Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Muž na laně budí závrať a příběh prozrazuje režisérovo okouzlení

  13:54aktualizováno  13:54
Režisér Robert Zemeckis to opět dokázal. Mužem na laně, který přichází do našich kin, stvrzuje, že hlavním úkolem kinematografie je naplňovat diváka úžasem.

Přitom má tu nevýhodu, že líčí skutečnou historku se známým koncem, odvyprávěnou již v animovaném snímku i dokumentu. Sleduje provazochodce Philippa Petita, jenž roku 1974 přešel po laně mezi Dvojčaty, věžemi Světového obchodního centra v New Yorku. Ale třebaže divák pointu zná, poddá se vypravěčskému kouzlu, jež režisér Forresta Gumpa či Trosečníka čerpá z vlastního okouzlení.

Fotogalerie

Silně pomáhá, že z titulní postavy ani filmař, ani její skvostný představitel Joseph Gordon-Levitt nedělají klasického, mramorově důstojného hrdinu. Není to žádný spasitel lidstva, nýbrž paličatý snílek i exhibicionista, pouliční bavič, prodavač deště, žonglér s předměty i se slovy, jenž si klukovskou duši uchoval od prvního dětského zážitku v cirkusu.

Podobně zábavné rysy má i Ben Kingsley lámající češtinu coby jeho učitel zvaný Papa Rudy (Rudy Omankowski se opravdu narodil v Československu). V půvabné scéně, kdy se mladík povyšuje nad lidi z manéže „Já jsem umělec!“, ho vyrazí: „A ven!“ Ale dál je spojuje vášeň pro pohled z výšky.

Sám v krajině nikoho

Dokonce i mladistvá romance, ač pro film spíš povinná než podstatná, nese znaky hravosti. A trojrozměrný formát si tu pohrává vyloženě požitkářsky, jako už dlouho ne, počínaje pády divákovi takřka do klína a konče provazochodeckou produkcí na chrámu Notre Dame, bezmála tancem v rozmarném valčíkovém rytmu města nad Seinou. Zároveň však jako by každý záběr pomrkával – to je teprve začátek!

Muž na laně

USA, 2015, 123 min

Režie: Robert Zemeckis

Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bon, James Badge Dale, Ben Kingsley a další

Hodnocení­: 75 %

Ano, trvá to. Napětí však stupňuje režisér Robert Zemeckis rafinovaně včetně příprav utajeného vpádu na Dvojčata, které doprovází veselé spiklenectví v duchu Dannyho parťáků.

Současně cizeluje nejjemnější detaily hrozby, například v němé scéně, kdy vetřelec skrytý před hlídačem pod plachtou do ní vyvrtá průzor tužkou – a jím pak kamera sleduje výsek okolí. Člověk skoro zapomene, že doposud o nic nejde, nanejvýš o noční recesi korunovanou i panikou hrdiny, že on, umělec, musí vystoupit bez obvyklého kostýmu.

Ale pak udělá první krok – a dech se zatají. Ani lidé trpící závratí, kteří chtějí odvrátit zrak, se nedokážou odpoutat od podívané, jež se před nimi rozklene. Muž na laně nechce efektem omráčit jako Everest nebo budovat jiné světy jako Marťan; tady se pojí čistá krása s adrenalinem a s poezií, neboť Joseph Gordon-Levitt se tu beze slov opájí pocitem „sám v krajině nikoho“ a přenáší jej do hlediště.

Každý krok dramatizuje, prociťuje a navíc polidšťuje humorem: baletní provokace vůči policistům na obou koncích lana završují poctu komediantství. Že se na tak vytříbeném kousku podílela česká firma UPP, je čest pro obě strany. Triky totiž působí přirozeně, čistě, téměř jako ruční práce dávno před zrodem digitálu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Banderas si oholil vlasy i obočí. Na premiéře jej fanoušci nepoznávali

Antonio Banderas s fanoušky na premiéře seriálu Génius: Picasso v Malaze (22....

Jinak poklidné prostory před divadlem Teatro Cervantes de Málaga zaplnily davy fanoušků a fotografů. Místní se nemohou...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz