Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze: Všechny krásky podivného světa

  11:50aktualizováno  11:50
Snad všechny krásky, co jich Hollywood má, od vymydlených poupátek přes dámy zasloužilé k těm vysloužilým, se sešly ve filmu Dr. T a jeho ženy, aby režisérovi Robertu Altmanovi a Richardu Gereovi v titulní roli sehrály jakési Město žen 2. Jenže Gere, až únavně šarmantní v plášti gynekologa i v pyžamu, nemá Mastroianniho kouzlo sebeironie a dojemných zmatků. Altman zase není režisérem felliniovské fantazijní symboliky a svou specialitu, mrazivě sžíravou pitvu charakterů a vztahů smetánky pod lesklým společenským nátěrem, jako by pozvolna opouštěl.
Navíc scenáristka Anne Rappová měla asi ambice spíše teskně komediální než ostře satirické. Výsledek toho všeho? Našlehaná nuda.

Pravda je, že duševní chorobu hrdinovy manželky, ráchající se po vzoru Sladkého života ve fontáně, a současně až příliš doslovnou diagnózu všech těch žen jim může mnohá divačka závidět. Jejich komplex, vysvětluje psychiatrička a s ní Altman, toť výsledek dokonalého, bezstarostného života. Mají vše: peníze, lásku, pohodlí, tudíž ztrácejí motivaci o cokoli usilovat. Chodí na nákupy k Tiffanymu, i když nic nepotřebují, a pro milé slovo k ženskému lékaři, třebaže jim nic nechybí. Sbírají drby a řeší pseudoproblémy: třeba jak prosadit ženské názvy pro dálnice. Pijí, štěbetají, natřásají se v modelech - a jejich muži prchají do chlapského světa v neméně exkluzivním balení, na golf či lovecké výpravy. Jen jedna jediná, Helen Huntová, se zdá být jiná: přirozená, nezávislá, soběstačná. Ale zase až moc nezávislá, zjistí dr. T v hodině H, kdy už ho drtí všechny: jeho dcery, neteře, švagrová, pacientky i sestřičky. Kde najít únik?

Robert Altman v tomhle filmu zkrátka rozdává karty velmi přímočaře; ani ve svatebním finále nenahlédne poločas rozpadu rodiny tak drtivě jako ve své slavné Svatbě. Gere není štvancem, nýbrž postrkovaným panákem, a podobně režisér už nežene hrdiny k sebevýprodeji na ostří nože - z nesmlouvavého analytika se mění ve smířlivého pozorovatele. Nakonec za něj největší díl práce odvedou vlastně ty štěbetavé, ufňukané, dryáčnické slípky, které nezavřou klapačky ani při intimním vyšetření a v čekárně dovedou nadělat paseku jako hejno domovnic. Z toho ječivého sboru opravdu rozbolí hlava, aniž však překřičely strach z prázdna vroubícího jejich životy.

ZPĚT NA HLAVNÍ ČLÁNEK

 

Z filmu Dr. T a jeho ženy.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz