Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Vede Rapl, ale Mordparta i Doktor Martin stírají rozdíl

  8:57aktualizováno  8:57
Seriály Mordparta a Doktor Martin II odstartovaly v neděli, Rapl začne v pondělí večer. Jak se jeví ve vzájemném srovnání? Paradoxně Doktor Martin natáčený podle britské předlohy si drží český domácký ráz, Rapl, ač zakletý do Sudet, má naopak světové parametry. A konfekční krimi Mordparta stojí někde mezi nimi.

Přesto tři novinky ukazují, že v seriálové tvorbě se rozdíly pomalu stírají. Zvlášť v žánru krimi: i když Rapl stále vítězí originalitou, svého hrdinu z mysteriózního Cirkusu Bukowsky posunul blíž k modelu týmových pátraček, jaký převzala Mordparta. Tvůrci krimi již vesměs ovládli filmové záběrování, práci v exteriérech, hru se světlem a detailem, volbu typově zajímavých, méně známých herců – jenže to dělají právě už všichni. Kriminálka Anděl byla první, Případy 1. oddělení nejvěrnější a Rapl nejvytříbenější.

Rapl (75 %)

Cirkus Bukowsky před třemi lety přinesl průlom, z něhož si Rapl bere postavu Hynka Čermáka coby detektiva Kuneše, „drsnějšího než Krušné hory“, kam je převelen napůl za trest, napůl k vyšetřování dávné vraždy, jež se vine napříč samostatnými případy každého dílu. Tím Rapl připomíná stavbu VIP vražd, některé kauzy – v druhém dílu smrt faráře – mají zase pel tajemných rituálů a la Labyrint a věcné pojetí místních policistů dává každému z nich skryté trauma, což také není nové.

Fotogalerie

Nicméně o třídu nad konkurencí drží Rapla způsob vyprávění, temná stylizace vetknutá hned do bondovských titulků, úderné rány bez vysvětlivek.

Moderně snímanou detektivku lze směle vyvážet: dialogy jsou úsporné, akce reálná, soukromé vazby jen naznačené, hrdinův brloh hororově zvetšelý, Jáchymov setmělý jako Městečko Twin Peaks a duch kraje podobně jako ve filmu Schmitke splétá ze slatin a mlh tíživou osamělost, protipól líbivě sousedské Policie Modrava.

Potěší, že i mladý parťák hrdiny dovede uplatnit jízlivost, třebaže nikdo nepřebije Kunešovo jedovaté „Někdy úplně stačí mlčet“. Nicméně navzdory vyrovnané souhře včetně bizarní galerky podivínů platí, že kdykoli zrovna není Čermák na scéně, napětí i vtip se poněkud otupí, také trochu zdržuje exmanželská dějová linka jeho hrdiny. Přesto noirový nádech se spoustou sarkastické marnosti i s náladou světských kratochvílí zapadlého kraje znamená v současné době filmařský vrchol původní domácí krimi.

Mordparta (55 %)

Proti Raplovi je Mordparta prostě jedním z mnoha profesních románů o zločinu. Slušná žánrová práce stojí řemeslně o tři ligy výš než letní omyl Primy jménem Jetelín, ale do modelu part od Anděla po 1. oddělení nic vlastního nepřidává. Nestor, buřič, suchar, uštvaná matka a rozpolcený šéf vyšetřují spolehlivě nasnímané, slaběji vystavěné případy.

Již v úvodní Nevěstě zná každý čtenář Agathy Christie vraha dřív než policisté, dodatečně vytahující důkazy z kouzelného klobouku. Sází se zjevně na aktuální témata typu dětská pornografie, i když právě dotyčný (třetí) díl zachází obratně s thrillerovými prvky. Straší se sice tmou, v níž není nic vidět, a od přepjaté šlapky po deník s názvem Bulvár trpí Mordparta doslovností, ale před deseti lety by vyhrávala; dnes se veze uprostřed pelotonu.

Doktor Martin II (55 %)

Byť jde o seriál jiného typu, i beskydská sága o nerudném lékaři v podání Miroslava Donutila by mohla jít lehce nad laťku prvé řady, pokud si z příliš dlouhého úvodního dílu podrží jeho nejsilnější prvek: detektivku v medicíně. Kde se hledá „pachatel“ čili zdroj nemoci, má vyprávění švih, dokonce říz jako v hádce hrdiny s postavou Sabiny Remundové.

Zato vztahové výztuže v čele s vlekle korektní romancí nakazí spavou nemocí nejen místního policistu. A hlavně, oč zábavněji se zdá být nová série napsaná, o to plošeji je natočená; postrádá rukopis a za „kochání přírodou“ snad bere režisér prémie.

A jak dopadl první souboj v měření sledovanosti? Doktor Martin II byl lehce nad milionem diváků a vítězil hlavně u starších ročníků, Mordparta skončila těsně pod milionem a s vyšším podílem mladších generací.
Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Pěkný ročník. Přesto karlovarský festival tančí nad propastí

Dojatý Jaromír Hanzlík přebírá ocenění za přínos českému filmu od Jiřího...

Závěr 53. karlovarského festivalu, který na ČT1 sledovalo 257 tisíc lidí, zářil od show bratrů Cabanů přes náš úspěch v...

Alkohol může být zrádný, popsal David Švehlík Za scénou

Švehlík byl ve Varech hostem natáčení dalšího dílu našeho pořadu Za scénou,...

Ve čtvrtek do českých kin zamíří snímek Úsměvy smutných mužů, který vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatele Josefa...Zemřel herec Václav Glazar, proslavil se v kostýmu jeptišky v Kameňáku

Z filmu Kameňák

Václav Glazar zemřel ve středu, bylo mu 65 let. Informaci přinesl režisér Zdeněk Troška, jehož série filmových Kameňáků...

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Zázračný je Messi, zázračný byl Welles. Jak končí géniové

Z filmu Občan Kane (Orson Welles)

Pár hodin po nedělním přímém přenosu finálového mače mistrovství světa ve fotbalu se těžko vybírá večerní program.

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

VIDEO: Zrodila se hvězda. Tentokrát bude zářit Lady Gaga

Bradley Cooper a Lady Gaga ve filmu Zrodila se hvězda

Jak tvrdý umí showbyznys být a proč je někdy těžké vyrovnat se s úspěchem partnera, znovu připomene muzikál Zrodila se...

Najdete na iDNES.cz