Klvaňa nenapsal klasickou love story, ale nýbrž poutavou a složitě prokomponovanou knihu o osamění, pochybnostech i pomstě.

Klvaňa nenapsal klasickou love story, ale nýbrž poutavou a složitě prokomponovanou knihu o osamění, pochybnostech i pomstě. | foto: Profimedia.cz

RECENZE: Vyšel příběh o lásce bez naděje, pomstě a krutých dějinách

  • 0
Mladý Američan Mariani potká na stáži v Gorbačovově Sovětském svazu dívku Marinu. Je krásná, vypadá jako Flóra z Botticelliho obrazu Primavera a chodí bosá. Přirozeně se do sebe zamilují a přirozeně to nemůže skončit dobře.

Ale pozor: Tomáš Klvaňa ve své románové prvotině Marina (s podtitulem Ruský příběh) nenapsal žádnou lacinou love story, nýbrž poutavou a složitě prokomponovanou knihu o osamění, pochybnostech, pomstě a dějinách, které si s lidmi - za účinného přispění jiných lidí - často ošklivě pohrávají. Nejen s Američanem, z kterého se stane úspěšný manažer působící po celém světě a neschopný po Marině navázat jakýkoliv opravdový citový vztah.

Tomáš Klvaňa - Marina (přebal knihy)

Nejen s Marinou nebo krásnou čínskou prostitutkou kdesi v Asii na místě označovaném v románu jen jako Ostrov (evidentně se za ním skrývá Singapur).
Ale také se synem prominentního komunistického funkcionáře a Gorbačovova spolupracovníka Garrym Ardanjancem, který se v Jelcinově a Putinově Rusku vypracuje na jednoho z fantasticky bohatých oligarchů a jehož Mariani zuřivě nenávidí z důvodů, které samozřejmě nemůžeme prozrazovat. Takže jen tolik, že Putin tu nakonec z autorovy vůle zapůsobí jako mstitel hrabě Monte Christo, na něhož se Klvaňa několikrát odvolává.

Škoda, že pár stránek před koncem román sklouzne do lehce zbytečného filozofování. Ale úplný závěr vše napraví - i když je tak trochu očekávaný.

Hodnocení MF DNES: 70 %