Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Renč si nevybral žádné salonní primadony

  14:42aktualizováno  14:42
Patnáct let pořádá Robert Kazík výpravy na divokých řekách. Loni jeho tým pomáhal Filipu Renčovi při natáčení snímku Na vlastní nebezpečí.

„Měli jsme pozici expertů. To znamenalo záchranářů, pádlérů, dublerů, kaskadérů a nosičů v jednom. Musím uznat, že jsme se nenudili,“ shrnuje své zážitky.

Na bosenskou Unu, kde se točila většina divoké vody, jezdí už od dob, kdy prý jen dojet k řece bylo velké dobrodružství. Kazík tam v poslední době vedl několik školení místních průvodců pro mezinárodní licence na rafting, takže znal tamní lidi stejně jako vodu.

„Una je poměrně bezpečná řeka, pokud neskáčete vodopád na raftu, netopíte se ve válcích pod Štrbački Bukem nebo se na ní nesnažíte srazit pramici s raftem,“ vysvětluje. Jenže tohle všechno s filmaři dělali. Jak to zvládli?

Nejdříve vymýšleli, jak, kde a zda vůbec se dají režisérovy představy uskutečnit. Třeba kde se dá převrátit raft, kde je možné trápit herce pod vodou či jak vybrat místo odrazu a dopadu pro scénu, kdy se raft vrhá z vodopádů. „Bláznivé věci, ale udělané odpovědně,“ popisuje Kazík výsledný kompromis.

Jinak vypadá rafting na Uně v létě za nízkého stavu, jinak zjara za velké vody, kdy i speciální výpravy cestovních kanceláří občas nasedají až pod prvními peřejemi. A to ještě rozbouřený tok nehrozil profesionálům, nýbrž hercům, které bylo třeba při riskantních akcích zabezpečit - ale tak, aby to na plátně nebylo znát.

Jak to herci zvládli?
„Čekali jsme salonní primadony, ale naštěstí to nebylo tak horké. Naopak se nebáli riskovat a navzdory počasí trpět s úsměvem. Občas někdo odnesl šokem, když ho řeka stáhla pod hladinu, ale v zásadě jsme skoro nic nedublovali. Herci se dokázali i převrátit na raftu ze dvou metrů rovnou do vodního válce nebo skočit pod vodopád a předstírat tam boj o život,“ uznává Kazík. Pro něj by prý stejný horor představovala recitace na jevišti.

Nejvíce přemýšlení daly zdánlivě „jednoduché“ situace. Třeba když se dívka bez neoprenu a plovací vesty topí v peřeji, raft má jet stejně rychle a technika na něm se nesmí namočit. Nebo když musí v proudu s rychlostí pět metrů za vteřinu proplavat herci těsně kolem kamery a ještě stihnout dialog.

A vodopád? „Není jednoduché skočit ze skoro dvaceti metrů z padajícího raftu, trefit se do prostoru 6 x 8 metrů, ale ne do kolegů, a ještě dopadnout na hladinu tak, aby se nikomu nic nestalo,“ líčí vrcholný okamžik filmu.

Adrenalin na rozdávání
Zažili pár horkých chvilek. Jednou rumunský herec zmizel pod hladinou na dlouho a Kazíkův tým nemohl zasáhnout, protože by se s lany octl v záběru. Rumunská herečka dostala šok z podchlazení, protože se měla topit jen v lehkém prádle.

A nastala i takováhle situace: Miroslava Krobota věšeli nad vodopád, Lucii Šipošovou pouštěli na laně pod válec, Jiří Langmajer skákal z vodopádu, Filip Blažek se převracel v raftu a zrovna to nevyšlo, kolegu trefili padajícím raftem.

„Taky se mi povedlo skočit z velkého vodopádu tak, že jsem si zpřeházel žebírka,“ přiznal se nakonec Kazík. Adrenalinu si podle něj všichni užili na rok dopředu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Najdete na iDNES.cz