RECENZE: Energické novince Vypsané fixy sluší divoká syrovost

  17:17aktualizováno  17:17
Na přesvědčivé nové desce nazvané Krásný smutný den pardubická skupina vyměnila producenta a povedlo se jí zachytit živou podstatu.

Při natáčení se sešla celá kapela, zleva Milan Kukulský (Mejla), Michal Mareda (Márdi) a Petr Martínek (Pítrs). Na obrázku chybí baskytarista Daniel Oravec (Mejn), který kapelu fotil. | foto: Daniel Oravec

Na příkladu nové desky pardubické Vypsané fixy by se dala dobře vysvětlovat důležitost role producenta, který s kapelou sedí ve studiu a nahrává. Fixa za sebou má dlouhodobou spolupráci s Dušanem Neuwerthem, který k písničkám často přistupuje jako ke skládačce, kterou s kapelou boří a znovu staví, v jejich případě byl výsledkem vyčištěný zvuk a až překvapivá rocková preciznost. 

Krásný smutný den

Vypsaná fixa

Sanpiego Records

Hodnocení­: 90 %

Novinka Krásný smutný den, ke které kapela přizvala Ondřeje Ježka ze studia Jámor, oproti tomu působí jako návrat ke kořenům zkušebny a živé podstatě, která byla a je zrovna pro Vypsanou fixu tak důležitá. 

Sama kapela říká, že do studia tentokrát přišla "nadrcená", měla jasnou představu dokonce i o tom, jak půjdou písničky po sobě, a základy pro celou desku nahrála v podstatě na jeden zátah. 

Ježek není žádný studiový "čistič", takže i ve výsledku je zvuk desky špinavý, místy připomíná "živák". A tím dobře podtrhuje chemii Vypsané fixy, která se navíc na desce loučí se svým dlouholetým baskytaristou Mejnem. 

Titulní singl, který Vypsaná fixa vypustila před vydáním desky, překvapil swingovým rytmem, pozounem v refrénu a veselou nakažlivostí. Na zbytku desky se však kapela drží své rockové podstaty. 

Čím víc do toho "buší", tím je přesvědčivější. Deska vrcholí skladbou Karma je Mike Tyson, která je pravděpodobně tím nejtvrdším, co zatím Vypsaná fixa natočila. "Lidi, co měli skořápky, chodili do lékárny pro látky proti smutku a těm divnejm snům. A mnohej v noci neusnul. A děti vyjeveně hledí na své opotřebované, zničené rodiče," řve frontman Márdi v refrénu a dodává tím nahrávce potřebnou hranu i prožitek. 

Kontrastem s téměř akustickou a dojemnou Malou noční hudbou či následující titulní skladbou navíc celá nahrávka získává na pestrosti. Přestože rukopis si Vypsaná fixa zachovala, možná i díky odlišnému přístupu k nahrávání nepůsobí, že by se opakovala. Výsledkem je spontánní a poměrně přímočará rocková deska, jaká tu dlouho nevyšla. 

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Hudební ceny iDNES.cz: vyberte nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka a kapelu

Ilustrační snímek

Anketa popularity Český slavík se letos neuskuteční. I nadále však chceme vědět, kdo se těší přízni fanoušků,...

RECENZE: Hudba je lepší než sex, zpívají stále silní Monkey Business

Roman Holý, Monkey Business (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Albová novinka kapely Monkey Business nabízí trumfy jako vždy – náročnější, ale přitom chytlavou muziku pro ty, kteří...

VIDEO: Lety Mimo představují Civilizační, ochutnávku z chystané desky

Lety Mimo

Kapela Lety Mimo před prázdninami oznámila, že nahrává nové studiové album. Bude se jmenovat Civilazace 3000 a vyjde v...

Najdete na iDNES.cz