Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řeči hollywoodských svatoušků

  11:42aktualizováno  11:42
Několik týdnů po tragédii v New Yorku a Washingtonu se televizní komentátoři, psychologové a další, někdy ovšem spíše jen samozvaní odborníci, snaží Američanům vysvětlit, co se vlastně stalo. Podle nich teď většina obyvatelů zapomíná na přestálé těžké zážitky tím, že se přejídá a věnuje sexu. Za devět měsíců prý nastane populační exploze...

Aktuální fakta však mluví ještě o něčem jiném; například deník Los Angeles Times uvedl, že v uplynulých dnech vzrostly žádosti o nové registrace zbraní v Kalifornii o šedesát procent. Všichni kladou důraz na bezpečnost. Filmové diváky i herce nevyjímaje. Hvězdy odmítají cestovat na natáčení do exotických lokalit, a producenti tak přehodnocují filmování v zemích, které jim doposud snižovaly výrobní náklady. Filmařské unie si po dlouhé době v Hollywoodu nestěžují.

Vlna korektnosti
Nová situace přináší novou vlnu politické, občanské a morální korektnosti. Plakát studia DreamWorks k dramatu Roberta Redforda Poslední pevnost byl změněn. Původně znázorněná americká vlajka vzhůru nohama jako mezinárodní znak neštěstí byla nahrazena obrazem letících helikoptér. "Za všechno mohou feministky, homosexuálové a lesbičky." Tento výrok pronesený nad událostmi 11. září z úst reverenda Jerry Falwella dokázal rozdělit Ameriku dokonaleji než boje demokratů a republikánů o politické trůny.

Připomeňme, že Falwell byl ztělesněn ve Formanově snímku Lid versus Larry Flynt. Drbům bulvárních listů neušli slavní vyznavači scientologie jako John Travolta a Tom Cruise. Veřejně přiznali, že jejich církev pro své členy buduje ohromný bunkr v podzemí. V hlavním městě světového zábavního průmyslu nicméně patriotické barvy trikolor ustupují šedivé skutečnosti. V srdci města bez běžné veřejné dopravy zdobí americké vlajky především auta, a ne klopy oděvů, jak je tomu v jiných velkoměstech. Lidé šetří a přestávají jíst v exkluzivních restauracích, které propouštějí zaměstnance. Konzumenti dnes raději obléhají obchody s armádním výprodejem. Díky tomu ceny plynových masek vystoupily z dvaceti dolarů na dvě stovky.

Ani dolar nazmar
Amerika je dávno uvyklá tomu, že v jejích městech jsou zabíjeni lidé, že život je zkrátka drsný. Hollywood vzkvétal díky skutečnosti, že naplňoval poptávku po hrůzách a chaosu (a potažmo po sladkém ukolébávání, což je logická kompenzace). Skoro před stoletím natočená Velká vlaková loupež pouze odrážela realitu. Od těch dob měly podobné příběhy komerční úspěchy, jež vydláždily cestu pro další tisíce filmových tragédií, protože lidé milují pohled na neštěstí, které se jich osobně nedotýká.

Otázka, kterou si dnes kladou filmová studia, zní takto: Kdy zase veřejnost zatouží vidět Arnolda Schwarzeneggera, jak honí teroristy, či Tim Allena v akční komedii s ničivými výbuchy? Společnosti Warner Bros a Walt Disney nedávno vyrobily filmy, které jsou zatím dobrovolně uzavřeny v trezorech: Collateral Damage, Velký průšvih a Bad Company. Tři snímky, jejichž premiéry byly odsunuty, reprezentují náklady v úhrnu dvou set milionů dolarů. Ani největší optimista si nemůže představovat, že ty miliony skončí v kanálu kvůli korektní pověsti v dějinách. Nicméně alespoň nyní jsou šéfové studií v kleštích morálních i finančních dilemat.

Na otázku, jak nyní bude Hollywood reagovat na to, že život je hroznější než fikce, odmítají tiskoví mluvčí studií odpovídat. Jejich šéfové pro jistotu pozdrželi přípravy na některá další natáčení. Ve studiu MGM už schválený scénář Nose Bleed, komediální thriller s Jackie Chanem, jehož součást byl kung-fu zápas s teroristy na vrcholu mrakodrapu Empire State Building, byl přepsán. Podobně je na tom snímek The Sum of All Fears; scénář dle románu Toma Clancyho se týkal teroristického útoku na modlu amerického sportu, fotbalové finále Super Bowl.

Jednou to někdo natočí
V továrně na sny téměř nikdo nepochybuje o tom, že jednou přijde den, kdy film o 11. září vznikne. Slogany typu "Amerika už nikdy nebude stejná" ve skutečnosti nic neznamenají. Scény budou rekonstruovány v náležitě fotogenických schodištích mrakodrapů, v pilotních kabinách letadel a atraktivních kancelářích Pentagonu. Hollywood si nakonec neodepře touhu dokumentovat jeden z nejotřesnějších okamžiků historie Států - podobně jako se neustále věnuje předchozím národním tragédiím ve filmech o válce Jihu proti Severu či Pearl Harboru. Hodně času uteče, trosky budou uklizeny, spálená těla pohřbena a v myslích lidí zůstanou pouze pohledy na dvě letadla vrážející do dvou budov, jež už neexistují.

Připomeňme: v únoru 1993 se poprvé teroristé pokusili vyhodit do povětří Světové obchodní centrum. Čtyři roky poté duo Hardenová - Galagher dostalo hlavní role ve filmu HBO nazvaném Path to Paradise: The Untold Story of the World Trade Center Bombing. Marketingový podtitul říkal: Nikdo neočekával teroristický útok na území USA, ale řada lidí tomu mohla zabránit!

Nebudou hodní
V šedesátých a sedmdesátých letech byl ve Státech otevřený sex popisován jako démonický, extrémní produkt liberálů. Označení přístupnosti X určovaly především erotické scény, ale později i kruté detaily vražd, výbuchů a střelby z kulometů. Přesto brutalita ve snímcích rostla. Teď, v době nejistoty, strachu a hrůzy, Hollywood slibuje, že se polepší. List The New York Times citoval Sherry Lensingovou, prezidentku Paramount Motion Picture Group: "Násilí je součástí našeho života. Je naší povinností neoslavovat zločin, aby vypadal jako kreslený příběh."

Jenže Lensingová dosedla na ředitelské křeslo jako producentka thrilleru Fatal Atraction a v minulosti jí vůbec nevadila mrtvá těla ve filmu Generálova dcera, na němž se rovněž podílela. V záchvatu upřímnosti producent Brian Grazer (vyrobil například snímek Apollo 13) pro týdeník L. A. Weekly prohlásil: "Od této chvíle už nebudu natáčet nic, co obsahuje výbušniny nebo scény, při nichž by se lidský život ocitl ve vážném nebezpečí." Zní to sympaticky, ale otázky nemizí.

Cožpak by si takové omezení mohl stanovit třeba Shakespeare? Anebo příběhy z druhé světové války, které se objevují v amerických kinech, aby podpořily vlastenectví? Pokud někdo uvěří tvrzení hollywoodských ekvilibristů se slovy, že do kin nyní budou mířit výhradně rodinná zábava, komedie a příběhy o lásce, bude záhy vyveden z omylu. Příklon k sentimentu je u filmového průmyslu všeobecně známý, ale nikdo nebere vážně, že akční filmy zahynou. Hollywood prostě nerad natvrdo přiznává: Dáváme lidem pouze to, co žádají, a dáváme jim to nejlépe ve třech tisících kin najednou, aby byly naše zisky co největší.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz