Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Začínající autor napsal skvělou sondu do duše Afroameričana

  6:24aktualizováno  6:24
V češtině vyšla prvotina amerického spisovatele Michaela Thomase. Směle se díky ní může řadit mezi hrstku úspěšných černošských autorů.

Michael Thomas | foto: guardian.co.uk

To, co Izmaelovi chybí ke štěstí, je dvanáct tisíc dolarů, za něž by sehnal nové bydlení a zaplatil školné pro své děti. A tak se v předvečer svých pětatřicátých narozenin odhodlává k razantnímu kroku. Rodinu bez střechy nad hlavou posílá na čtyři dny ke tchyni a sám se nastěhuje ke známému, aby danou sumu nějakým způsobem sehnal.

To je výchozí situace literárního debutu mladého amerického spisovatele Michaela Thomase. Román z roku 2007, za nějž loni získal prestižní mezinárodní irskou literární cenu IMPAC, nyní vychází pod titulem Do dna také u nás.

Třebaže Thomasův ich-vypravěč řeší na více než čtyřech stech stranách především momentální finanční tíseň, je právě tato krize impulzem k zevrubné osobní rekapitulaci. Během ní se hrdina zabývá zejména otázkou úspěšnosti v "téhle zemi, v tomto světě, který stojí na oslavě bílých" a tím i traumat podmíněných jeho afro-indiánsko-irským původem.

V začarovaném kruhu

M. Thomas: Do dnaUž protagonistovo jméno je bezpochyby autorovou narážkou na stejnojmenného vyvržence z Melvillovy Bílé velryby, který podobně jako Izmael přemítá o smyslu života. Izmael se v jeho retrospektivě vrací až k dětství v chudinské bostonské čtvrti v rodině, "jež byla vždycky synonymem neúspěchu".

Měl se stát novým Martinem Lutherem Kingem, avšak na rozdíl od něho šanci neproměnil. Navíc jej (stejně jako Thomase) poznamenal pochybný pokus o integraci v 70. letech minulého století, kdy černošské děti vozily autobusy do vzdálených předměstských škol pro bílé.

Jako hořký refrén zaznívá hned na několika místech jeho tvrzení, že "procházet životem jako sociální experiment opravdu není žádný med". Izmaelovi nevyšla ani slibná dráha akademika, ani průlom v literárním světě, v nějž navzdory všemu nepřestává doufat. Jediné, co jej dosud drží nad vodou, je jeho láska k bílé manželce a jejich třem rasově smíšeným dětem.

Avšak i na jejich budoucnost hledí Izmael s velkými obavami. Uvědomuje si důležitost vzdělání, které v Americe garantuje pouze soukromé školství, ale na něj nemá dostatek financí. A tak se pohybuje v začarovaném kruhu. Plán, jak přijít během krátké doby k chybějící částce, je očividně nereálný. Hrdina se potuluje po Brooklynu a příležitostně pracuje jako pomocný dělník. Ale i zde je opětovně konfrontován s urážkou o "velkým negrovi", což je pro něho cejch, který jej provází od jeho narození.

Kniha, která zanechá dojem

Thomasova kniha je citlivým exkurzem do "černé duše" současného Afroameričana, jehož život kupodivu až do dnešních dní neblaze poznamenává jeho afroamerický původ. I přes některé nedostatky, jako zcela zaslepený pohled na jeho bílou supermanželku (Clair je pro něj "dobrota sama: dobrá manželka, matka, vzorná dcera") či klišé o bílých ženách, které mají stejně jako ona "spoustu kuráže a sebedůvěry", anebo v okamžicích, kdy svůj neúspěch automaticky přisuzuje svému původu, jde zejména o živý a velice otevřený text, jenž dokládá autorovu nespoutanou energii a vášnivost.

Kniha obsahuje nespočet literárních, hudebních a filozofických odkazů, přičemž je směsicí afroamerického a evropského kulturního dědictví. Některé z mnoha citací se čtenáři podaří s trochou snahy rozklíčovat, jiné nikoliv, ale i tak v něm román zanechá hluboký dojem.

Do dna se tak může směle stavět mezi díla několika úspěšných afroamerických autorů v čele s nositelkou Nobelovy ceny Toni Morrisonovou, Colsonem Whiteheiadem či Edwardem P. Jonesem.

Michael Thomas: Do dna
Odeon, 2010, 448 stran,
389 korun
HODNOCENÍ 80 %

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

Agatha Christie uměla používat jed. Vychází její utajené zápisníky

Agatha Christie v roce 1949

V češtině poprvé vycházejí Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Navazují na předchozí, které vyšly v roce 2009....

RECENZE: Saturnin se vrací aneb Mackovo povedené polidšťování Milouše

Obálka knihy Saturnin se vrací

Bývalému politiku Miroslavu Mackovi se v odvážném pokračování oblíbeného Saturnina podařilo zachovat styl původního...Najdete na iDNES.cz