Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Jaromil Jireš má nový film: Dvojrole

  8:56aktualizováno  8:56
P r a h a - Režisér Jaromil Jireš přichází dnes do kin s novým filmem: jmenuje se Dvojrole a na scénáři spolupracoval s autorkou původního námětu Jaroslavou Moserovou - lékařkou, překladatelkou a senátorkou. "Je to komorní příběh a nevypráví zrovna o věcech, které lidi houfně přitáhnou do kina," připouští Jireš.
Za spolehlivý divácký magnet nicméně považuje Terezu Brodskou v hlavní roli. Speciálně pro ni byla postava napsána. Jireš s respektem říká: "Neznám jinou bytost, která by tohle zahrála." Hlavní hrdinka zosobňuje zvláštní "dvojroli": spojuje tělo a ducha dvou naprosto rozdílných stvoření. Párek lékařů posedlých výzkumem (hrají Karel Roden a Jan Hartl) totiž dostane po noční nehodě na operační stůl dvě ženy v kritickém stavu: mladou, půvabnou, leč slovy Jireše "pitomou" volavku zlodějské party, a starou, unavenou, ale chytrou a vzdělanou docentku historie.
Tím, že do těla první pacientky tajně přenesou mozek druhé z nich, zachrání neurochirurgové život alespoň jedné z obětí. Jenže které vlastně? ptají se tvůrci.
Moserová téma shrnuje jedinou větou: "Lidé by se Pánubohu neměli plést do řemesla".
První podoba Dvojrole ležela na Kavčích horách několik let; Jireš text "vytáhl" z Prahy do brněnského studia České televize.
A tam během devětadvaceti natáčecích dní vyrobili svůj první samostatný celovečerní film. V titulcích je sice uveden jako koproducent také Pascal Judelewitz, podle Jireše však zatím nejde o klasickou mezinárodní koprodukci, nýbrž spíš o nezištný dárek režisérova francouzského přítele. "Původně se měla Dvojrole točit jen na elektroniku, tedy televizní technologií, ale když se to Pascal dověděl, věnoval nám filmový materiál, což v přepočtu představuje asi dvě stě padesát tisíc korun. O tom, zda, kdy a jak bude Dvojrole uvedena ve Francii, například prostřednictvím nadnárodního kulturního kanálu Arte, zatím stále ještě jednáme," vysvětlil režisér.
Třiašedesátiletý Jaromil Jireš, autor například snímků Žert, Valerie a týden divů či Učitel tance (vynesl Martinu Dejdarovi hereckého Českého lva za rok 1994), našel ve Dvojroli místo i pro skladby svého oblíbeného Mozarta, jež doplnil "hudebními glosami" Miloše Štědroně. Jde to vůbec dohromady - na jedné straně psychologická sci-fi, jak film žánrově zařazuje jeho distributor, společnost Gemini, a na straně druhé Mozart? "Motiv sci-fi jsme tu použili jen jako záminku," objasňuje Jireš, "od ní se pak odvíjí příběh o lidské existenci a stárnutí, příběh s etickým otazníkem a konfliktem takřka faustovským."
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Najdete na iDNES.cz