Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vražedkyně Hepnarová nebyla Johanka z Arku, říká režisér Weinreb

  13:57aktualizováno  13:57
Z naší strany to není fascinace zlem, spíše fascinace extrémním způsobem řešení, reaguje režisér snímku Já, Olga Hepnarová Tomáš Weinreb na nařčení, že je jeho dílo příběhem masové vražedkyně zaujato až příliš.

Z filmu Já, Olga Hepnarová | foto: Bontonfilm

Příběh největší masové vražedkyně v tuzemské historii se po desetiletích dočkal filmového zpracování. Snímek Já, Olga Hepnarová má v Česku premiéru 18. března na Febiofestu a v běžných kinech pak 24. března. Pro režiséra Tomáše Weinreba jde o celovečerní debut.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Kde Tomáš Weinreb objevil herečku pro roli Olgy Hepnarové? A proč se točilo v Polsku? Více se dočtete v pátečním vydání týdeníku Téma.

Ještě na škole jste natočil dokument Všechno je sračka, kde vystupoval Hepnarové bývalý přítel Miroslav David. Asi tedy není náhoda, že jste si teď vybrali tohle téma, co?
Kdysi jsme viděli dokumentární film od Zory Cejnkové (jeden z dílů trilogie Hrdelní zločiny z roku 2001 se věnoval Olze Hepnarové, pozn. red.). Šlo o naše první seznámení s tím příběhem. Nic podobného jsme v rámci české historie nečekali. Tady málokdy sáhneme k tak extrémnímu řešení. Překvapila mě ta intenzita nenávisti, která nakonec vedla až k nevídané tragédii...

O Hepnarové existuje i skvělá kniha Romana Cílka. Tam na mě působily ty detaily, její vyjadřování v protokolech, záznamy výslechů.

Jak se vám podařilo najít jejího tehdejšího milence Miroslava? A je pořád takový svéráz, který na všechno nadává?
Míra je takový pábitel svého druhu. Ve všem hledá nadsázku, absurditu, humorný nadhled. Ten je ale velmi expresivní a sprostý. Proto byl tehdy i ten název filmu takový. Film o Hepnarové ho ale až tolik nezajímal.

Vám naopak některé recenze vyčítají, že vy jste Hepnarovou fascinován až příliš...
Z naší strany to ale není fascinace zlem, spíše fascinace extrémním způsobem řešení. Samozřejmě s ním nesouhlasíme, ale zároveň si myslíme, že je nutné točit i o negativních postavách.

Fotogalerie

Ve světě jsou filmy podle skutečných událostí celkem oblíbené a časté. Proč u nás téma Olgy Hepnarové až dosud nikdo nezfilmoval?
Nechci říct, že Olga Hepnarová je Johanka z Arku. Na tu má ve Francii taky pomalu každý názor. U příběhu Olgy Hepnarové byl ale asi problém, jak ho uchopit. Možná hrály roli i obavy z reakcí.

(Do rozhovoru vstupuje producent filmu Vojtěch Frič: „Dobře je to vidět na tom, že v zahraničí měl ten scénář jakoby lehčí cestu. Třeba při jednání s Poláky o koprodukci. V Česku se vždy naráželo na otázky, jak režijní debutanti přistoupí k té postavě. Jestli tam bude komunismus, a jak bude ztvárněn. V tom to bylo těžké.

Musíte mít zodpovědnost jak k Hepnarové a k její rodině, tak k pozůstalým po obětech, ale i k tomu systému. Například jsme řešili, jestli má být ve filmu i soud. Kdyby nebyl, mohlo by to vypadat, že ji pověsili bez soudu.“)

Režisérem snímku Já, Olga Hepnarová je Tomáš Weinreb.

Režisér Tomáš Weinreb

Je ve filmu ten příběh opravdu reálný se vším všudy?
Je to reálný příběh, ale zároveň je to film. Což je možná ta odpověď, proč si nikdo zatím netroufl to udělat. Nám šlo o to nefabulovat a zároveň z toho udělat existenciální drama. Příběh osamělého jedince, který má problémy s vlastní úzkostí. Hledá samotu, zároveň ji ale nezvládá, není v ní schopen úplně žít. Třeba tím, jak se snaží najít uplatnění v práci. Hepnarovou konkrétně přitahovala auta. Ona byla tehdy jednou z mála profesionálních řidiček. A k tomu zároveň prožívala i problémy sexuální minority.

O tom, jestli byla lesbička, se vedly dlouho spory.
Z jejích slov vyplývá, že šance na sexuální uspokojení, na orgasmus, měla s ženou okolo devadesáti procent, s mužem tak třicet. Její puzení k ženám bylo zřejmé. I to, jak vlastně hledala mužské profese. I když byla relativně malá a jako řidička si tak musela podkládat sezení.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

S mužem to byl zoufale odvážný čin, říká o manželství Pawlovská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (62) ráda píše zábavnou formou nejen o lásce, ale i životních katastrofách....

VIDEO: Liam Neeson se pořád umí prát. Ale má strach z hnutí MeToo

Cizinec ve vlaku

V akčním thrilleru Cizinec ve vlaku, jehož zákulisí poodhaluje film ve filmu, dokazuje Liam Neeson i po šedesátce...

VIDEO: Noční můra smetánky má tvář evropských hvězd a jméno Happy End

Trailer k filmu Happy End

Satirická noční můra evropské smetánky, napsal The Guardian o snímku Happy End, který do našich kin přijde 1. února. A...

Najdete na iDNES.cz