Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Brabec natočí Carmen s Bílou. Diváky do děje více vtáhne 3D

  11:45aktualizováno  11:45
Režisér František Antonín Brabec natočí filmovou 3D adaptaci úspěšného divadelního muzikálu Carmen, který měl světovou premiéru v pražském Hudebním divadle Karlín s Lucií Bílou v titulní roli. Natáčet se začne 24. ledna, premiéra je naplánována na léto 2012.

Lucie Bílá v muzikálu Carmen | foto: Marek Navrátil

"Carmen od trojice amerických autorů není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to moderní verze Carmen, ale příběh volně inspirovaný," řekla producentka Dana Voláková. Carmen je v tomto zpracování členkou cirkusu, jehož majitelem je ďábelský vrhač nožů García. Cirkus přijede do města ovládaného starostou Mendozou a policií pod vedením kapitána Zunigy. Členem sboru je také mladý José, kterého Carmen zcela okouzlí. Není to tak úplně bez problémů, mladík má totiž před svatbou.

"Devizou je mimo skvěle zpracovaného příběhu hudba Franka Wildhorna, který byl mimo jiné jedním z autorů muzikálu Jekyll & Hyde. Veškeré pěvecké a instrumentální výkony budou pro film zaznamenány živě, bez užití obvyklého playbacku," dodala Voláková. Natáčení muzikálu Carmen v režii a s kamerou Františka Antonína Brabce realizuje společnost Nogup agency. Překlad libreta a textů písní připravil Adam Novák.

Idea původního amerického muzikálu a jeho celosvětová premiéra v Praze vznikla podle producenta Egona Kulhánka na jaře 2005. Tehdy Hudební divadlo Karlín uvedlo muzikál Jekyll & Hyde, na jehož premiéře byli i autoři Leslie Bricusse a Frank Wildhorn. Ten se pro tuto myšlenku okamžitě nadchl.

Cesta k realizaci včetně přizvání Lucie Bílé, pro niž byly některé písně napsány, byla však náročná a dlouhá. Divadelní verze muzikálu Carmen vznikla ve spolupráci karlínské scény s Divadlem Ta Fantastika, premiéru měla 2. října 2008, dosud bylo odehráno 286 repríz. Další nejbližší se uskuteční těsně před natáčením – 20., 21. a 22 ledna.

"Přijede se na ně podívat režisér divadelní verze Gabriel Barre. O co bude kratší natáčení, které se uskuteční ve dnech 24. a 25. ledna, o to delší budou práce v postprodukci," podotkla Voláková. V dalších rolích se objeví protagonisté divadelní verze, například Dasha, Peter Strenáčik, Václav Noid Bárta, Pavla Břínková, Lukáš Kumpricht, Jiří Korn a Athina Langoská v roli Vědmy, která diváky provází celým příběhem.

Lucie Bílá byla za svůj výkon nominována na cenu Thálie. Tvůrcem libreta byl Norman Allen, choreografem Pavel Strouhal. Inscenaci hudebně nastudoval Ota Balage. Na kontě režiséra Brabce je už hudební komedie V peřině, kde rovněž spolupracoval s Bílou a natočil ji ve 3D. Podle něj by tento formát měl dát vyniknout barevným scenériím. "Třetí dimenze nám dá šanci vtáhnout diváka do filmu ještě víc a udělat ho součástí příběhu," podotkl.

Základní princip 3D – neboli stereoskopických filmů – je už známý. Film se natáčí naráz na dvě kamery, které v daný moment suplují lidské oči. Tím se docílí prostorového efektu třetího rozměru. Výsledný obraz na plátně je díky rozdílným úhlům kamer rozmazaný, do finální 3D podívané ho nakonec spojí brýle na nosech diváků.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Najdete na iDNES.cz