Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rejžek: Nova je plná hvězd ze záhrobí

  16:56aktualizováno  16:56
Kritika nemůže být objektivní. Je to soud, kterého se ryšavý kritik Jan Rejžek drží. Ctí také zásadu škoda každé rány, která padne vedle. Pro svoje vyhraněné názory se dostal až před soud.

Co vás napadne, když se řekne televize Nova?
Především skutečnost, že se tohle desetileté dítě narodilo podvodem. To je třeba předeslat v každém rozhovoru o Nově. Žadatelé o licenci tehdy předložili televizní radě náročný projekt, ale pak ho nedodrželi ani minutu. Snad jednou, když dávali v hlavním vysílacím čase Zeffirelliho filmové zpracování Hamleta – a za to se Vladimír Železný snad deset minut omlouval divákům ve své sobotní talkshow.

Máte k Železného televizi nějaký profesionální vztah?
Budete se divit, ale míval jsem přes dabing. Upravoval jsem dialogy k několika americkým filmům jako Falešná hra s králíkem Rogerem, Řidič slečny Daisy nebo Tanec s vlky, který otáčí Nova dodnes. Daleko kurióznější mi přijde, že jsem vystoupil v úplně prvním večerním vysílání Novy. Fakt. Ptali se mě na něco v přímém vstupu z mejdanu na oslavu jeho zahájení v Národním muzeu.

Přeplácela vás Nova tak jako známé umělce?
Nevím, jak platí známým umělcům, ale horentní honoráře se na této stanici zřejmě vyplácejí jen celebritám a určitě ne úpravcům v dabingu.

Dělíte si populární umělce na ty, kteří v Nově vystupují, a na ty, kteří ne?
Ne že bych je podle toho takhle přímo kastoval, vážím si však lidí, kteří se programům této televize vyhýbají.

Proč to dělají?
Nechtějí vystupovat v pokleslých estrádách. Vystoupení v televizi Nova by je uvedla do nechvalně známého kontextu a možná by znechutila jejich fanoušky.

Mohl byste nějaké uvést?
Například Bittová, Andrtová, Hutka, Radůza, Třešňák nebo Plastici. The Plastic People of The Universe. Ti na Nově nikdy nebyli a nebudou. V jejím vysílání se vyskytují plastikoví lidé jiného typu.

No dobře – Plastici. Měl jsem na mysli spíš komerčně úspěšné umělce.
Mám takový dojem, že se do Novy příliš nehrnou Bolek Polívka, Marek Eben, Miroslav Donutil... Přestal jsem naopak rozumět třeba Jiřímu Suchému, i když on by mi jistě řekl, že penězi z Novy financuje něco mnohem ušlechtilejšího.

Je to taková ostuda – být na Nově?
O tom se občas vedou spory. Například Jaroslava Adamová odmítla mou kritiku jejího čísla v naší nejúspěšnější televizi. Hájila se tím, že tam zpívala píseň z repertoáru Osvobozeného divadla. Já jsem přitom řekl, že už samo vystoupení v tomhle médiu je špatně a že to herečka takových kvalit nemá zapotřebí. Představte si, že by ve Zlaté mříži třeba Jan Pivec vyprávěl vtipy!

Stydí se někteří populární zpěváci za své kontakty s Novou?
Ale prosím vás! Slovo stud v naší pop-music vůbec neexistuje, a to už od Vítězného února. Někteří ovšem nezapomenou dodat, že oni sami se nehlásili a vystupovat tam by je ani nenapadlo, ale Nova je pozvala, tak co se dalo dělat? Všimněte si, že v anoncích na každou estrádu vysílanou v té televizi se objevuje kouzelná formule: Pozvání přijali... Následuje dlouhý seznam. Jako by se Nova už sama snažila, aby ti umělci nebyli podezřelí, protože se s ní paktujou.

