Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve finále vydali Led Zeppelin i slabší desky, ale za poslech stojí pořád

  15:59aktualizováno  15:59
Posledními třemi tituly skončil projekt rozšířených reedic kompletní diskografie Led Zeppelin. Všech devět alb bylo zremasterováno pod vedením kytaristy Jimmyho Page, který je známý největším udržováním legendy "LedZep" v povědomí a jehož zájem o případné obnovení činnosti kapely je také největší.

Led Zeppelin v roce 1975 | foto: Warner Music

Původní znění se současnými zvukovými parametry vždy tvoří jeden z disků každého balení. Na druhém, respektive dvou dalších discích (anebo jiných nosičích, reedice vycházejí, jak je dnes zvykem, v několika verzích) pak nacházíme bonusy, které Jimmy Page osobně vybral ze svého archivu.

Ztělesnění všeho zla

Led Zeppelin: Presence (bonus)

Led Zeppelin: Presence (bonus)

Poslední trojice desek zachycuje Led Zeppelin v době, kdy už se dostali do pozice takzvaných rockových dinosaurů. Sice vyprodávali největší světové stadiony a měli zástupy fanoušků, na druhé straně rostl také tábor jejich odpůrců a pro rozmáchlou punkovou vlnu se stali ztělesněním všeho zla, které bylo třeba „naházet do popelnic“. Kapelu samu uvnitř rozkládaly spory, alkohol, drogy a vůbec šílenství spojené s životem rockových hvězd sedmdesátých let.

Přestože Led Zeppelin obecně s odstupem patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co lze z rockových dějin slyšet, asi těžko se dá zpochybnit fakt, že jejich poslední alba jsou výrazně slabší než ta předchozí. Chybějí na nich výrazné písně, ta zvláštní směs tvrdosti a sofistikovanosti, která je právě pro tuto kapelu typická, a v mnoha ohledech už je cítit vyčerpání.

Led Zeppelin: In Through The Out Door Companion (bonus)

Led Zeppelin: In Through The Out Door (bonus)

Album Presence, původně z roku 1976, je ještě ze závěrečné sady nejlepší, ostatně vyskytuje se na něm i vlastně poslední skladba, která v podstatě z odkazu kapely výrazněji přežila dodnes, variace na staré černé gospelové blues Nobody’s Fault But Mine.

Následující album In Through The Out Door, původně z roku 1979, poznamenaly nepříliš zdařilé stylové experimenty i na poměry téhle kapely hodně bezzubý zvuk. Moc nepomůže ani hezká singlovka All My Love, jejíž sound je příliš poplatný době.

Bez výsměchu

Led Zeppelin: Coda (bonus)

Led Zeppelin: Coda (bonus)

Paradoxně z dnešního hlediska je nejzajímavější album poslední, se symbolickým názvem Coda, které vyšlo původně v roce 1982, už po smrti bubeníka Johna Bonhama a následném rozpadu kapely.

Ve své době byla Coda vlastně vysmívána jako bezkoncepční „výškrabky“. Ano, dá se na ni nahlížet i touto optikou, avšak na druhé straně vlastně obsahovala už tehdy, co dnes sběratelé tolik oceňují a kvůli čemu vlastně vznikal celý projekt rozšířených reedic. A v „nataženém“ formátu na tři disky přináší Coda ještě řadu dalších rarit, které pohled na Led Zeppelin sice nemění, ale mírně upřesňují.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Najdete na iDNES.cz