Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reportér v ringu, trochu jiný Rocky

  2:38aktualizováno  2:38
Diváci mu přezdívají "jiný Rocky" nebo "Antirocky" a tvůrci mluví o filmu "založeném na pravdivém příběhu, který byl založen na lži − ale možná taky ne".

Reportér v ringu - Samuel L. Jackson - snímek z filmu | foto: Blue Sky Film

V každém případě Reportér v ringu, který právě přichází do českých kin, výrazně proměňuje vlnu obvyklých boxerských příběhů v čele s Rockym.

Zpravidla se na plátně z mladíků stávají příští mistři, kdežto Reportér v ringu objevuje starého bezdomovce tvrdícího, že slavným šampionem kdysi byl. Hraje ho Samuel L. Jackson, jehož výkonu se tleskalo při premiéře na festivalu nezávislých snímků Sundance.

Jeho protihráčem je Josh Hartnett coby novinář, který v barvitém osudu někdejšího přeborníka ringu živořícího nyní u popelnic vidí vysněný senzační článek na titulní stranu. Vždyť svět žil v domnění, že legendární boxer Robert Satterfield zvaný Battling Bob už dávno zemřel.

Až potud se snímek podobá skutečnosti, avšak filmový novinář si počíná mnohem nezodpovědněji než jeho reálný předchůdce. Předlohou scénáře se totiž stala reportáž pro Los Angeles Times Magazine, kterou před jedenácti lety napsal J. R. Moehringer pod titulem Resurecting the Champ čili Zmrtvýchvstání šampiona – tak se v anglickém originálu jmenuje i film.

Moehringer v reportáži psal o muži, s nímž se spřátelil. Alkoholik žijící na ulicích Santa Any o sobě tvrdil, že je boxer Satterfield, o němž se předpokládalo, že už nežije. Moehringer tehdy ve snaze zjistit, co se doopravdy stalo, procestoval kus Států, mluvil s řadou pamětníků, hledal v archivech i státních dokumentech.

Z Moehringerových původních průzkumů a článků vyplynulo, že boxer Satterfield opravdu existoval a vrchol slávy zažil ve čtyřicátých letech, kdy vyhrál na padesát utkání, ale že nebyl jedinou hvězdou ringu. A za Resurecting the Champ dostal Moehringer prestižní novinářskou trofej, Pulitzerovu cenu.

Také režisér Rod Lurie, který sbíral ceny za své politické drama Kandidáti, býval novinářem. Psal pro LA Magazine a jako filmový kritik v rozhlasu předpověděl, že se Titanic stane nejúspěšnějším filmem všech dob.

V Reportérovi v ringu spojil obě své profese, film i žurnalistiku: veškeré boxerské mače totiž předkládá divákům jinak, než bývá zvykem, očima sportovních novinářů, prostřednictvím fotografů, interview a moderátorských vstupů.

Navíc na nezávislý film za třináct milionů dolarů přilákal i další známé herce, od hrdiny seriálu M.A.S.H. Alana Aldy k hvězdě Zoufalých manželek Teri Hatcherové. Americký kritik Roger Ebert chválí nejvíc právě Aldu v roli reportérova šéfa, zato žasne, že sám si našel o záhadném šampionovi na internetu víc informací než novinář ve filmu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz