Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reportér v ringu, trochu jiný Rocky

  2:38aktualizováno  2:38
Diváci mu přezdívají "jiný Rocky" nebo "Antirocky" a tvůrci mluví o filmu "založeném na pravdivém příběhu, který byl založen na lži − ale možná taky ne".

Reportér v ringu - Samuel L. Jackson - snímek z filmu | foto: Blue Sky Film

V každém případě Reportér v ringu, který právě přichází do českých kin, výrazně proměňuje vlnu obvyklých boxerských příběhů v čele s Rockym.

Zpravidla se na plátně z mladíků stávají příští mistři, kdežto Reportér v ringu objevuje starého bezdomovce tvrdícího, že slavným šampionem kdysi byl. Hraje ho Samuel L. Jackson, jehož výkonu se tleskalo při premiéře na festivalu nezávislých snímků Sundance.

Jeho protihráčem je Josh Hartnett coby novinář, který v barvitém osudu někdejšího přeborníka ringu živořícího nyní u popelnic vidí vysněný senzační článek na titulní stranu. Vždyť svět žil v domnění, že legendární boxer Robert Satterfield zvaný Battling Bob už dávno zemřel.

Až potud se snímek podobá skutečnosti, avšak filmový novinář si počíná mnohem nezodpovědněji než jeho reálný předchůdce. Předlohou scénáře se totiž stala reportáž pro Los Angeles Times Magazine, kterou před jedenácti lety napsal J. R. Moehringer pod titulem Resurecting the Champ čili Zmrtvýchvstání šampiona – tak se v anglickém originálu jmenuje i film.

Moehringer v reportáži psal o muži, s nímž se spřátelil. Alkoholik žijící na ulicích Santa Any o sobě tvrdil, že je boxer Satterfield, o němž se předpokládalo, že už nežije. Moehringer tehdy ve snaze zjistit, co se doopravdy stalo, procestoval kus Států, mluvil s řadou pamětníků, hledal v archivech i státních dokumentech.

Z Moehringerových původních průzkumů a článků vyplynulo, že boxer Satterfield opravdu existoval a vrchol slávy zažil ve čtyřicátých letech, kdy vyhrál na padesát utkání, ale že nebyl jedinou hvězdou ringu. A za Resurecting the Champ dostal Moehringer prestižní novinářskou trofej, Pulitzerovu cenu.

Také režisér Rod Lurie, který sbíral ceny za své politické drama Kandidáti, býval novinářem. Psal pro LA Magazine a jako filmový kritik v rozhlasu předpověděl, že se Titanic stane nejúspěšnějším filmem všech dob.

V Reportérovi v ringu spojil obě své profese, film i žurnalistiku: veškeré boxerské mače totiž předkládá divákům jinak, než bývá zvykem, očima sportovních novinářů, prostřednictvím fotografů, interview a moderátorských vstupů.

Navíc na nezávislý film za třináct milionů dolarů přilákal i další známé herce, od hrdiny seriálu M.A.S.H. Alana Aldy k hvězdě Zoufalých manželek Teri Hatcherové. Americký kritik Roger Ebert chválí nejvíc právě Aldu v roli reportérova šéfa, zato žasne, že sám si našel o záhadném šampionovi na internetu víc informací než novinář ve filmu.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz