Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Renč v Hlídači č. 47 nechal Rodena podvést, promrznout a ohluchnout

  13:14aktualizováno  13:14
Nová verze českého filmu Hlídač č. 47 slibuje milostný příběh o lásce, vášni, smrti a trestu. Ale také klukovské hry s vojáčky a vláčky.

Hlavní postavu ve filmu Filipa Renče Hlídač č. 47 hraje Karel Roden. | foto: Jiří Hanzl

Z filmu Hlídač č. 47Na konci světa, v zapadlé horské vsi u trati, střeží Hlídač č. 47 výhybky, závory, světla. A hlavně svou ženu, o jejíž nevěře s místním hrobníkem se šušká. Ač dočasně ohluchlý, chce zjistit pravdu, a tak předstírá hluchotu i poté, co slyší každé slovo.

Minulost za třicet milionů

To je klasické drama vášně pro tři sólisty a syrově baladickou krajinu, které český film ve stejnojmenné knize Josefa Kopty už jednou objevil. Román legionářského autora, podle dobové kritiky jeho nejlepší dílo, vznikl roku 1926, a snímek Josefa Rovenského podle scénáře Otakara Vávry, který po režisérově smrti dokončil jeho kolega Jan Sviták, následoval o jedenáct let později. Tehdy ústřední milostný trojúhelník sehráli Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč.

Za pár dní vstoupí do kin Hlídač č. 47 znovu; v nové verzi. Ač se u nás na rozdíl od Hollywoodu remake čili "předělávka" příliš nepěstuje, na tuhle látku Česká televize vsadila. Dokonce film, jehož režii nabídla Filipu Renčovi, zaplatila celý sama, bez dalších koproducentů.

Z filmu Hlídač č. 47"Ověřili jsme si, že jsme schopni natočit dobovou podívanou pro kina ve vysoké technické kvalitě za třicet milionů korun včetně válečných scén," prohlašuje šéfproducent Jaroslav Kučera.

Scénář byl poslední autorskou prací Eduarda Vernera, který před pěti lety zemřel; Renč se Zdeňkem Zelenkou jeho text upravili.

Hlídač v Karlových Varech

Filip Renč svůj remake představil již na filmovém festivalu. Rozdávaly se "bozky" a vzpomínky.

Ač se některé motivy rozšířily a jiné ustoupily, zápletka se nezměnila. Válečný vysloužilec dostane práci u dráhy a zachrání před sebevražedným skokem pod vlak zoufalého mladíka – paradoxně právě toho, který mu vzápětí svede ženu a možná zplodí i její dítě.

Z filmu Hlídač č. 47

Dočasná ztráta sluchu se nejistému hrdinovi hodí. Aby jej pokládali dál za neškodného, zatají, že se uzdravil, najme si hospodu, kde se klepy každodenně probírají, a chystá trest. Jenže někdy je bezpečnější neslyšet, nevidět, nevědět...

Roden na bojišti

Z filmu Hlídač č. 47Pro titulní roli vybral režisér Karla Rodena, jeho filmovou manželku představuje Lucia Siposová a hrobníka Václav Jiráček; postavu zákeřného kostelníka ztělesnil Vladimír Dlouhý. Proč tvůrce považovaný za moderního režiséra současných látek přijal vzkříšení staré historky?

"Kromě silného příběhu vášní slibují atmosféra, dobové kostýmy, staré vlaky a válečné scény v nočních můrách hlavního hrdiny i ryze filmovou podívanou,“ věří Renč. Pro Rodena je Hlídač č. 47 mimořádnou hereckou šancí, i když si s ním prožil natáčení prý "hodně mrazivé".

Nejdřív přišly jako na zavolanou scénářem předepsané podzimní lijáky, v nichž herec promokl na kůži; následovala vánice, takže se brodil metrovými závějemi sněhu. "A na polích za Berounem, kde jsme loni těsně před Vánocemi točili výjevy z haličské fronty, udeřily doslova holomrazy, což bylo vůbec ze všeho nejhorší. Ale díky péči produkce jsem ani nenastydl, i když to dodnes nechápu," vzpomíná Roden.

Z filmu Hlídač č. 47

Rakouské vojáky v zákopech představovali členové Gardy města Hradec Králové, kteří si to "rozdali" s Rusy alias kamarády z Brna, rovněž fanoušky historických bitev. Nevadilo jim ani, že na obou stranách zavinil na kost zmrzlý terén pár odřenin.

Z filmu Hlídač č. 47Nadšenci jiného druhu se zase rojili kolem muzeálních kousků železniční techniky. Díky nim filmaři sehnali pro zapadlou pohraniční jednokolejku s osamělým hradlařským domkem originální parní lokomotivu z počátku minulého století. V současné době prý je jich v Česku schopných provozu už jenom kolem dvaceti, takže si štáb pohrál s "vláčky" stejně zálibně jako s "vojáčky".
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz