Ředitel Louvru dostal důtku od ministryně kultury

Nový ředitel pařížského Louvru Henri Loyrette se dostal do sporu s francouzskou ministryní kultury Catherinou Tascovou. O jejich střetu informovalo středeční vydání deníku New York Times. Loyrette se před týdnem připojil k protestům svého předchůdce Pierra Rosenberga proti snižování rozpočtu muzea. Kvůli omezení prostředků prý Louvre musí zavřít jednu čtvrtinu svých prostorů.
"Aby bylo jasno: v současném stavu můžeme Louvre těžko řídit. Jestliže chceme, aby měl světový úspěch a aby měl stejnou vážnost jako Metropolitní Muzeum umění v New Yorku, musí na to Louvre dostat prostředky," prohlásil Henri Loyrette v deníku Le Monde.

Za tyto protesty si Loyrette od Tascové vysloužil veřejnou důtku. Ministryně o něm řekla, že mu chybí disciplína a že flirtuje s myšlenkou privatizace muzea. O Pierru Rosenbergovi zase prohlásila, že vedl "rabelaisovskou válku proti kulturním autoritám státu".

Důtka od ministryně ohromila řadu ředitelů dalších francouzských kulturních institucí. Útok na dvě respektované postavy tamních muzeí tak prohloubil trhlinu mezi politiky a vládou řízenými institucemi, které se považují za strážkyně francouzské kultury.

New York Times upozornily na fakt, že socialistka Tascová je svou prostořekostí známá. Oznámila například, že 22. března bude bojkotovat otevření pařížského Knižního salonu věnovaného Itálii, pokud na otevření přijede i italský ministerský předseda Silvio Berlusconi. Loyrette je naopak považován za málomluvného experta na francouzské umění 19. století a zatím ho neprovázel žádný skandál.

Finanční problémy Louvru se loni zhoršily i kvůli stávce, která muzeum zavřela na tři týdny a připravila je přibližně o patnáct milionů franků ze vstupného. Pokles návštěvníků navíc zavinila i celková stagnace turistického ruchu po zářijových útocích na New York. Počet návštěvníků Louvru se tak ze šesti milionů v roce 2000 loni snížil o osm set tisíc. Vláda Louvru poskytuje sedmdesát procent rozpočtu, který činí sto deset milionů dolarů.