Respect nabídne o víkendu globální hudební směs

Na Pražském hradě se o víkendu koná festival Respect věnovaný world music a etnické hudbě. Na dvou koncertech se vystřídá deset účinkujících z Evropy, Asie i Latinské Ameriky. Minulé čtyři ročníky Respectu představily venkovské romské kapely z Rumunska i z Makedonie, vířící derviše z Damašku, hudbu kočovných Tuaregů ze Sahary i židovský klezmer z Polska.

V západní Evropě trvá tradice obdobných festivalů od osmdesátých let. Průlomem byl první ročník britského Womadu roku 1982. Do Česka pronikla world music později, ale pořadatelé zpoždění dohánějí. Mladá generace posluchačů vnímá kulturní rozdílnost jako něco samozřejmého, kapely ze vzdálených kultur dnes najdete v klubových programech i na rockových festivalech. V roce 2000, kdy byla Praha kulturní metropolí Evropy, se na Letné dokonce konal první (a zatím jediný) ročník pražského vydání slavného Womadu. Jeho pořadatelé se od té doby bohužel odmlčeli, a tak jediným víkendovým festivalem world music na domácí půdě zůstal Respect.

Předzvěstí jeho letošního ročníku byl koncert španělsko-francouzského písničkáře Manu Chaa, který přilákal na louky Pražského hradu asi pět tisíc návštěvníků. Chaův úspěšný koktejl reggae a latinských prvků představuje ovšem ve spektru world music výjimku - ti nejoriginálnější tvůrci míří spíš do hloubky než do hitparád. Nicméně v globálně propojené kultuře panuje silná provázanost mezi hvězdami i kultovními umělci, což potvrzuje i letošní Respect.

Dobře známé kapely "asijského podzemí" jako Fun Da Mental či Transglobal Underground u nás hrají takřka každou sezonu - ale až letos můžeme nahlédnout pod pokličku tohoto fenoménu. Londýnská skupina Alaap patří k jeho pionýrům, bengálský hudebník Bapi Das Baul je vyhledávaným hostem obou výše zmíněných kapel. Ten na Respectu vystoupí celkem dvakrát - s tradiční sestavou Baul Bishwa i s elektronickou fúzí Senses.

Konfrontace tradice s moderním přístupem je typická i pro zbývající část programu. Skupina Zuco 103 s brazilskou zpěvačkou Lilian Vieirou spojuje latinu s taneční elektronikou, zatímco Cubanísimo připomene zlatou éru kubánské salsy. K vrcholům víkendu mají patřit maďarští Besh o'droM, jejichž kombinace cimbálu s dechy roztančila ty největší evropské festivaly včetně Glastonbury a Rudolstadtu.

Skupina Cubanísimo, která na festivalu Respect vystoupila v sobotu 15. června 2002.

Tóny Indie. Skupina Senses vychází z tradic potulných indických hudebníků.