Renč točí Vieweghův Román pro ženy

  • 1
V ospalém českém filmu se rýsuje po dlouhé době skutečná událost. Dvě osobnosti, režisér písničkového diváckého hitu Rebelové Filip Renč a spisovatel Michal Viewegh, jehož knihy patří k nejčtenějším, vytvoří novou romantickou komedii Román pro ženy.

Dosud utajovaný filmový projekt televize Nova dostal zelenou. "Ano, pouštíme se do toho," potvrdil její generální ředitel Petr Dvořák.

Scénář podle vlastní stejnojmenné knihy, jíž se jen v Česku prodalo více než osmdesát tisíc výtisků a která má po Německu a Chorvatsku vyjít také v Itálii, napsal osobně Viewegh. Dramaturgicky s ním spolupracovala Alice Nellis, scénář četl a doporučil Jan Hřebejk. "Hřebejkova pochvala zvedla mé scenáristické sebevědomí," přiznal Viewegh.

I podle Renče a dalších zasvěcených lidí z týmu je prý Vieweghův scénář svižnější, rychlejší, vtipnější, zkrátka ještě lepší než knižní předloha. Zároveň se proslýchá, že představy o výsledné podobě filmu se nebrání velmi vzdálené spřízněnosti se dvěma legendárními komediálními hity.

Režisér Románu pro ženy totiž neskrývá svou slabost pro lehounce nadýchanou, hravě poetickou stylizaci francouzské Amélie z Montmartru. Humor příběhu o matce a dceři, které se v rozmezí dvaceti let zamilují do stejného muže, zase připomíná rozporem mezi vypravěčským komentářem a děním na plátně neméně proslulý britský snímek Deník Bridget Jonesové. Renč však rozhodně odmítá, že by Amélie či Bridget měly být přímým vzorem.

"Zkrátka producenti chtějí, abych natočil inteligentní komedii, a o to se pokusím. Předloha má k tomu všechny předpoklady," věří režisér, který v současné době vybírá herce vesměs zvučných jmen. Natáčení by mělo začít na přelomu září a října, doputovat až na Slovensko do Tater a skončit před Vánocemi, premiéra se plánuje na jaro 2005.

Televize Nova se v případě Románu pro ženy poprvé stala hlavním producentem filmu určeného pro kina. "Máme zdroje i lidi, kteří se ve filmové branži vyznají," dodal ředitel Dvořák. Během krátké doby tedy soukromá stanice zaměřená kdysi na estrádní zábavu vtrhla do říše, jež dlouho patřila jen veřejnoprávní České televizi.

Nejprve Nova koupila vysílací práva k některým domácím novinkám, třeba k filmům Pánská jízda a Non plus ultras, které jsou nyní v kinech. Poté vstoupila do přímé koprodukce - to je případ Příběhů obyčejného šílenství, které právě natáčí režisér Petr Zelenka. A teď už zkouší filmy vyrábět sama.

V téhle "nové strategii nové Novy" představuje Román pro ženy prubířský kámen, po něm mohou následovat další projekty, k nimž má Nova filmovací práva. Už koncem příštího roku by tak mohla přijít na řadu další veliká filmová událost, Jarchovského a Hřebejkův přepis Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

,