Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Ivan Fíla obvinil televizi ZDF z cenzury

  14:07aktualizováno  14:07
Český režisér Ivan Fíla obvinil z cenzury německou veřejnoprávní televizní společnost ZDF, která s ním přerušila spolupráci na dokumentárním filmu o politikovi Joschkovi Fischerovi.
Režisér Ivan Fíla

Režisér Ivan Fíla | foto: David VotrubaiDNES.cz

Podle deníku Bild si Fíla na postup televize stěžoval v dopise, který zaslal ZDF. Ta ovšem tvrdí, že hrubý střih Fílova filmu neodpovídal kritériím profesionální žurnalistiky.

Fíla točil na zakázku ZDF film k blížícím se 60. narozeninám Fischera, který se z levicového radikála vypracoval až na post předsedy německých Zelených a ministra zahraničí.

Bulvární Bild, stejně jako nedávno prestižní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), tvrdí, že Fílův kritický portrét obsahoval výbušné výroky Fischerových spolubojovníků ze 70. let, kdy pozdější politik jako stoupenec hnutí Sponti bojoval proti kapitalistické společnosti. Hnutí přitom nezřídka používalo násilné prostředky.

"Mlátili jsme do toho jako kotláři. Členové Putztruppe házeli i Molotovovy koktejly," cituje Bild jeden z nezveřejněných výroků bývalého teroristy a Fischerova souputníka z jeho "frankfurtského období" Hanse-Joachima Kleina.

Na 25 členů skupiny Putztruppe (Čistící jednotka; někdy též Putzgruppe), mezi něž patřil i Fischer, se hlavně na počátku 70. let zaměřovalo na útoky proti policistům při pouličních bojích.

Fischer, jenž oslaví šedesátiny 12. dubna, však energicky popírá, že by prostředků, jako jsou Molotovovy koktejly, používal. Obviňován přitom bývá i z účasti na útoku, po němž v roce 1976 při demonstraci ve Frankfurtu nad Mohanem málem uhořel policista Jürgen Weber.

ZDF od spolupráce s oceňovaným režisérem odstoupila v polovině minulého roku. Podle Bildu s odůvodněním, že jeho práce "na rozhodujících místech v žádném případě nesplňovala profesionální žurnalistická kritéria".

Rozhořčený Fíla prý napsal historikovi, režiséru a producentovi ve službách ZDF Guido Knoppovi a programovému řediteli televize Thomasi Bellutovi dopis, v němž televizní stanici obvinil z cenzury. "Zřejmě se obávali, že díky mému filmu vyplavou na světlo nepříjemné pravdy o Joschkovi Fischerovi," cituje deník režiséra.

ZDF 25. března odvysílala podstatně jemnější a kratší Fischerův portrét, než jaký připravoval Fíla. Jako jeho autor je uveden publicista Hubert Seipel, zatímco Fíla v titulcích výsledného snímku uveden není.

FAZ při příležitosti uvedení filmu napsal, že Fílův projekt ztroskotal také na jeho neochotě podřídit se zakomponování více bulvárních prvků do filmu a na blíže nespecifikovaných "drobnostech", na nichž se se ZDF neshodl.

Ivan Fíla je oceňovaným režisérem dokumentů i hraných snímků, známé jsou například koprodukční filmy Lea a Král zlodějů. V Německu natočil v roce 1995 s Guidem Knoppem dokument Hitler - eine Bilanz o vůdci nacistické říše.

Nyní Fíla pracuje na dalším kontroverzním projektu. Inspirací k filmu Princip K. mu byl život jednoho z nejznámějších českých vězňů Jiřího Kajínka, který-  ač odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu - tvrdí, že je nevinný. Kajínek je známý svým útěkem z mírovského vězení v roce 2000.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz