Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Brabec natočí Carmen s Bílou. Diváky do děje více vtáhne 3D

  11:45aktualizováno  11:45
Režisér František Antonín Brabec natočí filmovou 3D adaptaci úspěšného divadelního muzikálu Carmen, který měl světovou premiéru v pražském Hudebním divadle Karlín s Lucií Bílou v titulní roli. Natáčet se začne 24. ledna, premiéra je naplánována na léto 2012.

Lucie Bílá v muzikálu Carmen | foto: Marek Navrátil

"Carmen od trojice amerických autorů není stejná jako původní kniha nebo opera. Není to moderní verze Carmen, ale příběh volně inspirovaný," řekla producentka Dana Voláková. Carmen je v tomto zpracování členkou cirkusu, jehož majitelem je ďábelský vrhač nožů García. Cirkus přijede do města ovládaného starostou Mendozou a policií pod vedením kapitána Zunigy. Členem sboru je také mladý José, kterého Carmen zcela okouzlí. Není to tak úplně bez problémů, mladík má totiž před svatbou.

"Devizou je mimo skvěle zpracovaného příběhu hudba Franka Wildhorna, který byl mimo jiné jedním z autorů muzikálu Jekyll & Hyde. Veškeré pěvecké a instrumentální výkony budou pro film zaznamenány živě, bez užití obvyklého playbacku," dodala Voláková. Natáčení muzikálu Carmen v režii a s kamerou Františka Antonína Brabce realizuje společnost Nogup agency. Překlad libreta a textů písní připravil Adam Novák.

Idea původního amerického muzikálu a jeho celosvětová premiéra v Praze vznikla podle producenta Egona Kulhánka na jaře 2005. Tehdy Hudební divadlo Karlín uvedlo muzikál Jekyll & Hyde, na jehož premiéře byli i autoři Leslie Bricusse a Frank Wildhorn. Ten se pro tuto myšlenku okamžitě nadchl.

Cesta k realizaci včetně přizvání Lucie Bílé, pro niž byly některé písně napsány, byla však náročná a dlouhá. Divadelní verze muzikálu Carmen vznikla ve spolupráci karlínské scény s Divadlem Ta Fantastika, premiéru měla 2. října 2008, dosud bylo odehráno 286 repríz. Další nejbližší se uskuteční těsně před natáčením – 20., 21. a 22 ledna.

"Přijede se na ně podívat režisér divadelní verze Gabriel Barre. O co bude kratší natáčení, které se uskuteční ve dnech 24. a 25. ledna, o to delší budou práce v postprodukci," podotkla Voláková. V dalších rolích se objeví protagonisté divadelní verze, například Dasha, Peter Strenáčik, Václav Noid Bárta, Pavla Břínková, Lukáš Kumpricht, Jiří Korn a Athina Langoská v roli Vědmy, která diváky provází celým příběhem.

Lucie Bílá byla za svůj výkon nominována na cenu Thálie. Tvůrcem libreta byl Norman Allen, choreografem Pavel Strouhal. Inscenaci hudebně nastudoval Ota Balage. Na kontě režiséra Brabce je už hudební komedie V peřině, kde rovněž spolupracoval s Bílou a natočil ji ve 3D. Podle něj by tento formát měl dát vyniknout barevným scenériím. "Třetí dimenze nám dá šanci vtáhnout diváka do filmu ještě víc a udělat ho součástí příběhu," podotkl.

Základní princip 3D – neboli stereoskopických filmů – je už známý. Film se natáčí naráz na dvě kamery, které v daný moment suplují lidské oči. Tím se docílí prostorového efektu třetího rozměru. Výsledný obraz na plátně je díky rozdílným úhlům kamer rozmazaný, do finální 3D podívané ho nakonec spojí brýle na nosech diváků.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

PRVNÍ DOJMY: Filmový Jan Palach dává smysl. I když jenom hádá

Z natáčení scény sebeupálení titulního hrdiny pro film Jan Palach

Konečně může režisér Robert Sedláček nosit prezidentské vyznamenání na své proslulé mikině s hrdostí. Jeho film Jan...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz