Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cameron je omezený, říká Redford a sytí hlad Londýňanů po dobrém filmu

  10:50aktualizováno  10:50
Robert Redford přivezl svou přehlídku nezávislého filmu Sundance do Londýna, kde ve čtvrtek večer začala první zahraniční variace festivalu Sundance London. Americký herec a režisér si také neodpustil šťouchnutí do britského premiéra, který nedávno vyzval filmaře, aby se víc věnovali mainstreemu.

Sundance 2011 - Robert Redford | foto: AP

Přehlídka, která skončí v neděli, představí londýnskému publiku 14 celovečerních filmů a zahrnuje i debaty a také hudební představení. "Mám prostě pocit, že tu je hlad i po jiném druhu filmů a ty my reprezentujeme," řekl pětasedmdesátiletý Redford.

Pokud bude londýnská odnož Sundance úspěšná, chtěl by rozšířit festival i do dalších zemí. "Toto je první krok, pokud to bude fungovat," řekl Redford, který festival založil v roce 1985 jako platformu pro nezávislý film. Festival pomohl nastartovat kariéru režisérů jako jsou Steven Soderbergh, bratři Coenové či Quentin Tarantino.

Britský premiér David Cameron  (8. července 2011).

Britský premiér David Cameron (8. července 2011).

Redford, který hrál v řadě velkofilmů, zdůraznil, že nemá nic proti Hollywoodu. Chyběla mu však prý větší rozmanitost v hlavním proudu filmového průmyslu, "který je stále centralizovanější a řídí se trhem mládeže".

Odporoval také britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který nedávno vyvolal rozruch doporučením britským filmařům, aby se soustředili na výdělečné filmy hlavního proudu. "Možná proto je v problémech," zažertoval Redford v souvislosti s Cameronovými politickými potížemi v poslední době.

"Myslím, že to je velmi omezený pohled a neshoduje se s ním hodně filmařů a umělců," dodal.

Redford také v sobotu přijde na premiéru celovečerního dokumentu o ekologických aktivitách následníka britského trůnu prince Charlese. Snímek Harmony: A New Way of Looking at Our World (Harmonie: nový pohled na svět) natočili Stuart Sender a Julie Bergmanová Senderová.

Klíčovou součástí festivalu bude také hudba. Do neděle v jeho rámci vystoupí skupina Guillemots, irský písničkář Glen Hansard a Rufus a Martha Wainwrightovi.

Redford uznal, že vždy nebyl s to odhadnout význam hudebního doprovodu filmu, například ve slavném snímku z roku 1969 Butch Cassidy a Sundance Kid. "V tomhle filmu hrála hudba ohromnou roli. Tehdy jsem to tak neviděl, protože jsem si myslel, že to je stupidní. Najednou je tam scéna, kdy nějaký chlápek začne zpívat Raindrops are falling on my head (Kapky deště mi padají na hlavu) a přitom ani nepršelo. No, mohl jsem se mýlit víc?" řekl Redford v souvislosti se slavnou scénou provázenou písničkou, která pak dostala Oscara.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz