Spisovatelka Markéta Pilátová vydává novou knihu Tsunami blues

Spisovatelka Markéta Pilátová vydává novou knihu Tsunami blues | foto: České centrum Brusel

RECENZE: Pilátové Tsunami blues se o čtenáře tříští jako velká vlna

  • 0
"To špinavý ve hře na trubku nedělá ani nátisk, ani tón, ani barva, ani nic takovýho. Člověk se zašpiní jedině o silný věci. O kubánský modrý nebe a vlastní strach." V románu Markéty Pilátové nazvaném Tsunami blues je dost kubánského modrého nebe, strachu i hudby a je silný tak, že doznívá ve čtenáři jako ty tóny odehrané na trubku, co nese ozvěna.

Za své dva předchozí romány byla autorka nominována na Magnesii Literu a na Cenu Josefa Škvoreckého, i Tsunami blues má kvality, díky nimž by mohla spisovatelka tuhle tradici dodržet. Pilátová studovala hispanistiku v Olomouci, dostala se na Kubu, kde pomáhala ženám disidentů, fascinuje ji španělština a jihoamerické kultury.

To všechno se v Tsunami blues odráží. A k tomu hudba jako prazákladní komunikační prostředek, forma k vyjádření nadšení, radosti i samoty, totálního zmaru či strachu.

Hrdinkami jsou jí dvě generačně velmi vzdálené ženy, které jsou si však paradoxně mnohem blíž, než kdyby byl román o vrstevnicích. Dospívající lehce extravagantní trumpetistka Karla nezapadá mezi své vrstevníky, což se ještě zintenzivní ve chvíli, kdy jí vražedná tsunami o Vánocích v roce 2004 vezme oba rodiče.

Díky svému učiteli v hudební škole se dostane ke studiu španělštiny a také k profesorce Jenůfě, s kterou pak společně vyrazí na Kubu. Kolem obou se postupně vynořují další postavy z jejich životů, které s sebou zároveň nesou svědectví o vztahu předválečného i komunistického Československa k Batistově a zejména Castrově režimu.

Podobně jako ve svých předchozích románech, i v Tsunami blues tříští Pilátová vyprávění na mnoho různých perspektiv, střídá mezihry a sóla, přelévá přes čtenáře dynamické fáze napínavých akcí a konejší ho lyrickými podobenstvími o smrti i hudbě. I tady se v jakémsi psychologickém podobenství léčí traumata mladých konfrontací s hlubšími odžitými traumaty starých. Životní dráhy se kříží - a některé zůstanou zcela mimoběžné.

Tsunami blues

80 %

autor: Markéta Pilátová

nakladatel: Torst

304 stran, 299 Kč

Vedle hlavní linky Pilátová rozehrává vyprávění o několika zcela osudových setkáních či vztazích, jež mají sice na ústřední příběh vliv, ale tvoří jakési ostrovy v příběhu, samostatná jádra.
 
Takový model vyprávění se může zprvu jevit jako trochu obtěžující pro svoji rozkolísanost, je však spíš přesným záznamem životních proudů - ani ty nemají podobu lineárního vzestupného tahu za jistým cílem, spíš spirálovitého úsilí o nalezení vlastního místa, častého přehazování výhybek.

Tsunami blues je jednoznačně silná kniha. A patří k vydařené literární "úrodě" letošního jara.