Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uggie v Umělci září. Cestu k Oscaru mu zavřel příliš dobrý Rin Tin Tin

  7:14aktualizováno  7:14
Na červeném koberci bude jistě oslňovat davy a nebudou k tomu třeba statisícové róby od světových návrhářů. Jako jediný půjde na udílení Oscarů s tím, že cenu nevyhraje, přestože ho jeho kolegové považují za solidního herce a jeho režisér tvrdí, že jde o zásadní postavu ve francouzském filmu Umělec. Tak to je Uggie.

Uggie na speciální projekci filmu Umělec | foto: Profimedia.cz

"Byl to úžasný partner a velmi laskavý a velmi dobrý herec," řekla herečka Bérénice Bejoová poté, co obdržela nominaci na nejlepší herečku ve vedlejší roli za výkon ve snímku Umělec, ve kterém ztvárnila vycházející hvězdu v začátcích ozvučených filmů.

Film, který vypráví o němé hvězdě, jejíž kariéra se hroutí spolu s tím, jak mluvený film dobývá Hollywood, je s deseti nominacemi na Oscara považován za hlavního favorita na únorové Oscarové "zlato". A to částečně i díky roztomilému psovi, který filmu po těžkopádném rozjezdu dává ty správné grády.

Uggie na udílení Zlatých glóbů

Uggie na udílení Zlatých glóbů

Navzdory tomu, že se jméno desetiletého Uggieho objevilo v titulcích řady jiných filmů, včetně snímku Water for Elephants (Voda pro slony), nikdy neměl pes šanci obdržet ocenění hollywoodské filmové akademie. A to kvůli pravidlům starým 80 let, která vylučují zvířata z nominace na Oscara.

Může za to jiná psí superstar němé éry - Rin Tin Tin. Podle autorky knihy Rin Tin Tin: Život a legenda Susan Orleanové byl totiž představitel Rin Tin Tina natolik populární u filmových diváků, že skoro vyhrál prvního Oscara v roce 1929.

"Podle zápisů, které jsem našla, se ukázalo, že Rin Tin Tin skutečně dostal nejvíce hlasů v kategorii nejlepší herec. O co více byl ale obdivován a milován, o to intenzivněji se akademie snažila se uvést jako vážná organizace udělující nové ceny. Takže si usmysleli: 'Nemůžeme udělovat ceny zvířatům. Způsobí nám to všelijaké komplikace.' Proto byla pravidla pak navržena tak, aby nedocházelo k tomu, že Oscara dostane někdo jiný než člověk," prohlásila Orleanová.

Tuto špetku oscarového folklóru nelze přesvědčivě potvrdit nebo vyvrátit, protože akademie neuchovala hlasovací lístky na první Oscary, řekla Orleanová, která osm let sbírala podklady pro svou knihu.

Bez Uggieho by nebyl Umělec takový, jaký je

Stejně jako u Rin Tin Tina, jehož výkony v 27 filmech ve 20. letech byly hodnoceny filmovými kritiky jako u lidského herce, má Uggieho role ve snímku The Artist mnohem větší význam než okrajový záběr na zvíře.

Režisér Michel Hazanavicius řekl, že by Umělec nikdy nebyl tím samým filmem, kdyby v něm pes nebyl. Podle něj je Uggie opravdu důležitý pro celé odvíjení příběhu. Postava George Valentina je velmi sobecká a výstřední, ale faktem je, že pes ho miluje během celého filmu. A tak diváci věří psovi a dokud ho pes následuje, musí jít o dobrého člověka, soudí Hazanavicius.

Podle Orleanové je Uggie okouzlující, protože jeho čisté srdce se povznáší nad malicherné zájmy lidí. "Jsem ráda, že lidé to tak vnímají a že nejsme natolik cyničtí, aby se nás nedotýkal příběh roztomilého psa, který dělá něco hrdinského," podotkla.

Sarah Cliffordová, která pomáhala hravého teriéra z plemene Jack Russell vycvičit pro film, připomíná scénu, kdy mu deprimovaný a opuštěný Valentin, kterého hrál Jean Dujardin, také nominovaný na Oscara, držel pistoli u hlavy. "Stalo se, že Uggie se vlastně natáhl a pokusil se mu tlamou vytáhnout pistoli z ruky. Chňapnul po Jeanově ruce a začal za ni tahat. Byli jsme tak ohromeni. Nikdo mu neřekl, aby to udělal, "řekla Cliffordová.

Uggie a Jean Dujardin ve filmu Umělec (The Artist)

Uggie a Jean Dujardin ve filmu Umělec (The Artist)

"Ten pes reagoval na herce emocionálně. Myslím, že je to forma jednání, kterou bylo úžasné vidět," dodala Cliffordová. Majitelka společnosti AnimalSavvy dále uvedla, že za deset let, co je ve zvířecím zábavním průmyslu, nikdy nezažila takovou pozornost médií, které se Uggiemu dostává od představení filmu The Artist.

Uggie se koneckonců mohl nakonec projít po červeném koberci na nedávném předávání Zlatých glóbů. Měl samozřejmě černého motýlka. Přesto Cliffordová pravidlům akademie rozumí. "Jsem ráda, že Uggie je uznáván jako herec. Ale taky si myslím, že ceny akademie jsou tak prestižním oceněním, že by měly zůstat jen pro lidi," řekla.

Navíc se Uggie stejně dočká vlastní ceny v únoru v Los Angeles. Má dvě nominace na Zlatý obojek pro nejlepšího psa ve filmu. "Docela si věříme, i když člověk nikdy neví," uzavřela Cliffordová.

Autoři: , ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz