Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Režisér Anthropoidu: Zda byli atentátníci čtyři, nebylo nikdy vyvráceno

  13:57aktualizováno  13:57
Britský režisér Sean Ellis se tématem atentátu na Heydricha zabýval prakticky patnáct let. Jak v rozhovoru pro iDNES.cz zdůrazňuje, ve filmu Anthropoid, který konečně vstupuje do našich kin, ho zajímal především osud Gabčíka s Kubišem.

Z filmu Anthropoid | foto: Bleeker Street Media / James Lisle

Kdy jste poprvé příběh atentátu na Heydricha zaznamenal?
V roce 2001 jsem viděl dokument a byl jsem fascinován. Předtím jsem o tom nic nevěděl, tak jsem začal sbírat fakta. A čím více jsem se do toho nořil, tím více mne to fascinovalo. Úplně mne to posedlo. A trochu i šokovalo, jak se o tom příběhu málo ví.

Na britských školách se to v dějepise nezmiňuje?
Ne.

Anthropoid

Co vás na příběhu zaujalo nejvíc?
Je to příběh o hrdinství a obětování. O obětování všech těch žen a mužů pro svou zemi. To je prostě statečnost, nic jiného. A navíc je to i velice poetické a krásné. Ten příběh si zaslouží, aby byl vyprávěn.

V některých místech jste do historických skutečností přidal fikci - úvodní setkání parašutistů s Čechy po seskoku či milostnou zápletku. Nebojíte se reakcí historiků?
Mnoho historiků s námi spolupracovalo. Ale hlavně - my nedělali dokument, točili jsme film. Film založený na historických faktech. Myslím, že Anthropoid je založený na historických faktech víc, než většina filmů s touhle nálepkou. Snažili jsme se přiblížit době a místům co nejvíce.

V úvodu filmu, když hrdinové přistanou, se ve skutečnosti dostanou poměrně bez problémů do Prahy k představitelům odboje. Tedy pro film se nic pořádně neděje. Děj ale musí diváka chytnout. A navíc je třeba vysvětlit nečeskému publiku, jaký tu v té době byl život. Bylo tu nebezpečno, nikdo nikomu nevěřil a oni se přitom museli svěřit se svým úkolem. V úvodní scéně tedy byla šance tohle všechno

Fotogalerie

ukázat. Je třeba to vidět trochu z toho dramatického úhlu, aby se historie mohla stát filmem.

Na druhou stranu jste však do momentu samotného atentátu přidal další parašutisty, ač nikdy nebylo dokázáno, že se toho někdo krom Gabčíka a Kubiše přímo účastnil...
Nene, byli určitě tři.

Ale ve filmu máte dokonce čtyři.
Podle dobových svědectví, třeba od jedné ženy v tramvaji, byli na místě minimálně tři muži. Řekla, že viděla jednoho muže skrývajícího se za kandelábrem, jednoho muže ujíždějícího na kole a jednoho muže střílejícího na auto. A další svědectví říkají, že tam byl i Opálka. To sice nebylo nikdy potvrzeno, ale ani vyvráceno.

Před pár lety tu kiny proběhl film o vyhlazení Lidic, což je ta nejtemnější část celého příběhu. V Anthropoidu o tom však padne jen několik slov.
To je totiž na další samostatný snímek. A jak říkáte, už o tom jiné filmy vznikly. Není to navíc už příběh Kubiše s Gabčíkem, ti se o tom dozvěděli stejně okrajově, jako to ve filmu zazní. Řekli jim to až v kostele. Jejich reakcí bylo, že spáchali sebevraždu. Nemyslím, že k tomu bylo třeba ještě ukazovat, jak tu vesnici nacisté vypalují.

A co osobnost Reinharda Heydricha, kterého vidíme pouze v jednom záběru?
Nebylo jak ho více ukázat. Vyprávěli jsme příběh z pohledu Kubiše a Gabčíka. Ti ho viděli naživo dvakrát nebo třikrát. A nejlépe až když stáli před jeho autem. Takže jsem to udělal stejně; dodal jsem jen archivní záběry na začátek filmu.

Film se nevyhýbá hodně expresivním krvavým scénám. Bylo to nutné?
Je to založené na skutečnosti.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz