Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Za Cosmopolis by zubař režisérovi vytrhl i poslední stoličku

  16:02aktualizováno  16:02
Snímek Cosmopolis Davida Cronenberga metá pravdami o strašidle kapitalismu. Znějí sice hodně vznešeně, ale nic neznamenají. Ano, Cosmopolis se těžko čte, ale to není nic proti tomu, jak těžko se na něj dívá.

Z filmu Cosmopolis | foto: HCE

Knihu, která k filmové premiéře vyšla v češtině, napsal Don DeLillo v roce 2003. Stejnojmenný snímek s ozvěnou současných sociálních nepokojů uvedl David Cronenberg letos v Cannes; i v režisérově rodné Kanadě běžel v omezeném počtu kin a Státy zatím chystají distribuci pouze v New Yorku a Los Angeles.

Z filmu Cosmopolis
Z filmu Cosmopolis

De Lillo je spisovatel víc uznávaný než vyznávaný. A také v táboře Cronenbergových fanoušků se nyní láme chléb. Cosmopolis nese totiž znaky filmů, jejichž život končí u kavárenských stolů snobských debatérů se salonními levicovými postoji.

Umělá dekadence mocných

Ve zkratce: mladý zazobaný dravec, typ Wall Street počítačové generace, projíždí v luxusní limuzíně městem spějícím k výbuchu. Jestliže v úvodu slibují, že v bezpečnostním systému nenašli ani skulinku, je jasné, že někde už čeká časovaná bomba. Jenomže Cosmopolis odmítá prvky běžného thrilleru.

Stupňovaného napětí se ujímá jen Howard Shore svou hudbou, "přituhuje" i na ulici plné aut, radikálů, hesel, ran a plamenů, jejíž výjevy se zdají být pouhými kulisami za okny vozu, kam chaos světa nedolehne. Izolovaný, odhlučněný, pancéřovaný prostor limuzíny, jež tiše proplouvá mezi dějinami, je originálním jevištěm i nejlepším "hercem" příběhu. Při vší úctě k upírskému hrdinovi Stmívání  Robertu Pattinsonovi, jenž vyloženě neselhává, pouze nemění výraz, ať v autě úřaduje, provozuje sex, absolvuje lékařskou prohlídku nebo mudruje.

Z filmu Cosmopolis

Což je nejhorší.

Okatě přezíravá dekadence mocných čpí umělostí jako vánoční strom v nákupním středisku a rádoby hlubokomyslné otřepané úvahy se prostě nedají recitovat, natož poslouchat. Na papíře mají svůj stylotvorný účel, ale ve filmu pronášené do prázdna pouze ubíjejí marnivou manýrou "kafkárny".

Juliette Binocheová svíjející se slastně po milování se slovy "Život je příliš současný" ještě představuje slabý čajíček proti zjevně marxistické náloži jiných rozprav téhle absurdní rozhlasové hry na čtyřech kolech. Z jedné strany se řítí kuchyňské pravdy o strašidlu kapitalismu, z druhé moudra typu "Idea je čas žijící v budoucnosti" či "Nepotřebujeme Boha ani let čmeláka".

Vznešeně to zní, nic neznamená; abstrakci zmaru metá film do černé díry čistě pro potěchu takyfilozofů, kteří se v jeho (ne)smyslu budou rozkošnicky bahnit. Nebýt tu a tam závanu humoru, člověk by uvěřil, že se všichni zbláznili.

Cronenberg kdysi citoval svého zubaře, jenž mu prý řekl 'Mám v životě dost svých problémů, tak proč bych měl vidět vaše filmy?' Za Cosmopolis by mu zubař nejspíš vytrhl i poslední stoličku.

Cosmopolis
Kanada, režie David Cronenberg, hrají Robert Pattinson, Paul Giamatti, Jay Baruchel, Juliette Binocheová, titulky, 108 minut.
Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz