Ředitel Národního divadla a pověřený ředitel Státní opery Praha Ondřej Černý

Ředitel Národního divadla a pověřený ředitel Státní opery Praha Ondřej Černý | foto: ČTK

Ředitele Černého Státní opera vypískala. „Popíráte slušný dialog,“ řekl

  • 2
Pověřený ředitel Státní opery Praha Ondřej Černý se na úvod pondělního galakoncertu v historické budově Státní opery dočkal nesouhlasného bučení a pískotu přítomných. Stalo se to při úvodním proslovu, když obhajoval kroky ministerstva kultury. To chce Státní operu spojit s Národním divadlem.

Naopak prohlášení zástupců odborů Státní opery Praha (SOP), v němž požadují vysvětlení postupu ministerstva, se setkalo se souhlasným potleskem. "Jsem přesvědčený, že je to správné rozhodnutí," uvedl za hlasitých nesouhlasných projevů téměř zaplněného sálu ředitel Černý.

Odboráři své požadavky přečetli před zahájením galakoncertu z jeviště, kde s nimi stály desítky zaměstnanců Státní opery. Žádají například vysvětlení, proč v metropoli není místo pro dva operní soubory nebo proč ministerstvo kultury už dva roky toleruje údajně ztrátové hospodářství ND, jehož je Černý ředitelem.

Zaměstnance dále zajímá, proč je na místo nového šéfa opery prosazován nezkušený Rok Rappl namísto jimi podporovaného dirigenta Jana Lathama-Koeniga a ředitelky Královské opery v Londýně Covent Garden Elaine Padmoreové.

"Konfrontace názorů patří na půdu interní divadelní diskuze, jeviště má patřit múzám," reagoval na atmosféru v sále Černý. Dodal, že byl na jevišti Státní opery svědkem chování, které popírá slušný dialog. "Kladu si proto otázku, jaký je skutečný důvod protestů a čím jsou doopravdy motivovány," podotkl. Organizátoři koncertu si podle Černého "pro svou lživou kampaň vzali za rukojmí operní umění" .

Ve středu se zaměstnanci SOP vyjádří k situaci na pražské operní scéně v pražském Domě odborů. Na úterý 14. června odboráři SOP plánují předaní petice za zachování Státní opery v současné podobě předsedovi vlády Petru Nečasovi. Petici podle nich podepsalo již 15 tisíc lidí.

Transformace pražské operní scény se má uskutečnit v letech 2012 až 2015 a počítá se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP. Sbory a orchestry Národního divadla i Státní opery zůstanou zachovány. Stejně tak bude zachována značka Státní opera Praha. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky. Činohry ND se reforma netýká.

Vedle podpory zachování operního i baletního souboru opery chtějí umělci galakoncertem poděkovat příznivcům a věrným návštěvníkům za jejich podporu v sezoně 2010/2011 a také vylepšit rozpočet SOP neplánovanými tržbami. Všichni vystupující se zřekli svého honoráře.

Program slavnostního večera nabídl oblíbené árie, duety, sbory a předehry z oper Rossiniho či Verdiho, slavná pas de deux z Čajkovského Labutího jezera a Adamovy Giselle, Valčík z Čajkovského Spící krasavice i netradičně pojaté finále z Minkusova baletu Don Quijote.

Následující sezonu zahájí 18. srpna v rámci tradičního Verdi festivalu titul Trubadúr. Plánovaná rekonstrukce historické budovy údajně provoz opery neohrozí. Oproti původním plánům je program v SOP připraven do června 2012. První etapa rekonstrukce začne až v červenci příštího roku, a proto se sezona prodlužuje o dva měsíce.

,