Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Renč v Hlídači č. 47 nechal Rodena podvést, promrznout a ohluchnout

  13:14aktualizováno  13:14
Nová verze českého filmu Hlídač č. 47 slibuje milostný příběh o lásce, vášni, smrti a trestu. Ale také klukovské hry s vojáčky a vláčky.

Hlavní postavu ve filmu Filipa Renče Hlídač č. 47 hraje Karel Roden. | foto: Jiří Hanzl

Z filmu Hlídač č. 47Na konci světa, v zapadlé horské vsi u trati, střeží Hlídač č. 47 výhybky, závory, světla. A hlavně svou ženu, o jejíž nevěře s místním hrobníkem se šušká. Ač dočasně ohluchlý, chce zjistit pravdu, a tak předstírá hluchotu i poté, co slyší každé slovo.

Minulost za třicet milionů

To je klasické drama vášně pro tři sólisty a syrově baladickou krajinu, které český film ve stejnojmenné knize Josefa Kopty už jednou objevil. Román legionářského autora, podle dobové kritiky jeho nejlepší dílo, vznikl roku 1926, a snímek Josefa Rovenského podle scénáře Otakara Vávry, který po režisérově smrti dokončil jeho kolega Jan Sviták, následoval o jedenáct let později. Tehdy ústřední milostný trojúhelník sehráli Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč.

Za pár dní vstoupí do kin Hlídač č. 47 znovu; v nové verzi. Ač se u nás na rozdíl od Hollywoodu remake čili "předělávka" příliš nepěstuje, na tuhle látku Česká televize vsadila. Dokonce film, jehož režii nabídla Filipu Renčovi, zaplatila celý sama, bez dalších koproducentů.

Z filmu Hlídač č. 47"Ověřili jsme si, že jsme schopni natočit dobovou podívanou pro kina ve vysoké technické kvalitě za třicet milionů korun včetně válečných scén," prohlašuje šéfproducent Jaroslav Kučera.

Scénář byl poslední autorskou prací Eduarda Vernera, který před pěti lety zemřel; Renč se Zdeňkem Zelenkou jeho text upravili.

Hlídač v Karlových Varech

Filip Renč svůj remake představil již na filmovém festivalu. Rozdávaly se "bozky" a vzpomínky.

Ač se některé motivy rozšířily a jiné ustoupily, zápletka se nezměnila. Válečný vysloužilec dostane práci u dráhy a zachrání před sebevražedným skokem pod vlak zoufalého mladíka – paradoxně právě toho, který mu vzápětí svede ženu a možná zplodí i její dítě.

Z filmu Hlídač č. 47

Dočasná ztráta sluchu se nejistému hrdinovi hodí. Aby jej pokládali dál za neškodného, zatají, že se uzdravil, najme si hospodu, kde se klepy každodenně probírají, a chystá trest. Jenže někdy je bezpečnější neslyšet, nevidět, nevědět...

Roden na bojišti

Z filmu Hlídač č. 47Pro titulní roli vybral režisér Karla Rodena, jeho filmovou manželku představuje Lucia Siposová a hrobníka Václav Jiráček; postavu zákeřného kostelníka ztělesnil Vladimír Dlouhý. Proč tvůrce považovaný za moderního režiséra současných látek přijal vzkříšení staré historky?

"Kromě silného příběhu vášní slibují atmosféra, dobové kostýmy, staré vlaky a válečné scény v nočních můrách hlavního hrdiny i ryze filmovou podívanou,“ věří Renč. Pro Rodena je Hlídač č. 47 mimořádnou hereckou šancí, i když si s ním prožil natáčení prý "hodně mrazivé".

Nejdřív přišly jako na zavolanou scénářem předepsané podzimní lijáky, v nichž herec promokl na kůži; následovala vánice, takže se brodil metrovými závějemi sněhu. "A na polích za Berounem, kde jsme loni těsně před Vánocemi točili výjevy z haličské fronty, udeřily doslova holomrazy, což bylo vůbec ze všeho nejhorší. Ale díky péči produkce jsem ani nenastydl, i když to dodnes nechápu," vzpomíná Roden.

Z filmu Hlídač č. 47

Rakouské vojáky v zákopech představovali členové Gardy města Hradec Králové, kteří si to "rozdali" s Rusy alias kamarády z Brna, rovněž fanoušky historických bitev. Nevadilo jim ani, že na obou stranách zavinil na kost zmrzlý terén pár odřenin.

Z filmu Hlídač č. 47Nadšenci jiného druhu se zase rojili kolem muzeálních kousků železniční techniky. Díky nim filmaři sehnali pro zapadlou pohraniční jednokolejku s osamělým hradlařským domkem originální parní lokomotivu z počátku minulého století. V současné době prý je jich v Česku schopných provozu už jenom kolem dvaceti, takže si štáb pohrál s "vláčky" stejně zálibně jako s "vojáčky".
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz