Pernilla Zetterman: Ano (2005)

Pernilla Zetterman: Ano (2005) | foto: Pernilla Zetterman

Řekněte si své ano ve svěrazí kazajce

Galerie Langhans nabízí pohled do finské kuchyně, v prostorách C2C vás rovnou pustí ke sporáku. Futura se zaobírá pamětí, v Brně renovují.

TIP TÝDNE
Anni Leppälä: z cyklu Sadba (2004)Výstava Dialog: Helsinská škola v pražské Galerii Langhans představí tvorbu pedagogů a současných i bývalých studentů University of Art and Design v Helsinkách. Tato tzv.

Helsinská škola se stala významným fenoménem na současné světové fotografické scéně. Její definice není založena na určité disciplíně, národnosti nebo zeměpisné poloze, ale spočívá v duchu experimentování, který se zrodil ze zdejšího způsobu vyučování.

Ville Lenkkeri: Himaláje (2004)Na výstavě v Langhans Galerii Praha povedou dialog díla vybraných umělců čtyř generací, kteří na škole působili v průběhu posledních 30 let. Naprostá aktuálnost je zaručena: všechny snímky vznikly v posledních měsících a většina dosud nebyla vystavena.

Umělci Helsinské školy jsou ve světě poměrně dobře známí. Velmi jim pomáhá universitní galerie Gallery TaiK, která byla otevřena roku 1979. Jejím prostřednictvím mohou autoři nejlepších prací vstupovat na mezinárodní pole prestižních veletrhů umění jako Art Forum Berlin nebo Paris Photo.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Foto z výstavy MemoriaMemoria. V pražském Centru pro současné umění Futura si lze prohlédnout výsledky letošního rezidenčního pobytu umělců na zámku v Třebešicích, pořádaného právě Futurou. Tématem byla paměť jako zrcadlo věcí budoucích. Všichni pozvaní umělci, tedy Kenseth Armstead, Stefania Galegati a Iosif Király, ve svých dílech reflektují velmi rozdílnými způsoby téma paměti, ať již individuální nebo kolektivní či z pohledu sociálního nebo antropologického. Ve stejném prostoru rovněž můžete shlédnout samostatnou výstavu nových prací Jana Nálevky, analyzující na pozadí změn, kterými prochází současná EU, etický a politický dosah stírání identity jednotlivce uvnitř kolektivu.

CO SE DĚJE
Pohled do nové expozice Moravské galerie (2006)Změna expozice.
Od září 2006 do dubna 2007 bude úvodní část expozice moderního umění Moravské galerie v Brně obohacena malbami Jana Preislera, Antonína Hudečka, Karla Špillara, Miloše Jiránka, plastikami Stanislava Suchardy, Josefa Mařatky, Bohumila Kafky. Výběr exponátů je úzce svázán s osobností Jana Preislera, který je pokládán za zakladatele českého moderního malířství. Díla jeho přátel, kolegů a žáků (záměrně je zde zařazena také malba Josefa Šímy, jednoho z žáků Jana Preislera) mnohdy jakoby bezmezně splývají ve vzájemném doteku barvy, tématu i technice zpracování. Ani jedno z nich však neztrácí nic ze své suverenity. 

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
PixelPops!PixelPops! 30. září končí v pražské galerii C2C interaktivní výstava digitálního umění PixelPops, v rámci které má divák jedinečnou příležitost uspořádat si "vlastní" přehlídku z velkého množství děl mezinárodních kumštýřů. Nad projektem dohlíží umělci Natalia Vasquez, Joan Sanchez a Michal Blažek.