvádí čistě věcný důvod: "Mám strach z nepřesného překladu, proto dávám do svých filmů tak málo dialogů."

Ono vůbec nemá smysl pouštět se s Kim Ki-dukem do uměnovědných hovorů. Jednou třeba shrnul filozofii svých filmů slovy "černé je v podstatě bílé". O tom prý vyprávěly všechny jeho předchozí snímky a budou o tom mluvit pravděpodobně i ty příští.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz