Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: V dobré akční komedii se sešli Cruise, Diazová a rozzuření býci

  11:00aktualizováno  11:00
On - špion, ona - nic netušící kráska. Starý model v novém filmu Zatím spolu, zatím živi působí kupodivu svěže, od herců až po akční scény.

z filmu Zatím spolu, zatím živi | foto: Bontonfilm

Možná se vstřícnost vůči lehké oddechové zábavě dostavila jako reakce na únavu z nadílky těžce depresivních soutěžních dramat na nedávném karlovarském festivalu, ale proč ne? Člověk by měl být vděčný za každý dobře naplněný žánr, jaký v případě snímku Zatím spolu, zatím živi – v originále Knight and Day – zosobňuje akční romantická komedie.

Nová partie na staré půdě

Základní situaci používá Hollywood co chvíli: muž pracuje jako špičkový tajný agent či zabiják, nic netušící žena je zavlečena do série bitek, honiček a protivenství ústící ve vítězný polibek nad hromadou poražených ničemů.

Ke klasikům téhle žánrové makety patří šestnáct let starý, leč nadále jiskřivý film Jamese Camerona s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli Pravdivé lži, naopak k nováčkům unylí Vrahouni s Ashtonem Kutcherem, kteří se v českých kinech hrají už čtyři týdny bez velkých fanfár.

Zatím spolu, zatím živi

USA, 2010, 105 min

Režie James Mangold

Hrají Tom Cruise, Cameron Diazová, Peter Sarsgaard

Hodnocení­: 70 %

Premiérový snímek Zatím spolu, zatím živi má naštěstí blíž ke Cameronovu vzoru, z nějž si půjčuje i drobné detaily jako sérum pravdy – pouze v opačném gardu. A že nad Vrahouny vystoupá bez záduchy o dvě patra, naznačí už první zdánlivě náhodné střetnutí hlavních aktérů – dvou leteckých pasažérů v podání Toma Cruise a Cameron Diazové.

Jednak jsou oba prostě lepší herci než mondénní tandem z Vrahounů, jednak jejich soulad nepostrádá až do konce napětí, které je pro romanci životně důležité. Bez něj se totiž herecky v daném žánru nic převratného předvádět nedá.

Cruise chtě nechtě řídí univerzální „předjezdec“ podobných rolí James Bond, jen s výraznější nadsázkou, kterou si Cruise nadšeně vychutnává, Diazovou úkoluje neméně ustálený prototyp lehce naivní až dětinské romantičky z venkova, jíž jako bonus přidali znaleckou zálibu ve starých autech.

Ale i na stokrát přeorané půdě se dá rozehrát docela pěkná partie s originálními situacemi počínaje okamžikem za letu, kdy se ona pro něj na toaletě krášlí, zatímco on „vyřídí“ spolucestující i posádku, aby se mohl podle tradice osobně ujmout řízení a efektního nouzového přistání.

Býci v akci

Zápletka jako vždy nestojí za řeč, jde o světový vynález, po němž pase kdekdo od jasných zlosynů až po zrádce ve vlastních řadách, ale slouží vyprávění, jež zůstává chválabohu jednoduché, cílené a funkční.

On i ona si svá tajemství svěří hned, dokonce i ohlašovaná svatba hrdinčiny sestry se využije méně, než se divák zprvu obává, takže se dvojice může plně věnovat honičkám natočeným s přehledem a s přesnou dávkou bondovsky pohádkové neskutečnosti i vtipu.

Cruise navíc šťastně vyzrává, takže i svým vzhledem připomíná Pierce Brosnana a v komediální rovině se blaženě vyžívá, když během akce udržuje nenucenou konverzaci – „Máte hezké šaty... jen je postřílím a hned jsem zpátky“.

Pro Diazovou zůstávají druhé housle, byť třeba v etudě se zbraní má pro svou postavu nekonečnou zásobu neohrabané potrhlosti. V neposlední řadě obsahuje špionážní road movie rovněž prvky líbivého cestopisu, jenž v účelně zdůvodněném sestřihu od padáku po člun završí na rajském ostrově šarvátka o bikini, ve vlaku pod Alpami kuchyňská bitka s důvtipnou choreografií a v nočním Salcburku žárlivá hra na stopovanou.

Byť pak náladu zbrzdí pohnuté slovní výlevy, takže se film najednou zdá zbytečně dlouhý, znovu ožije s Cruisovým návratem na scénu v nevšedním španělském finále s rozzuřenými býky. Už kvůli nim se dá jít z oprávněných šedesáti procent hodnocení na lehce nadsazených sedmdesát.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

DO KINA: Mel Gibson ve vánoční komedii, Ellen Page na hraně smrti

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Pouze čtyři novinky se podělí o víkendové diváky a žádná z nich nevypadá na lamače rekordů. Leda by zvědavost publika...

VIDEO: Herečtí manželé Krasinski a Bluntová střeží Tiché místo

Nový trailer filmu Tiché místo (A Quiet Place)

Herec John Krasinski režíruje sebe a svou manželku Emily Bluntovou v psychologickém thrilleru Tiché místo, jehož...

RECENZE: Jak dopadli poté, co s lehkým srdcem dali Sbohem děcáku

Z dokumentu Sbohem děcáku

Tolik bezstarostnosti a současně tolik beznaděje se v jednom filmu vidí málokdy. Lukáš chce zazářit na hiphopové scéně,...Najdete na iDNES.cz