Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zamýšleného Vieweghova thrilleru je jen zbytečná unavená groteska

  13:52aktualizováno  13:52
Mráz přichází z Hradu, hlásí nejprodávanější český spisovatel. Jeho román však bloudí mezi realitou a fikcí. Zatímco loňská Mafie v Praze byla thrillerem o českém korupčním prostředí s pozměněnými jmény, její letošní pokračování už dobrou polovinu postav nazývá jmény pravými.

Michal Viewegh | foto:  David Neff, MAFRA

Viewegh obal

Autor Michal Viewegh jim přisuzuje zpola pravdivé, ale zpola smyšlené činy, události a zápletky. K čemu je dobré Mráz číst? Popravdě nevím, a to patřím ke čtenářům, kteří mají mezi Vieweghovými knihami několik oblíbených. Jenomže zdá se, že i mistr se někdy utne.

Thriller? Ani náhodou

Umím si představit, že by tenhle román vyšel jako bonus, jako grafomanské alter ego Mafie s podtitulem Jak by to mohlo být, kdyby... Umím si také představit, že by tvůrci Zeleného Raoula na několik dílů, tak na čtyři nebo pět, najali Michala Viewegha jako scenáristu a že by materiál v knize obsažený těch pět dílů komiksu unesl. Víc bohužel ne.

Thriller tentokrát autor nenapsal ani náhodou, děj napínavý není a postavy mají tak schematické rysy, že nemá smysl se o ně bát nebo jim držet palce. To, co bylo možné ocenit na Mafii, tedy bez obalu podaný vrt do českého politického bordelu, tady stírá právě onen zlom mezi realitou a fikcí.

Těžko se dojímat nad tím, co známe z každodenních zpráv, dávno se nerozčilujeme, tady navíc není čtenář schopný určit, co je náznak, co fakt a co nadsázka. Klaus je možná homosexuál, možná je taky agentem ruské vládnoucí garnitury, Nečase možná ovládá Jana Nagyová a Radek John do toho zcela určitě hlasitě chrápe.

Jako by se pejsek s kočičkou rozhodli umíchat dort z toho, co nejbizarnějšího se dá na české politiky najít, a když se to nedá najít, je třeba si to vymyslet. Pak protřepat, promíchat a podávat, dokud to nevyšumí, tedy pokud možno rychle, dlouho takové pití nepůsobí.

Tak groteska? Té je v románu asi nejvíc, místy vyloudí na čtenářově tváři úsměv, ale většinou jen shovívavý. Když se kmotr Janoušek znenadání rozmáchne samurajským mečem a Vít Bárta se ze strachu pomočí, uvědomí si čtenář, že je něco špatně – pustit do gatí by si totiž měla tahle postava spíš smíchem než hrůzou. Janoušek, stejně jako většina ostatních, je jen bezzubou figurkou.

Vieweghovi mafiáni spíš budí soucit a rezignované pokrčení rameny: zčásti za to může právě přehnaná grotesknost, s jakou autor příběh pojal, z části fakt, že už jsme u nás zvyklí opravdu na všechno a místo tisíckrát selhané snahy dohnat kohokoli k zodpovědnosti se jenom hystericky pohihňáváme. Za což, pravda, Michal Viewegh nemůže. Jen proti tomu bojuje zbraněmi, které jsou stejně účinné jako politická apatie většiny národa.

Prezidentské bahno

Mráz přichází z Hradu je docela zbytečný druhý díl. Přesto se bude pravděpodobně dobře prodávat, stejně, jako se dobře prodává bulvár. Skutečná jména a s nimi spojené postelové skandály i opilecké scény mají totiž sílu fascinovat dav a dávat mu do rukou shnilá rajčata, kterými s gustem mrští. Michal Viewegh to ví, sám byl mnohokrát terčem.

Samozřejmě že rozdíl tu je, respektive měl by být: novinový bulvár a literární satira by mezi sebou měly mít propast autorské soudnosti, literární kvality, promyšlených point a bodavé karikatury. Jenomže Mráz je až příliš často vygradovaný přehnanými fekálními scénami či zlou parodií.

Třeba tou, kterou autor hned v úvodu ukazuje, jak jednoduché je psát si deník v duchu Tajné knihy Ireny Obermannové. Což je buďto ironie nejprodávanějšího českého spisovatele vůči jedné z nejprodávanějších českých spisovatelek na druhou, nebo opravdu jen potřeba ukázat, že psaní je víceméně řemeslo, které Viewegh ovládá tak, že může psát a la kdokoli.

To mu nikdo neupírá. Jen bych jako obdivovatelka Vybíjené, jeho deníků, pohádek či Andělů všedního dne a nostalgická čtenářka Báječných let pod psa byla zvědavá spíš na pořádnou knihu o lidech, ne figurkách.

Klidně ať jezdí ve volvu, chodí běhat nesmyslně dlouhé tratě a nikdy nevyrostou z koukání po ženských, pořád budou jejich pochyby a strachy mnohem lidštější a čtení o nich smysluplnější než prezidentské bahno zahuštěné exkrementy vyděšených neonacistů. A klidně si na ni počkám mnohem déle než jeden rok.

Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz