Americký režisér Abel Ferrara s čestnou cenou Febiofestu | foto: Dan Materna, MAFRA

Ukradli mi tu padesát dolarů a záviděli mé džíny, líčí host Febiofestu

  • 1
Provokativní americký režisér Abel Ferrara, který převzal čestnou cenu Febiofestu, byl u nás už počátkem 70. let. A dávné zážitky líčí s humorem: včetně krádeže peněz, nepříjemností s pasem či obdivu, který budil tehdy vzácnými pravými džínami.

„Byl jsem v té době vlasatý hippie, zpovykaný americký studentík, který si myslel, že výlet za železnou oponu bude něco romantického,“ vzpomíná tvůrce slavných děl Pasolini či Poručík, jak se svou tehdejší dívkou poznával socialistickou exotiku. Začalo to už na hranicích, kdy mu sebrali pas.

„Chtěli po mně, abych si oholil knír, že prý neodpovídá mé pasové fotografii. Já ani nevěděl, co jsou ti vojáci zač - že by Rusové? Ale knír jsem ubránil. povídám jim - To fakt ne, chlapi! Pak si pamatuji, jak mi někdo ukradl padesát dolarů a jak všichni obdivovali moje otrhané wranglerky - pravé džíny tu byly tenkrát vzácné,“ líčí.

Ale nakonec „namyšlený fracek ze Států“, jak sám sebe v mladých letech tituluje, u nás romantiku objevil. „Nahlédl jsem za kulisy, potkával v zastrčených barech zajímavé lidi, kteří se museli scházet tajně, aby mohli poslouchat rockovou muziku, a pochopil jsem, že svoboda není samozřejmost a není zadarmo. Díky tomu jsem poprvé pocítil vděčnost a pokoru za to, že v rodné Americe mohu žít, jak chci.“

Ferrara vyrůstal v Bronxu, kam přišel jeho dědeček; nikdy se prý do Itálie nevrátil, ale taky se nikdy nenaučil ani slovo anglicky. Jeho vnuk už byl typický Newyorčan, o rodném městě často točil, ale nyní působí v Římě. „Od útoku na Dvojčata žiju v Evropě, New York se po 11. září 2001 změnil. Ne hned po teroru, to se lidé naopak úžasně semkli, ale pak se dostali k moci finanční gangsteři,“ vysvětluje.

Když v roce 1990 točil Krále New Yorku, stal se jediným filmařem, kterému Donald Trump dovolil natáčet ve svém hotelu Plaza. „Měl jen podmínku, že se jeho tehdejší žena Ivana vyfotí s hercem Christopherem Walkenem,“ prozradil Ferrara a dodal, že nynější americký prezident má jednu dobrou vlastnost: „Odjakživa má srdce na dlani. Nepřetvařuje se, co si myslí, to řekne.“

Na Febiofestu uvádí mimo jiné dokument o mnichovi, který označil za přípravu na příští celovečerní film, a přiznal se i k vlastní buddhistické víře. „Před pěti roky jsem se rozhodl skončit s alkoholem a drogami. Nejde to s buddhismem dohromady. Nemůžete se zfetovat, a pak meditovat,“ nabádal Ferrara.

Předání ceny Kristián režiséru Abelu Ferrarovi najdete na videu.