Jaké jsou následky toho, že se na Nově sešel celý střední proud českého popu?
Katastrofální. Tak zaprvé – Nova se tváří, jako by žádní jiní hudebníci, než je těch deset dvacet, na Nově ani nebyli. Kdo tam není, tak neexistuje. Snad tomu někteří pracovníci i věří. Pokud dramaturgové někoho nového najdou, rád bych věřil, že nezištně, vyleze z toho Leoš Mareš nebo Rebeka. Pomáhají betonovat ten strašný stav našeho popu. A za druhé – Nova ve svém vítězném boji o koláč sledovanosti přispěla ke všem návratům hvězd normalizace včetně režiséra režimních Rodáků Jiřího Adamce. Věřím, že kdyby Pavlu Liškovi - tomu zpěvákovi, ne herci, proboha! - sloužilo lépe zdraví, vytáhli by ho taky. Každou záhrobní hvězdu je možné snadno recyklovat.

Příklad zhloupnutí v soukolí Novy

Ale pokud jde o nové moderátory zábavných pořadů, tak těch udělala Nova dost.
To je pravda. Fascinuje mě, jak národ prožívá různé výměny moderátorů třeba v Milionáři, jako by Pavla Nedvěda v Juventusu nahradil Kennedy Chihuri. Docela mě udivuje osud Vladimíra Čecha. Je to fajn člověk, pamatuju ho ještě z DAMU. Kvůli matce, hlasatelce Hedě, kterou bolševici po okupaci vyhodili z Československé televize, byl nakonec rád, že ho nechali na oblasti. A najednou spadne do téhle šílené slávy. Nevěřím tomu, že by mu kromě peněz naplnilo život, že moderoval nějakou soutěž. Nebo Martin Severa. Původně bezva kluk z Moravy, ale když jsem ho spatřil ve všelijakých taškařicích, stal se krystalicky čistým příkladem zhloupnutí v soukolí Novy.

Stalo se pomalu pravidlem, že úspěšní nováčtí moderátoři obojího pohlaví začnou časem podnikat i v jiných uměleckých oborech.
No jistě. Jedna je zpěvačkou, další píšou knížky... Tak to vypadá, když někdo nabude dojem, že umí-li přečíst větu z čtecího zařízení, tak už umí všechno. Přinejmenším tančit a zpívat. S takovou bych se nedivil, kdyby vyšlo najevo, že Jana Bobošíková skládá operu.

Vyznačuje se něčím zpravodajská líheň Novy?
Líheň? Jaká líheň, když tam vidím předlistopadového redaktora Zelenkovy televize Dumbrovského? Hlavně v počátcích vysílání mě ovšem zaujali reportéři Televizních novin. Jako by se snažili naplnit verše Karla Havlíčka Borovského o tom, že není nad původnost, a tak hrdina nepůjde po cestě, nýbrž louží. Novácké zprávy se proto vyznačují až dětinskou touhou odlišit se nějak od ostatních stanic. Obvykle je ve zprávách normální, že reportér stojí v ohnisku dění a mluví. Na Nově přitom musí stavět aspoň sněhuláka.

Tak dál. Nepřinesla Nova něco nového v oboru investigativní žurnalistiky?
Typický novácký investigativec má pro mne podobu řekněme Jana Tuny, což je člověk, který je naprosto vyšokovaný z toho, že někde ze střechy spadl sníh a kolik to mohlo zabít lidí! Úžasné jsou také ohlasy všelijakých kolemjdoucích a sousedů a babiček ve stylu: "To bylo hrozný! To jsem ještě nezažila!" nebo "Za třicet let, co jsem u policie, jsem nikdy nic takovýho neviděl!" Touhle vatou se však nedá nahradit seriózní zpravodajství. Nova vlastně v investigativních pořadech vytváří jakýsi teleshopping naruby. Nikoli "To je úžasné, to je skvělé, to se vyplatí", ale "Všecko je to děs".

Jaké prohřešky proti profesionální etice vám na redakci Novy vadí nejvíc?
Především způsob vedení Sedmičky Janou Bobošíkovou, její špatně skrývané fandovství. Proti profesionální etice se prohřešili i všichni ti znamenití investigativci typu Johna a Klímy, když zmlkli, pokud šlo o činy jejich ředitele Železného. Šíleně neprofesionální je častokrát řazení zpráv. Když zemřel Pavel Tigrid, oznámili to skoro až na konec Televizních novin, před nějakým tím zvířátkem. Spíš trapně dojemné jsou nahrané scénky s ochotníky, které se vydávají za zpravodajství, jako na Den matek se spontánními výkřiky rodinných příslušníků: "Maminko, odpočiň si přece, my ti to kafe dnes uděláme sami." A taky mi hodně vadí, když dramaturg strká do hudebních pořadů kapelu, kde ve volném čase hraje. To je případ pana Dolejše a jeho skupiny Šlapeto. Není to konflikt zájmů?

Takové konflikty zájmů existují i v České televizi. Na to tady nemáme čas. Řekněte, vymyslela Nova vůbec něco dobrého?
Ale ano. Její přímé přenosy hokejových i fotbalových zápasů v podání pánů Poulíčka a Tittelbacha se staly ryzí groteskou ve stylu Monty Pythonů. Ale trochu vážně. (Přemýšlí) To možná Nova dokopala Českou televizi k tomu, aby začala ve svém zpravodajství víc používat infografiku.

Tak čím vysvětlit takový úspěch?
Nova je jenom jednou dračí hlavou bulváru, na stejné úrovni jsou všelijaké Blesky, Spy, Story, Šťastný Jim.

Jan Rejžek

Publicista a kritik, narodil se v roce 1954. Vystudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. V současné době uvádí kulturní pořady v Českém rozhlasu 6. Píše sloupky do čtvrtečních Lidových novin a na internetový server Tiscali, spolupracuje s Týdnem, Respektem, Sportem a Filmovým přehledem. Pravidelně komentuje přenos předávání Oscarů pro televizi HBO.

Má Nova nějaké rezervy, jak učinit svůj program ještě zajímavějším?
Snad by se mohla pokusit dohnat Blesk, který si na titulní stránce otevřel jakousi seznamku pro české celebrity. Tam by mohla Nova trochu přidat.


Zastánci Novy tvrdí, že je to oblíbená a jediná dostupná zábava chudých lidí.
Podle logiky těchto zastánců je potom chudý i náš pan prezident, který si Novu natolik oblíbil, až na ní měl novoroční projev. Ne, vážně by mě zajímalo, kolik lidí kouká na Novu, protože je k tomu do značné míry odsouzeno, jako osamělé venkovské babičky nebo ženy na mateřské dovolené.

Skončím pozměněnou úvodní otázkou: Ještě něco vás k Nově napadá?
Jen bych snad uvedl, že k tomuto rozhovoru jste mě dotlačil vy. Já sám bych Nově devadesát minut svého času nevěnoval.

Co říkají kritici TV Nova

Málokterý fenomén v české společnosti vyvolává tak protichůdné názory jako televize Nova. Deset let překonává rekordy ve sledovanosti, ale zároveň dráždí spoustu lidí. Oslovili jsme osm respektovaných osobností s otázkou: Vadí vám něco na Nově? A proč?

Kotel mě přímo odpuzuje
Jaroslava Moserová
senátorka

Nova vkus netříbí, ale mohou za to také diváci, kteří si takové programy vybírají. Zpravodajství Novy nemohu posoudit, protože se na ně nedívám. Pochválit musím M.A.S.H - to je pořad laskavý, protirasistický, protiválečný, takových kdyby bylo víc... Kotel mě přímo odpuzuje, vadí mi i pořady, v nichž se hrdinové dopouštějí násilností. Pozitivní je, že zmizely urážející erotické reklamy, takové to: Zavolej mi. Obecně by mělo být v televizi více původní a evropské tvorby a mělo by se na ni ze státního rozpočtu více dávat. Jsem přívržencem České televize, a proto mám strach, co se stane z jejím druhým programem, který považuji za velmi důležitý.

Starosti mi spíš dělá Česká televize
Petr Čtvrtníček
herec
Vždyť je to teprve desetiletá žába. Spíš mi dělá starosti ta její padesátiletá zamindrákovaná sestra, která si po všech těch zajíčcích narazila zas nějakého janečka. Jsem zvědav, jak dlouho jim to vydrží. Sazka na ně vypsala slušný kurz.

Americké filmy kazí vkus
Adolf Born
malíř
Myslím si, že nejvíce kazí vkus národa americké filmy promítané v kinech i v televizi. Spěchám dodat, že asi tak dvě procenta z celkové produkce jsou O. K. Jinak nerozlišuji v kvalitě žádné z českých televizních stanic.

Programová debilizace
Zdeněk Mahler
historik

Komerční televize se řídí zákony trhu, poptávkou a nabídkou, kritériem sledovanosti. To ovšem nezaručuje kvalitu, velmi často právě naopak. Pod populistickou floskulí "lidé to chtějí" byla kultura vytlačena zábavou - pokleslost bavičů nemá dno.
Program se zaměřuje na spodní polovinu těla, na břicho a žlázy - už neoslovuje mozek a srdce, rezignoval na kultivaci lidského vědomí a vkusu. Není to místní specialita, jde o globální trend. Koná se programová debilizace.

Podbízivost a lacinost
Ivan Wilhelm
rektor Univerzity Karlovy

Nova podle mého názoru nekazí vkus národa víc než jiné subjekty mezi médii. Některými pořady však ovlivňuje vkus národa velmi negativně, především těmi podbízivými a levnými (či spíše lacinými). Je však řada jiných subjektů, které nezaostávají a působí na diváky či čtenáře stejným způsobem. Musím však říci, že nejsem intenzivním divákem televizních programů a z celého času, který věnuji sledování televize, připadá na program Novy přibližně patnáct procent.

Nejsme národ F. L. Věka
Vladimír Jiránek
karikaturista

Proč jenom Nova? Nevkusné je všechno - hypermarkety, dálnice, billboardy, reklama, politika... Televize je fenomén doby a zrcadlem duševního stavu společnosti. Nejsme národ F. L. Věka, ale společností po padesátileté katastrofě a stáváme se společností postindustriálního věku. Televize formuje spotřební návyky této společnosti. Pro mě je daleko důležitější kategorií než vkus, slušnost. Když si potřebuji nalézt zprávu o tom, že tady existují slušní lidé, najdu si ji i na té Nově.

Nejhorší? Kotel
Ladislav Smoljak
režisér a herec

S tím, že tam večer, kdykoliv si Novu otevřu, vidím hořet domy, vybuchovat auta, chodidly srážet lidi k zemi a střílet se navzájem ze všech možných palných zbraní, jsem se už smířil. Zákazník je spokojen a nepřepne jinam. Budiž. Náročnější filmový, divadelní či televizní program násilím nikomu nevnutíte. Ale jsou žánry, ve kterých lze diváka vést k zodpovědnějšímu pohledu na život. K takovým patří na Nově například Na vlastní oči nebo Občanské judo. Nikoli však Sedmička, jejíž moderátorka vždycky přeruší partnera, pokud na její dotaz odpovídá výrokem, který ona slyšet nechce. Co vysloveně kazí -  nikoli vkus, ale přímo občanský profil diváků - je Kotel. Každý vzteklý, nenávistný výlev je tu aplaudován, žádný problém se tu neosvětlí ve své pravdivé složitosti a paní Jílková se bezostyšně vlichocuje těm nejpokleslejším vrstvám národa.

Divák se přece nemusí dívat
Anna Geislerová
herečka

Nevadí mi, ani mě nebaví. Tento kult masové zábavy rozhodně nepodporuju, ale je mi spíš lhostejný. Zároveň mi ale připadají přehnaná tvrzení, že Nova kazí vkus. Ten je v lidech, ovlivňuje ho více věcí kolem nás. Nikdo přece nad diváky nedrží bič, aby se na Novu dívali.

Kritik a publicista Jan Rejžek.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Trailer k filmu Tvář vody
VIDEO: Kráska a netvor, s nimiž Guillermo del Toro vyhrál v Benátkách

Za Tvář vody, fantaskní pohádku pro dospělé, v níž se potkali Sally Hawkinsová a Michael Shannon, dostal režisér Guillermo del Toro v letošních Benátkách...  celý článek

Emília Vášáryová ve filmu Čára
RECENZE: Východňárský pašerácký thriller Čára zaspal svůj den slávy

Starostlivý otec a současně tvrdý šéf podsvětí. To není hrdina americké gangsterky ani italské mafiánské ságy, nýbrž slovenského snímku Čára, který dostal na...  celý článek

Francouzská herečka Danielle Darrieuxová ke konci 30. let
Zemřela stoletá Danielle Darrieuxová, hvězdou byla už ve 30. letech

Legendární herečka, tanečnice a šansoniérka Danielle Darrieuxová zemřela ve Francii v úterý ve 100 letech.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.