Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE Tmavomodrý svět: Není nedotknutelný, jen úctyhodný

  13:13aktualizováno  13:13
Zlatý Hollywood! Tam už nemusí opakovat známé pravdy, že film je jen film a skutečnost je věc jiná; že ani nejsvětější téma nečiní dílo nedotknutelným, a naopak z nicotnosti může vzniknout přelomová podívaná. Žijeme však v Česku, a proto Tmavomodrý svět potřebuje vytknout před závorku dvě mimofilmové samozřejmosti.

Z filmu Tmavomodrý svět | foto: Archiv Febiofestu

Za prvé, příběh shrnuje hold českým letcům za válečné hrdinství, omluvu za komunistická vězení a dnešní zapomínání. Ale případné výhrady k filmu, jenž se zaštítil věnováním veteránům, nejsou vlastizradou! Vůči skutečným hrdinům neexistují pochybnosti.

Za druhé, svatokrádeží zavání i pouhá smítka na klopě otce a syna Svěrákových, jimž veřejné mínění přisoudilo role jakýchsi národních kazatelů. Ale ani osobní aura nemá s dílem co dělat.

Tmavomodrý svět je nutno vnímat, jako by jej natočili anonymní pánové Iks a Ypsilon - tak jako je třeba oddělit „krasosmutnění“, jak důvtipně pojmenovali styl filmu provozovatelé kin, od onoho krasořečnění, které doprovází mohutnou premiérovou kampaň.

Tmavomodrý svět

ČR, 2001, 115 minut

Režie Jan Svěrák. Scénář Zdeněk Svěrák. Kamera Vladimír Smutný. Hudba Ondřej Soukup

Hrají Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgerald, Hans Assmann, Charles Dance, Miroslav Táborský

Hodnocení­: 65 %

Takže co zbude, vezmeme-li film sám o sobě? Kupodivu pořád dost. Rozhodně víc, nežli je v tuzemské tvorbě normou, a přinejmenším tolik, čemu se říkává „respektábl“. Čili dílo hodné úcty, plnící přesně očekávání - pouze překvapení tu nemá místo.

Tmavomodrý svět šlape spolehlivě jako švýcarské hodinky. Je vyprávěn čistě, přehledně, předvídatelně; střídá vtípky pro odlehčení s dramatickou akcí a tichým dojetím, rozdávaje přitom už karty pro rozkol, zradu, oběť, naději.

Vcelku decentně vede zahraniční publikum místopisem a daty dějin; až „hollywoodsky“ názorně je předválečný úvod zalit sluncem, kdežto poúnorový dvůr vězení deštěm.

Triky a vůbec letecké scény snesou nejpřísnější světová měřítka; kdyby snad pro nic jiného, pak pro onen úžasný, bezhraničný prostor azurové a bílé, ulpívající v lyrizované zóně volnosti jen tak kratičce, aby prudká bojová akce vyrazila dech, už proto si zaslouží Tmavomodrý svět největší z pláten.

A stejně kvůli hračičkářství režiséra. Požitkářsky, ne však samolibě si Jan Svěrák pohrává s kniplem pod dívčí sukýnkou, s mileneckým rozpažením paží-křídel a la Titanic, s chrastícími ořechy a Hitlerovým řevem z rozhlasu coby svědky erotické scény, s „hanbatými“ fotkami, které si panicové lepí do stíhaček žvýkačkou, zkrátka s detaily působivějšími než silácká gesta.

Na trati natáčel Jan Svěrák pro film Tmavomodrý svět útok stíhačů na vlak.
Z filmu Tmavomodrý svět
Z filmu Tmavomodrý svět

Vděčný pár hlavních hrdinů, zralého muže a jemu oddaného mladíčka, jejichž vztah se kvůli ženě zle naruší, doplňují v komunitě české letky v Anglii spíše jen typizované figurky: dobrák, komik, klučina, zbabělec, frajírek.

Ondřej Vetchý (plus jeho pes, neboť ten motiv účinkuje stoprocentně) představuje ryzí samozřejmost, ztělesněný klid, věrnost, důstojnost, odpovědnost. To, v čem selhává, je spíše zahráno než napsáno: díky Vetchému zůstává jeho postava sympatickou, třebaže právě za ni vždy kdosi jiný vykupuje viny, a Sláma s tím vědomím musí žít; sám.

Jeho mladičký protihráč Kryštof Hádek je přesně sladký i rozbolavělý, nicméně největší hereckou satisfakcí se Tmavomodrý svět stal pro Oldřicha Kaisra, představitele zdánlivě podružného důstojníka u klavíru. Je zdrženlivý, vždy jakoby nad věcí, ale právě v něm se nejsilněji otiskuje každá křivda, každá smrt; on je tím, kdo druhé nejlépe chápe a nejvíce za ně trpí, on je nositelem pravé, skryté důstojnosti i melancholicky měkké, teskné modré nálady.

I další herci jdou nad rámec postav: ať mírně sporných (esesácký vězeňský lékař coby vykladač cti) nebo účelových (Táborského šmelinář nasazený na politické spoluvězně).

Výhradně „mezi námi kluky“ se Svěrákovi pohybují hladce, jistotu vychýlí až milostný trojúhelník. Ženské charaktery nebývají doménou Zdeňka Svěráka, takže herečka Tara Fitzgeraldová hledá klíč sama; romance je to navíc dost náhlá a přímá, tváří se ušlechtile, ale nevybuchuje osudovou vášní melodramat a la Anglický pacient. Prostě se hodí: podobně Cameron nemohl potopit Titanic bez tklivé love story.

Tmavomodrý svět přesně završuje cestu Svěrákových od osobní procítěnosti Obecné školy přes naplnění žánru v Koljovi k vysoce profesionálnímu produktu „na téma“. Rozum se mu hluboce uklání, srdce může zůstat chladné. Jak tvrdí Lars von Trier o příliš dokonalých filmech, jediné, co jim chybí, je „přirozená chyba“.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz