Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Red Hot Chili Peppers, kalifornští věrozvěsti

aktualizováno 
Kalifornští Red Hot Chili Peppers, jedni z věrozvěstů eklektického prolínání žánrů, bezesporu patří mezi přední představitele moderní rockové hudby devadesátých let.

Red Hot Chili Peppers | foto: Profimedia.cz

Dosáhli významné pozice na světové scéně, přestože doposud vydali v této dekádě jen dvě regulérní řadová alba. Až teď přicházejí s deskou Californication.

Baskytarista Flea nicméně tvrdí: "Nepotřebujeme čtyři roky na to, abychom natočili desku. Jakmile se k práci dostaneme, všechno jde snadno a rychle. Délka periody mezi alby záleží mnohem víc na tom, co se děje v našich životech."

Řeč je zcela jistě o dlouholeté neschopnosti udržet si stabilní sestavu - konkrétně vyhovujícího kytaristu. Dalším článkem v řetězu změn na tomto postu byl odchod Davea Navarra krátce po skončení turné k předchozímu albu One Hot Minute.

K všeobecnému překvapení ho nahradil jeho přímý předchůdce John Frusciante, který Red Hot Chili Peppers opustil bezprostředně po vydání doposud nejúspěšnější desky Blood Sugar Sex Magik z roku 1991.

Titul Californication, s nímž obnovená sestava (včetně zpěváka Anthonyho Kiedise a bubeníka Chada Smithe) přichází, je - stejně jako jeho předchůdci - skokem do neznámých vod. "Ale nedělali jsme žádná vědomá rozhodnutí," upozorňuje Flea.

"Jako vždycky jsme se snažili natočit hudbu, za kterou si stojíme. Nezabývali jsme se tím, co od nás lidé očekávají, ani jsme nové písničky nesrovnávali s těmi starými. Dali jsme jim takovou podobu, jakou jsme pocitově považovali za správnou."

Po funkové výbušnosti Blood Sugar Sex Magik a ponurosti i negativní melancholii One Hot Minute předkládají Red Hot Chili Peppers umírněnou kolekci úsporně zaranžovaných, převážně zpěvných rockových skladeb.

"Jsme starší a zkušenější, máme širší záběr v hudbě i v životě," míní Flea. "Důležité také je, že dokážeme být otevření všemu, co se dnes v hudbě děje." V této souvislosti Red Hot Chili Peppers přiznávají inspiraci současnou taneční hudbou, jmenovitě Prodigy, Portishead a Trickym avšak k jejím prvkům při přípravě nové nahrávky nesáhli.

"Uvažovali jsme o tom, že použijeme některé elektronické nástroje," přiznává baskytarista, "ale pak jsme si uvědomili, že je nepotřebujeme. Naše písničky znějí moderně i bez nich. Ať začínající muzikanti vidí, že lze hrát moderně jen s obyčejnými kytarami, bez použití moderního vybavení!"

Závislost na drogách, další problém, se kterým se kapela průběžně potýká a který její tvorbu silně ovlivňuje, se zdá být odstavena na vedlejší kolej. John Frusciante absolvoval v době své nepřítomnosti odvykací kúru a také ostatní tři členové Red Hot Chili Peppers tvrdí, že s drogovými excesy skončili.

"Pomocí drog jsem se dostal na místa, kde jsem nikdy předtím nebyl, ale když se dnes dívám zpět, jsem přesvědčen, že bych se tam časem dostal i bez nich. Každý má jen jeden život, aby to pochopil," hodnotí své zkušenosti s drogami Flea. Názor, že kapela není schopná bez drog nic nahrát, vehementně vyvrací. "Drogy jsou účinný prostředek, jak získat nové pocity, ale při tvorbě jsou k ničemu."

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz