Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE U mě dobrý: Malý český Podraz Hřebejkovi sluší

  10:08aktualizováno  10:08
Jan Hřebejk sliboval, že film U mě dobrý bude komedie. Slovo splnil. Ctí žánr, aniž do něj pašuje vzkazy lidstvu.

Boleslav Polívka a Vladimír Javorský ve filmu U mě dobrý | foto: Falcon

Zralý člověk ví, co mu jde nejlépe, a toho se drží. Jan Hřebejk se po trilogii současných moralit Horem pádem, Kráska v nesnázích a Medvídek vrátil k retrokomedii a udělal dobře.

Není to ústup z pozic, nýbrž výraz poznání. A i kdyby výhybku žánru přehodil jen jednorázově, U mě dobrý zůstane slušivou zastávkou.

Dannyho parťáci z Libně
Jistě, nahraje káravým pokřikům, že rezignoval na „umění bojující“ a přiživuje to naše „hezké české“, laskavé zápecnictví. Ale proč ne, jestliže je v látce i ve stylu záměrné a přiznané?

Malý zdejší Podraz z groteskní líhně kapitalismu 90. let se nepřevléká za světácké vzory a jeho hrdinové čili Dannyho parťáci z libeňské přístavní hospůdky se netváří jako podvodníci století. Nehraje se o miliony dolarů, nýbrž o tisíce korun; nikoli poker, ale mariáš; ne ruleta, ale skořápky; ne v kasinu, nýbrž v tržnici; a místo sektu pění pivo.

U mě dobrý

ČR, 2008, 102 minut.

Režie Jan Hřebejk, hrají Boleslav Polívka, Jiří Schmitzer, Miroslav Vladyka, Josef Somr, Vladimír Javorský.

Hodnocení­: 70 %

Zkrátka model Dannyho parťáků a Podrazu dostává místopisně pocitový nátěr, pod nímž prosvítá trocha Pupenda, trocha Rozmarného léta, něco z Bohumila Hrabala, něco z Oty Pavla - a hodně z Petra Šabacha, k jehož povídkám se Hřebejk se scenáristou Petrem Jarchovským vrátili.

Léto u Vltavy nabízí prostředí vděčné pro kameru, od malebného nepořádku zahrádkářské kolonie k bistru, v němž se s novou sezonou pomalu scházejí štamgasti. Třeba rybář Petra Formana s kontrastem situační komiky a zasmušilého pohledu, zlodějíček Vladimíra Javorského a manželčin lokaj Miroslava Vladyky či rozšafný Josef Somr. Je fakt, že zprvu to vypadá na plané figurkaření, ale když se pak zapojí „do akce“, charaktery všech postav se účelně rozvinou.

Platí to hlavně o Bolku Polívkovi, jenž svému kouzelníkovi na penzi dává mnohem víc než sladkou vnější vyžilost. Poskytuje mu důstojnost vypelichané slávy i tichou bolest vyděděnce, neboť s ním, mistrem karetních triků, hru nikdo neriskuje. Teprve když kamarádi potřebují jeho pomoc, zázračně ožívá: má zase pro co žít - a svou proměnou přesahuje měřítka nezávazné legrace.

Skvělá hudba i důvtipný plán
Podobně se nad rámec zábavy dostává postava hospodského v podání Jiřího Schmitzera, byť trochu ušmudlaná politikou. Dokud si coby věčný rocker pouští milované Plastiky, jimiž syn-anarchista tiše pohrdá, nebo potomkovy útoky na McDonald’s glosuje slovy, že nová generace si našla nepřítele „místo komančů v mletým mase“, drží si vtipný odstup od minulosti politického vězně, nakonec výhodné pro znalost podsvětí.

Bohužel tvůrci občas neodolají a vloží mu do úst klišé o kamarádovi na vnitru, případně ho opět vyšlou na barikády. Naštěstí takových okamžiků není mnoho.

Film se prakticky dělí na dvě části: rozvolněnou „seznamovací“, v níž náladu dotváří každá rekvizita i skvělá hudba Norbiho Kovacse s westernovými motivy, a sevřenější „akční“, v níž nechybí žádný prvek žánru, počínaje důvtipným plánem a konče bezradnými policisty.

U mě dobrý
U mě dobrý
U mě dobrý

První půle má půvabné nápady včetně podvodné hry na kominíka pro štěstí nebo dětských nadháněčů kouzelně umolousané „peep show“; potěší nádech lyriky i vděčné hlášky typu „džintonik s džinem“, ale některé scény jako etuda s prodejem kosmetiky už rozlévají děj do mělkých slepých odboček. Kamarádi asi snesli na hromadu nespočet historek, které se tvůrci snažili do příběhu zabudovat stůj co stůj: samy o sobě potěší, jenže film zdržují.

Pomsta svižná a hravá
Také kolem Vladykova hrdiny, kterého by člověk soucitně objal a obdaroval, se zbytečně opakuje, co vyvedl, též se dlouze vykládá princip skořápek - i když to je pro případný vývoz filmu asi nezbytné. Ale jakmile v druhé půli vezmou parťáci spravedlnost do svých rukou a odstartují libeňský western, film zase nabere obrátky.

Jednak je pomsta opravdu důmyslná, svižná a hravá, jednak v ní jiskří herci v čele se Somrovým sólem strážce mravů. Škoda jen, že protivníci z řad „světských“ nemají až na výjimky rovnocennou míru profesionální uvolněnosti.

Stín nejistoty však zaplaší situační hrátky se slepcem, starými uniformami, lepidlem či hořící vodkou - spikleneckou připomínkou kultovní scény Pelíšků. Ostatně i závěrečná armáda námořnických trik, Hřebejkova oblíbeného úboru, na diváka pomrkává již mimo obsah filmu, jako by ho zvala do té pospolité tvůrčí rodiny. Ale nevadí to, jde-li o tečku za rozvernou komedií, nikoli za vážnou hlásnou troubou vlastních postojů.

Hřebejk zkrátka vyměnil někdy až umanutou satiru za hravost ve službě řemeslu. A za to má „u mě dobrých“ deset procent navíc.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz