Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Svěrák svou starou knihu okořenil Cimrmanem. Pobaví i dospělé

  8:13aktualizováno  8:13
Je to staronová knížka. Část vznikla před čtyřiceti lety, část letos. A přece jako celek obstojí. Zdeněk Svěrák v knížce Pan Buřtík a pan Špejlička vypráví humorný příběh dvou úspěšných nešiků.

V roce 1971 vydalo nakladatelství Albatros v nákladu čtyřiceti tisíc kusů útlý velký sešit, který se jmenoval Pan Buřtík & pan Špejlička. Zdeněk Svěrák v něm popsal humorné setkání tlustého a tenkého, kteří se stanou kamarády a začnou jako "směšná dvojice neboli komické duo" vystupovat v cirkuse.

Pro velký úspěch knížky vyšlo o rok později ještě pokračování. Po téměř čtyřiceti letech se Svěrák nechal nakladatelem umluvit a k původním textům dopsal ještě jeden, ten nejdelší. Všechny tři nyní vycházejí v knížce, kterou ilustroval Jiří Votruba.

Chce to trochu troufalosti i umu – naroubovat na dávný řez nový výhonek tak, aby to nebylo moc poznat. A docela to vyšlo, alespoň je ten časový předěl méně patrný než ve Svěrákově předchozí knížce Povídky, která podobně spojuje začínajícího a stárnoucího autora.

Ten ostatně své postavy stárnout nenechává a nebýt jedné zmínky o lékárně, která se má přeměnit v hernu, ani by se v textu příliš neodrážela současnost.

Pan Buřtík a pan Špejlička jako audiokniha

Stáhněte si pohádku od Zdeňka Svěráka za 99 Kč na knihy.idnes.cz

Pohádkové přesmyčky

Stylová návaznost možná šla Svěrákovi i proto, že se v psaní pro děti "cvičí" vlastně neustále, ať už v písňových textech, minioperách, pohádkách, či kratších prózách.

Spojuje je staromilská noblesa, rozverný humor i záliba v jazykových kotrmelcích a přesmyčkách. Mnohé berou za slovo ustálené fráze i přísloví ("spát se slepicemi" se chodí skutečně do kurníku) nebo se nechávají – jako třeba v případě minioper o Budulínkovi, Karkulce a dalších – inspirovat osvědčenou českou pohádkou.

Trochu to platí i o Svěrákově novince, v níž by se daly hledat paralely s příběhem o Hloupém Honzovi. Buřtík se Špejličkou jsou totiž dobromyslní nešikové (tak trochu jako Pat a Mat), kteří putují světem a do pořádné práce se moc nehrnou. Ale zase se jen tak něčeho nebojí a ztřeštěné nápady jim proti vší logice nakonec vyjdou.

Jen klopte!

Zároveň Svěrák "klasiku" aktualizuje po svém a příběh posouvá až k pohádce lehce cimrmanovské. Nalezená štěňata tu například pojmenuje Pocem, lékárnu mění v lekárnu a zlodějům přisoudí synchronizaci i v tetování – první má na paži Jack a ten druhý – Pot.

Absurditu však Svěrák umí pěstovat i v situační komice. Například pan Buřtík, který kvůli svým nadměrným proporcím neprojde ani dveřmi vlaku, cestuje jako spoluzavazadlo ve služebním voze, který má dveře jako stodola. Pan Špejlička mu chce to utrpení zpříjemnit a na bednu připíše varování "Neklopit!". Jenže kamarád namítá: "To nepište, ať mě raději obracejí, neboť nevydržím dlouho v jedné poloze." A tak nakonec na bedně výslovně stojí: "Klopit!"

I když námět knížky není v zápletce nijak objevný a některé pasáže by šly zhutnit, Svěrákovo zpracování dělá z Pana Buřtíka a pana Špejličky příjemné počtení o jednom přátelství, které pobaví i dospělé. Ale co je možná důležitější, je to také oslava hravosti a odvahy, které vítězí nad vším zoufáním a nejistotou.

Zdeněk Svěrák: Pan Buřtík a pan Špejlička
Nakladatelství Albatros, Praha 2010, ilustroval Jiří Votruba
64 stran, 249 korun
HODNOCENÍ MF DNES 70%
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Agatha Christie uměla používat jed. Vychází její utajené zápisníky

Agatha Christie v roce 1949

V češtině poprvé vycházejí Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Navazují na předchozí, které vyšly v roce 2009....

RECENZE: Kafka, Ginsberg, Kundera. Když Fin čekal na pražské pavlači

Pentti Saarikoski na snímku z roku 1967

Jméno spisovatele Penttiho Saarikoskiho zná v Čechách asi málokdo. A přitom byl tenhle Fin v 60. a 70. letech doma i za...

RECENZE: Tři minuty do soudného dne je šokující příběh agenta FBI

Autor knihy Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Kdyby si Sověti zamanuli, mohli na sklonku osmdesátých let minulého století zničit Ameriku a vlastně celý západní svět,...Najdete na iDNES.cz