Eli Roth

Eli Roth - Americký režisér Eli Roth na pražské tiskové konferenci (21. února 2006) | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Režisér Hostelu: Na druhý díl chci jít s Kňažkem

  • 6
Po jednom úspěšném filmu patří režisér Eli Roth mezi ikony současného Hollywoodu a je ztělesněním filmového úspěchu.

Jeho jméno dobře známe i u nás, protože snímek Hostel, který stál čtyři miliony dolarů a během prvního víkendu vydělal dvacet milionů, přičemž v návštěvnosti pobil King Konga i Letopisy Narnie, se natáčel i v Česku. Stejně jako jeho očekávané pokračování Hostel II.

Před jeho uvedením si ještě Roth odskočil ke Quentinu Tarantinovi, do jeho filmu Grindhouse: Auto zabiják, který se do českých kin přiřítí 5. července. Druhý díl Planeta teror, režírovaný Robertem Rodriguezem, bude mít premiéru 23. srpna.

Eli Roth chtěl uvedení druhého dílu hororu Hostel stihnout na začátku roku. „Loni jsem byl první strašidlo roku v amerických kinech. To byla nejlepší doba. Lidé byli unaveni z těch politicky korektních vánoční rodinných snímků. Umíte si představit, že jsme dokonce v té době porazili King Konga i Letopisy Narnie se jmény hlavních hvězd jako Barbara Nedeljáková a Jan Vlasák. Mnoha lidem jsme tím zamotali hlavu, protože začnou přemýšlet o tom, jestli je opravdu potřeba utrácet za filmové produkce velké peníze. Většina dnešních hollywoodských filmů stojí 80 až 150 milionů dolarů. Náš film stál čtyři a jenom během prvního víkendu měl zisk 20 milionů.“

Nakonec bude mít Hostel II, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál Milan Kňažko a v němž Česko opět supluje slovenské reálie, premiéru 21. června (v Americe 8. června), právě díky Rothově účasti u Tarantina.

S Quentinem Tarantinem jste kamarádi, on produkuje vaše filmy. Když vás oslovil, ať si zahrajete v jeho novém filmu Grindhouse: Auto zabiják, musel jste jít na konkurz?
Quentin mě pozval na kamerové zkoušky jako každého jiného. Ve skutečnosti jsem v jeho filmu hrát nechtěl. Jenže on mi zavolal, jen abych roli přečetl. Jsme přátelé, nemohl jsem ho odmítnout, i když to bylo trochu bizarní. Udělal jsem to, ale jen pro něj. Díky tomu jsem vlastně přerušil vlastní casting pro druhý Hostel.

Zřejmě jste zapůsobil, když vám roli nakonec dal.
Líbil se mu způsob, kterým jsem tu postavu četl, a tak jsem roli nakonec dostal. Naneštěstí v době, kdy se mělo natáčet, jsem v Praze pracoval na přípravě vlastního filmu, a tak jsem mu řekl, že nevím, jestli to vůbec bude možné, abych pro něj pracoval. Nějak se mi potom povedlo ušetřit týden, a tak jsem mohl odjet do Texasu a u Tarantina si zahrát. Také jsem věděl, že je to životní šance. A těsně předtím, než jsem nastoupil do letadla, mi volal, že mu vypadl další herec, a proto mě čeká role ještě větší.

Kromě toho, že nakonec ve filmu hrajete jednu z hlavních postav, jste také natočil krátkou upoutávku na neexistující film Thanksgiving, která je součástí snímku. Je legrační, současně nahání husí kůži. Nechcete z téhle ukázky vykutat celý film?
Možná, že ano. Reakce na ni byla úžasná. Navíc je to můj vysněný projekt, takže pokud bude následovat druhý Grindhouse, natočím ji jako velkofilm. Ostatně cokoliv, co mi umožní jet znovu do Kladna, bude skvělé. Tahle ukázka totiž vznikla právě tam a hrají v ní jen čeští herci.

Nechystáte se do Česka i s Quentinem Tarantinem?
Rád bych dorazil do Prahy na tiskovou konferenci, plánuji to, ale u Quentina to záleží na jeho rozvrhu kampaně, podle které se bude muset řídit. Můj film Hostel Part II by se měl objevit v českých i slovenských kinech ještě před Karlovými Vary. Byl jsem tam loni a moc se mi tam líbilo, rád bych znovu přijel. Quentin už slyšel vše o tom, jak mám rád Českou republiku, a vím, že si už dlouho přeje přijet na návštěvu. Jediným důvodem, proč se neobjevil na Barrandově během mého natáčení, bylo, že ho zaměstnával Grindhouse.

Bude mít druhý Hostel premiéru v hollywoodském stylu v Praze, nebo v Bratislavě?
Pravděpodobně v Praze. Velmi rád bych udělal jednu v každém státě, ale myslím si, že většina novinářů je v Praze, a tak by nemělo dělat problém pozvat ostatní, aby tam přijeli. Ale kdyby to vyšlo, rád bych ji měl v obou městech. Hrálo by to podobnou roli, jako když Borat dělal premiéru v Kazachstánu. Byla by to legrace, navíc bych si moc přál vidět reakci davu. Věřím, že na Slovensku pochopili a nakonec i podporovali první Hostel. Byl přece hlavně o tom, jak špatnou mají Američané pověst a jak stereotypně hodnotí jiné kultury. Osobně bych si moc přál vidět film v nějakém bratislavském kině s Milanem Kňažkem. To by byla úžasná projekce!

,