Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reduta po letech přívítá návštěvníky

  9:34aktualizováno  9:34
Uherské Hradiště - Kulturní veřejnost v Uherském Hradišti se po patnácti letech dočkala. Radní slavnostně otevřou Redutu, raně barokní soubor jezuitských staveb v centru města. Radnice za to během několika let ze svého rozpočtu zaplatila víc než sto milionů korun. To je v okresních městech Zlínského kraje spíš výjimečný přístup.

Například krajský radní Jiří Severin nedávno  kritizoval vlažný postoj zlínského magistrátu ke kultuře. "Řečeno  sportovní terminologií je Zlín v této oblasti ve svém kraji na  posledním místě tabulky, za všemi okresními městy. Kultura tam stojí  stranou. Deset let se stále jen mluví o opravě Domu umění, kde sídlí  filharmonie, o rozsáhlé rekonstrukci Velkého kina či o přístavbě k Malé  scéně," konstatoval Severin.

Podobný názor měla i většina čtenářů, kteří se dovolali na horkou  linku redakce MF DNES. Zlín označili za prázdné a mrtvé město a tamním  radním dávali za příklad mimojiné Uherské Hradiště.

"Přístup Hradiště ke kulturním památkám je v regionu skutečně velmi ojedinělý. Už proto  je dobře, že město po mnoha letech bude mít odpovídající kulturní stánek. Reduta si zasloužila, aby do ní město investovalo," tvrdí Jana Spathová  z odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu ve Zlíně.

"Chápal bych tu velkou investici jako snahu přihlásit se k tomu, co  město vždycky v dějinách charakterizovalo. Odtud se přece šířila  kultura i vzdělanost po celém Slovácku. Není to proto jen investice do  kulturního zařízení, ale především rehabilitace toho, co město v  minulosti znamenalo," říká ředitel uherskohradišťského Klubu kultury a  provozovatel Reduty Jaroslav Zapletal.

Všichni ale nepovažují více než stomilionovou investici za přiměřenou.
Například zastupitel a radní Antonín Seďa se domnívá, že oprava Reduty  měla být rychlejší a levnější. Málokdo vítá oslavy, které otevření  Reduty provázejí. Za třídenní slávu zaplatí radnice čtvrt milionu  korun, dva dny se ale budou veselit jen pozvaní. "Jsou to zbytečně  vyhozené peníze. Z pompézních oslav nebudou normální lidé nic mít,"  domnívá se Vítězslav Chromek, majitel soukromé agentury, která v  regionu pořádá řadu kulturních akcí.

Místostarosta Libor Karásek už dříve podobné námitky odmítl. "Investice do oslav je důležitá pro image  města, vyplatí se," řekl Karásek.

Spory o to, kolik peněz z rozpočtu obětovat na opravu Reduty, se  odehrávaly i mezi zastupiteli. Především po povodních v roce 1997. To  se jako bezpředmětné ukázaly původní představy o rekonstrukci založené  na tom, že veškeré potřebné zázemí bude v podzemí dvora, a projekt se  musel předělávat. Město tehdy uvolnilo na Redutu méně peněz než v  předcházejících letech.

"Tam nastalo výrazné zdržení," připustil  městský architekt Aleš Holý. "Každý zastupitel má ale právo rozhodnout  se podle svého rozumu. Musí srovnávat, co je důležitější. Jestli  Reduta, nebo oprava cesty v havarijním stavu. Čemu dá přednost, je  jasné," komentoval to tehdy Holý.

Zároveň naznačil, že když se nějaká stavba vleče déle než čtyři roky,  je to špatné. Jiný zaměstnanec radnice, který si nepřál být jmenován,  dokonce rekonstrukci Reduty přirovnal ke stavbě Temelína.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz