Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeči hollywoodských svatoušků

  11:42aktualizováno  11:42
Několik týdnů po tragédii v New Yorku a Washingtonu se televizní komentátoři, psychologové a další, někdy ovšem spíše jen samozvaní odborníci, snaží Američanům vysvětlit, co se vlastně stalo. Podle nich teď většina obyvatelů zapomíná na přestálé těžké zážitky tím, že se přejídá a věnuje sexu. Za devět měsíců prý nastane populační exploze...

Aktuální fakta však mluví ještě o něčem jiném; například deník Los Angeles Times uvedl, že v uplynulých dnech vzrostly žádosti o nové registrace zbraní v Kalifornii o šedesát procent. Všichni kladou důraz na bezpečnost. Filmové diváky i herce nevyjímaje. Hvězdy odmítají cestovat na natáčení do exotických lokalit, a producenti tak přehodnocují filmování v zemích, které jim doposud snižovaly výrobní náklady. Filmařské unie si po dlouhé době v Hollywoodu nestěžují.

Vlna korektnosti
Nová situace přináší novou vlnu politické, občanské a morální korektnosti. Plakát studia DreamWorks k dramatu Roberta Redforda Poslední pevnost byl změněn. Původně znázorněná americká vlajka vzhůru nohama jako mezinárodní znak neštěstí byla nahrazena obrazem letících helikoptér. "Za všechno mohou feministky, homosexuálové a lesbičky." Tento výrok pronesený nad událostmi 11. září z úst reverenda Jerry Falwella dokázal rozdělit Ameriku dokonaleji než boje demokratů a republikánů o politické trůny.

Připomeňme, že Falwell byl ztělesněn ve Formanově snímku Lid versus Larry Flynt. Drbům bulvárních listů neušli slavní vyznavači scientologie jako John Travolta a Tom Cruise. Veřejně přiznali, že jejich církev pro své členy buduje ohromný bunkr v podzemí. V hlavním městě světového zábavního průmyslu nicméně patriotické barvy trikolor ustupují šedivé skutečnosti. V srdci města bez běžné veřejné dopravy zdobí americké vlajky především auta, a ne klopy oděvů, jak je tomu v jiných velkoměstech. Lidé šetří a přestávají jíst v exkluzivních restauracích, které propouštějí zaměstnance. Konzumenti dnes raději obléhají obchody s armádním výprodejem. Díky tomu ceny plynových masek vystoupily z dvaceti dolarů na dvě stovky.

Ani dolar nazmar
Amerika je dávno uvyklá tomu, že v jejích městech jsou zabíjeni lidé, že život je zkrátka drsný. Hollywood vzkvétal díky skutečnosti, že naplňoval poptávku po hrůzách a chaosu (a potažmo po sladkém ukolébávání, což je logická kompenzace). Skoro před stoletím natočená Velká vlaková loupež pouze odrážela realitu. Od těch dob měly podobné příběhy komerční úspěchy, jež vydláždily cestu pro další tisíce filmových tragédií, protože lidé milují pohled na neštěstí, které se jich osobně nedotýká.

Otázka, kterou si dnes kladou filmová studia, zní takto: Kdy zase veřejnost zatouží vidět Arnolda Schwarzeneggera, jak honí teroristy, či Tim Allena v akční komedii s ničivými výbuchy? Společnosti Warner Bros a Walt Disney nedávno vyrobily filmy, které jsou zatím dobrovolně uzavřeny v trezorech: Collateral Damage, Velký průšvih a Bad Company. Tři snímky, jejichž premiéry byly odsunuty, reprezentují náklady v úhrnu dvou set milionů dolarů. Ani největší optimista si nemůže představovat, že ty miliony skončí v kanálu kvůli korektní pověsti v dějinách. Nicméně alespoň nyní jsou šéfové studií v kleštích morálních i finančních dilemat.

Na otázku, jak nyní bude Hollywood reagovat na to, že život je hroznější než fikce, odmítají tiskoví mluvčí studií odpovídat. Jejich šéfové pro jistotu pozdrželi přípravy na některá další natáčení. Ve studiu MGM už schválený scénář Nose Bleed, komediální thriller s Jackie Chanem, jehož součást byl kung-fu zápas s teroristy na vrcholu mrakodrapu Empire State Building, byl přepsán. Podobně je na tom snímek The Sum of All Fears; scénář dle románu Toma Clancyho se týkal teroristického útoku na modlu amerického sportu, fotbalové finále Super Bowl.

Jednou to někdo natočí
V továrně na sny téměř nikdo nepochybuje o tom, že jednou přijde den, kdy film o 11. září vznikne. Slogany typu "Amerika už nikdy nebude stejná" ve skutečnosti nic neznamenají. Scény budou rekonstruovány v náležitě fotogenických schodištích mrakodrapů, v pilotních kabinách letadel a atraktivních kancelářích Pentagonu. Hollywood si nakonec neodepře touhu dokumentovat jeden z nejotřesnějších okamžiků historie Států - podobně jako se neustále věnuje předchozím národním tragédiím ve filmech o válce Jihu proti Severu či Pearl Harboru. Hodně času uteče, trosky budou uklizeny, spálená těla pohřbena a v myslích lidí zůstanou pouze pohledy na dvě letadla vrážející do dvou budov, jež už neexistují.

Připomeňme: v únoru 1993 se poprvé teroristé pokusili vyhodit do povětří Světové obchodní centrum. Čtyři roky poté duo Hardenová - Galagher dostalo hlavní role ve filmu HBO nazvaném Path to Paradise: The Untold Story of the World Trade Center Bombing. Marketingový podtitul říkal: Nikdo neočekával teroristický útok na území USA, ale řada lidí tomu mohla zabránit!

Nebudou hodní
V šedesátých a sedmdesátých letech byl ve Státech otevřený sex popisován jako démonický, extrémní produkt liberálů. Označení přístupnosti X určovaly především erotické scény, ale později i kruté detaily vražd, výbuchů a střelby z kulometů. Přesto brutalita ve snímcích rostla. Teď, v době nejistoty, strachu a hrůzy, Hollywood slibuje, že se polepší. List The New York Times citoval Sherry Lensingovou, prezidentku Paramount Motion Picture Group: "Násilí je součástí našeho života. Je naší povinností neoslavovat zločin, aby vypadal jako kreslený příběh."

Jenže Lensingová dosedla na ředitelské křeslo jako producentka thrilleru Fatal Atraction a v minulosti jí vůbec nevadila mrtvá těla ve filmu Generálova dcera, na němž se rovněž podílela. V záchvatu upřímnosti producent Brian Grazer (vyrobil například snímek Apollo 13) pro týdeník L. A. Weekly prohlásil: "Od této chvíle už nebudu natáčet nic, co obsahuje výbušniny nebo scény, při nichž by se lidský život ocitl ve vážném nebezpečí." Zní to sympaticky, ale otázky nemizí.

Cožpak by si takové omezení mohl stanovit třeba Shakespeare? Anebo příběhy z druhé světové války, které se objevují v amerických kinech, aby podpořily vlastenectví? Pokud někdo uvěří tvrzení hollywoodských ekvilibristů se slovy, že do kin nyní budou mířit výhradně rodinná zábava, komedie a příběhy o lásce, bude záhy vyveden z omylu. Příklon k sentimentu je u filmového průmyslu všeobecně známý, ale nikdo nebere vážně, že akční filmy zahynou. Hollywood prostě nerad natvrdo přiznává: Dáváme lidem pouze to, co žádají, a dáváme jim to nejlépe ve třech tisících kin najednou, aby byly naše zisky co největší.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz