V dokumentu Resort se objeví i Renčův film Válka barev | foto: ČT

Můj vězněný otec stavěl tajný Orlík, líčí Lukáš Vaculík v Resortu

  • 11
Nebudou zakresleny do map. Patnáct chat do 200 tisíc korun, objekt č. 1 pro soudruha Novotného 400 až 500 tisíc korun. Výstavba se posílí o vězněné odborníky. Tak psaly tajné spisy o neméně tajném letním sídle pro špičky komunistické éry. Teď je odhaluje Lukáš Vaculík; ve filmu Resort už zkoumá Orlík podruhé.

Na místě osady jménem Vystrkov na břehu přehrady Orlík vyrostlo začátkem 60. let skryté letní sídlo pro vysoké představitele režimu. Moderní vilový resort navrhovali nejlepší stavitelé té doby: z káznic, kde byli účelově vězněni, aby pracovali na státních zakázkách. Systému se přezdívalo „basaprojekt“.

Mezi nimi byl i Jaroslav Vaculík, otec herce Lukáše Vaculíka, jenž je nyní průvodcem dokumentu Resort. „Můj  táta byl architekt, dostal se dokonce na stáž k Le Corbusierovi. Pak ho zavřeli a chápu, že než lepit pytlíky, to raději dělal práci, kterou tak miloval,“ vypráví herec.

Po pádu komunismu budil areál zájem kontroverzních podnikatelů, ale pro svou bizarnost zašlé slávy rovněž pozornost filmařů. Filip Renč tu v půli 90. let natočil Válku barev, v níž měl hlavní roli právě Lukáš Vaculík; také úryvky z hraného thrilleru našly v Resortu místo.

Nejnovější majitel vzpomíná, že „jiný blázen to ani koupit nechtěl“, případně jak „přijeli chlapíci, že molo patří Radovanu Krejčířovi, tak jsem ho koupil taky“. Dnes prý jsou „budovy moje, pozemky Schwarzenberga“, ve skladech kamera zabírá hromady vyřazených lampiček či talířů a na prázdných chodbách uklízečky, zatímco vlastník líčí, že tu chce „udělat resort a minulost uzavřít“.

Portrét tajemného místa zabraného pro někdejší papalášskou rekreaci natočil Martin Hrubý jako svůj debut, hrál se už předloni na karlovarském festivalu a v televizní premiéře Resort uvede 11. října ČT art.