Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Ivan Fíla obvinil televizi ZDF z cenzury

  14:07aktualizováno  14:07
Český režisér Ivan Fíla obvinil z cenzury německou veřejnoprávní televizní společnost ZDF, která s ním přerušila spolupráci na dokumentárním filmu o politikovi Joschkovi Fischerovi.
Režisér Ivan Fíla

Režisér Ivan Fíla | foto: David VotrubaiDNES.cz

Podle deníku Bild si Fíla na postup televize stěžoval v dopise, který zaslal ZDF. Ta ovšem tvrdí, že hrubý střih Fílova filmu neodpovídal kritériím profesionální žurnalistiky.

Fíla točil na zakázku ZDF film k blížícím se 60. narozeninám Fischera, který se z levicového radikála vypracoval až na post předsedy německých Zelených a ministra zahraničí.

Bulvární Bild, stejně jako nedávno prestižní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), tvrdí, že Fílův kritický portrét obsahoval výbušné výroky Fischerových spolubojovníků ze 70. let, kdy pozdější politik jako stoupenec hnutí Sponti bojoval proti kapitalistické společnosti. Hnutí přitom nezřídka používalo násilné prostředky.

"Mlátili jsme do toho jako kotláři. Členové Putztruppe házeli i Molotovovy koktejly," cituje Bild jeden z nezveřejněných výroků bývalého teroristy a Fischerova souputníka z jeho "frankfurtského období" Hanse-Joachima Kleina.

Na 25 členů skupiny Putztruppe (Čistící jednotka; někdy též Putzgruppe), mezi něž patřil i Fischer, se hlavně na počátku 70. let zaměřovalo na útoky proti policistům při pouličních bojích.

Fischer, jenž oslaví šedesátiny 12. dubna, však energicky popírá, že by prostředků, jako jsou Molotovovy koktejly, používal. Obviňován přitom bývá i z účasti na útoku, po němž v roce 1976 při demonstraci ve Frankfurtu nad Mohanem málem uhořel policista Jürgen Weber.

ZDF od spolupráce s oceňovaným režisérem odstoupila v polovině minulého roku. Podle Bildu s odůvodněním, že jeho práce "na rozhodujících místech v žádném případě nesplňovala profesionální žurnalistická kritéria".

Rozhořčený Fíla prý napsal historikovi, režiséru a producentovi ve službách ZDF Guido Knoppovi a programovému řediteli televize Thomasi Bellutovi dopis, v němž televizní stanici obvinil z cenzury. "Zřejmě se obávali, že díky mému filmu vyplavou na světlo nepříjemné pravdy o Joschkovi Fischerovi," cituje deník režiséra.

ZDF 25. března odvysílala podstatně jemnější a kratší Fischerův portrét, než jaký připravoval Fíla. Jako jeho autor je uveden publicista Hubert Seipel, zatímco Fíla v titulcích výsledného snímku uveden není.

FAZ při příležitosti uvedení filmu napsal, že Fílův projekt ztroskotal také na jeho neochotě podřídit se zakomponování více bulvárních prvků do filmu a na blíže nespecifikovaných "drobnostech", na nichž se se ZDF neshodl.

Ivan Fíla je oceňovaným režisérem dokumentů i hraných snímků, známé jsou například koprodukční filmy Lea a Král zlodějů. V Německu natočil v roce 1995 s Guidem Knoppem dokument Hitler - eine Bilanz o vůdci nacistické říše.

Nyní Fíla pracuje na dalším kontroverzním projektu. Inspirací k filmu Princip K. mu byl život jednoho z nejznámějších českých vězňů Jiřího Kajínka, který-  ač odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu - tvrdí, že je nevinný. Kajínek je známý svým útěkem z mírovského vězení v roce 2000.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz