Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraví mám poškozené fatálně, lékaři mě drží nad vodou, říká Rázlová

  18:59aktualizováno  18:59
Patřila k nejobdivovanějším hvězdám 70. a 80. let, aby se pak stala dvakrát rozvedenou dvojnásobnou matkou, a z jeviště Národního divadla se propadla až do vazební cely. Herečka Regina Rázlová pro týdeník Téma popsala, co prožívala při návratu do záře reflektorů.

Herečka Regina Rázlová | foto:  David Neff, MAFRA

Ve vazbě kvůli obvinění z vytunelování Skloexportu, z níž jste byla propuštěna před více než patnácti lety, jste strávila bezmála rok. Vracejí se vám ještě nějaké zážitky z vězení?
Vždy jsem se bála hororů, strašidelných pohádek, strašidelných obrázků... Bratři Grimmové, Kostěj Nesmrtelný - rychle jsem obracela stránku, na které ten obrázek byl. A i když si moc přejete zapomenout, stejně si některé ty strašidelné obrázky pamatujete. Zážitek, není náhodou zážitek spíš něco pěkného? Takže výraz horor nebo psychohoror mi sedí lépe než zážitek. Bez správně načasované chemie si to neumím představit.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Kdo jediný věřil, že se Regina Rázlová vrátí do divadla? A jak to má s roztroušenou sklerózou nyní? Více se dozvíte v pátečním vydání týdeníku Téma.

Mám tomu rozumět tak, že se váš zdravotní stav tak zásadně zlepšil díky správné medikaci?
Slova „tak zásadní“ jsem nepoužila a o svém zdravotním stavu jsem nehovořila. Zdraví mám poškozené fatálním způsobem a jsem vděčná týmu lékařů a zdravotníků, kteří se o mě starají, znají mne a umí s mými nemocemi zacházet, drží mě nad vodou.

V době vašeho věznění se u vás projevila roztroušená skleróza a také bipolární porucha. U té se lékaři zatím nedokážou shodnout, jestli ji člověk má vrozenou a nemoc jen čeká na nějaký impuls, anebo ji nadměrná psychická zátěž způsobí. Vy sama jste se setkala s nějakými signály toho onemocnění dřív, než jste čelila obvinění a věznění?
Co je čeho příznak? Takto podrobně se to zpětně hledá v paměti, pokud dáte své tělo a psyché k dispozici lékařskému výzkumu. Ale pro vlastní život je to, myslím, zkreslující, protože všichni prožíváme časy špatné a dobré a to ještě neznamená, že jste nemocen. Bipolární či maniodepresivní porucha je těžká choroba a lituji každého, kdo s ní svádí boj o život a o smrt.

Fotogalerie

Její průběh nemáte nikdy „v ruce“ a nezávisí to velmi často ani na vaší vůli, ani na vašich přáních. Tato nemoc patří mezi ty, které nikdy „nespí“, je trvale připravena vás kdykoliv odvést ze života. Skamarádit se s ní je opravdu těžké. Některé terapie a léčebné postupy jsou poměrně invazivní a zatěžující.

Užívání léků je doživotní a velmi přesná záležitost. Ale je mnoho nemocných, jejichž nemoci také nejsou takzvaně „vidět“ a přitom fatálně určují lidský osud, přesto tito lidé denně bojují o život jako lvi. Vstávají, chodí do práce, do školy, vychovávají děti…

Návratu do divadla jste odolávala docela dlouho. Co nakonec rozhodlo?
Osobnost Milana Heina, jeho famózní ředitelská intuice a úžasné divadlo, které vlastní a řídí. Ať tam jdete na cokoliv, je vyprodáno. Ať s kterýmkoliv představením přijedou herci Ungeltu do jakéhokoli divadla, je vyprodáno. Proč? Protože je to dobré divadlo! Kolegové, kteří tam hrají, jejich výkony! Když mě poprvé Milan Hein oslovil, nevěřila jsem, že by o mě v tak dobrém divadle, vlastně nejlepším v Praze, stáli.

Vloni se herečka vrátila na scénu v Případech 1. oddělení:


Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz