Doporučujeme

Anthony Doerr - Zeď vzpomínek

Anthony Doerr - Zeď vzpomínek | foto: MOBA

RECENZE: Kam mizí naše vzpomínky? Otázka pro Anthonyho Doerra

  • 0
Kam se ztrácejí vzpomínky, když přijdeme o schopnost si je vybavit? ptá se ve své výtečné knize Američan Anthony Doerr. A výborné čtení nabízejí i romány Francouze Michela Bussiho a Angličana Jamese Aitchesona.

Zeď vzpomínek

Po románu Jsou světla, která nevidíme, poctěném Pulitzerovou cenou, přichází nakladatelství MOBA s dalším titulem Anthonyho Doerra. Zeď vzpomínek je soubor sedmi povídek o tajích a problémech lidské paměti.

Zeď vzpomínek

90 %

Anthony Doerr

MOBA, 275 stran, 2016

A jedna je lepší než druhá, počínaje titulním příběhem jihoafrické stařenky a jejích vzpomínek přehrávaných na magnetické karty přes drama obyvatel čínské vesnice ohrožené zaplavením či touhy a naděje patnáctileté dívky přesazené ze Spojených států do Litvy po přízraky pronásledovanou ženu, která přežila holokaust.

Doerrovy texty hýří fantazií a poetikou a fascinuje i autorova schopnost vytvářet postavy tak živé, že je čtenář málem cítí stát vedle sebe. Vzpomínky hladí i pronásledují, kamsi se ztrácejí a jejich mizením zaniká jeden svět, ale v hlavách dalších generací se rodí ten nový. Dojemná, nezapomenutelná kniha.

Vážka

Marc miluje dívku nazývanou Lylie – ale co když je jeho láska beznadějná a hříšná? Nemá totiž jistotu, že děvče není ve skutečnosti jeho sestra. Tříměsíční miminko přežilo jako jediný tvor katastrofu letadla, na jehož palubě byly ovšem dvě takto staré holčičky.

Vážka

80 %

Michel Bussi

Motto, 424 stran, 2016

Testy DNA tehdy ještě neexistovaly a vyšetřování rozhodlo, že děvčátko patří chudé rodině Vitralových. Druhá, pro změnu bohatá rodina se s verdiktem stále nechce smířit. Příběh důmyslně propletený jak bruselská krajka je plný tajemství a intrik. Nyní, po osmnácti letech, přece už musí někdo znát pravdu. Zná, a je to odhalení hodně šokující. Román Michela Bussiho vydalo Motto.

Ve znamení meče

Tohle je rytírna jaksepatří: řinčí tu meče, létají šípy, umírají šlechtici i kmáni, ale nechybí ani cit. Tři roky po bitvě u Hastings (1066) zdaleka nemají Normané Anglii plně ve své moci.

Ve znamení meče

80 %

James Aitcheson

Vyšehrad, 432 stran, 2016

Mladý rytíř Tancred musí opustit bitvy na bouřícím se severu země a dopravit záhadné poselství do jednoho kláštera na jihu. Je nasnadě, že se cestou bude potýkat s nástrahami a protivenstvím nejrůznějšího druhu.

James Aitcheson vytvořil koláž mísící postoje dobyvatelů s kulturou anglosaské civilizace, koláž hodně napínavou i poučnou. A netradiční – na rozdíl od většiny knih věnovaných té době píše z normanských pozic. Poutavý příběh vyšel v nakladatelství Vyšehrad.