Filip Renč - Na vlastní nebezpečí, snímek z natáčení nového filmu Filipa Renče | foto: David Port

Renčův tým míří do divočiny, bere si i praporky

„Bude to rozhodně nejtěžší natáčení, jaké jsem zažil. Naprostý opak Románu pro ženy,“ uznává režisér Filip Renč pár dnů před startem svého nového filmu Na vlastní nebezpečí.

Mobilní telefony mohou nechat doma; není tam signál. Na hranici Bosny a Chorvatska nesmějí používat ani vysílačky, takže vezou dalekohledy a barevné praporky, aby si mohli dávat znamení.

A taky stany vytápěné hořáky, aby přežili horské noci, neopreny, aby vydrželi v chladné řece, a stovky dávek séra proti uštknutí černými zmijemi.

Drama na raftu
Po loňských pražských předtáčkách teď zahajují naostro: v horách, daleko od civilizace, na divoké řece, kterou hrdinové snímku projedou od bosenských vodopádů až po Rumunsko. Renč a kaskadéři díky obhlídkám už vědí, co je čeká; herci zatím jen tuší, že pojedou na raftu.

Hlavní hrdina alias Jiří Langmajer pátrá po záhadné dávné smrti svého otce-kajakáře v rumunských peřejích, proto se přihlásí na turistickou výpravu, kterou řídí Filip Blažek coby profesionální vůdce.

Na raftu se sejde náhodná skupina lidí: Miroslav Krobot jako učitel zeměpisu či mladá dvojice, již hrají Václav Jiráček a Lucia Šipošová. Krásná rumunská herečka Raluca Aprodu, hrdinka amerického hororu Krev a čokoláda, ztvární dceru tamního rybáře; zbytek je „mužská záležitost“.

Drsný příběh napsal scenárista, horolezec a cestovatel Josef Urban, autor knih Habermannův mlýn či Čas, kdy muži sestupují na zem, na motivy skutečné události v Černé Hoře; Renč v něm našel žánr, jenž tu chybí.

„Spojuje dobrodružství, tajemství, akci, lásku, proměny charakterů v krajní situaci a syrovou podívanou. Žádnou vatu ani obrazy přírodních krás s doprovodem houslí. Herci budou fyzicky tak vyčerpaní, že se to na plátně odrazí,“ věří režisér.

Filmaři vyrazí 1. června ve třech terénních vozech – jinak se na horské samoty, kde prý jen vzácně vyrostl hned vedle rozstřílených ruin nový domek, dostat nedá. Točit začnou 4. června, sedmdesát lidí včetně potápěčů bude žít společně dva měsíce.

Hotelům říká Renč „velmi polní“. Přiveze se sociální zázemí, kuchyně – ale také hollywoodské zařízení snímající za letu v úzkých průsmycích, kam se nevejde helikoptéra; na dvanáct hodin stojí tři čtvrtě milionu korun.

Na místě budou tři rafty, herecký, kamerový a náhradní; dále dva lékaři a u těžkých scén sanitka. Kaskadéry čeká skok z dvacetimetrových vodopádů, kde se mají trefit mezi kameny a vyplavat ze zpěněného víru.

A herce? „Měli sice výcvik na českobudějovickém kanále, ale to je dětská hračka: teď budou od sedmi hodin ráno ve vodě a v deset večer se vrátí do provizorních ubikací,“ shrnuje Renč drsné podmínky, jež s výjimkou připravovaného válečného Tobruku nemají v českém filmu obdoby.

Thriller Na vlastní nebezpečí přijde do kin 24. ledna 2008. „Pokud to přežijeme,“ žertuje černě režisér.

,