Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Strom života s Pittem je skvělý, ale nehodí se teenagerům

  16:28aktualizováno  16:28
Už v Cannes, kde vyhrál Zlatou palmu, a pak na karlovarském festivalu provázely Strom života vzrušené polemiky. Nyní vstupuje do kin a dá se čekat, že znovu publikum rozdělí. Terrence Malick totiž netočí filmy pro každého.

Z filmu Strom života (Tree of Life) | foto: outnow.ch

V Karlových Varech zažil nabitý sál, ale také odchody s výkřiky "To už nedám!". Značí to, že se Strom života nepovedl, nebo že festivalové publikum nepozná zázrak?

Jak to Malick dělá?

Strom života

USA, 2011, 139 minut

režie Terrence Malick,

hrají Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastainová, Kari Matchettová, Fiona Shawová

Hodnocení­: 70 %

Ani jedno, ani druhé. Strom života je dobrý film, ale nikoli bezchybný. Na druhé straně se nehodí pro veselé party teenagerů: stačí pár glos a je po prožitku.
Ideální divák Stromu života už by měl mít něco za sebou - včetně rodičovství, aby rozuměl strachu, jenž neviditelně prostupuje i zdánlivě bezpečné úseky děje. Vůbec nejlépe se film vstřebává ve dvojici, v malém kině či komorním sále gold class se sklenkou vína a ve vnímavém rozpoložení.

Strom života je totiž film-meditace, nikoli však provokace ve stylu Larse von Triera, byť jeho Melancholii trochu připomíná. Ve vzpomínkové krajině dětství z Texasu 50. let se najde všechno, co spoluvytváří lidský úděl: radost, pochyby, bolest, zvídavost, žárlivost, rebelie i smíření. Linou se z plátna podmanivě: sice ne vždy vstřícně, někdy přepjatě, ale v tak nádherných obrazech, až působí rušivě.

Brad Pitt ve filmu Strom života

Hrdinové se táží po smyslu bytí, zatímco divák se ptá sám sebe - Jak to ten Malick nasvítí, jak to dělá? Klíčovou křižovatku pojmenuje režisér hned v úvodu: existují dvě cesty, Boha a přírody, každý si musí jednu vybrat. Načež jejich zákrutami vede hrdiny po slunečných hrách dětství k osudové zprávě o nejtěžší ztrátě. Rodiče ji přijímají v domě ze skla, které pusto kolem nich ještě násobí; jinou, "bytovou" prázdnotu vyzařuje sevření mrakodrapů, v němž bloudí Sean Penn coby již dospělý syn.

Některé symboly působí až příliš okatě - čistá voda klukovských let proti "kravaťákovi" v džungli betonu nebo řečnické otázky "Bože, proč? Kde jsi byl?", zdůvodnitelné však těžce raněným mateřstvím.

Z filmu Strom života

Jde o základní otázky narážející na nekonečnost vesmíru, jejž Malick líčí počínaje velkým třeskem jakoby v přímém přenosu. Výtvarně je to úchvatné - na chvíli; dramaturgie a nakládání s časem tvoří jediné sporné body režisérovy jinak ohromující představivosti. Darwinovské ilustrace přinášejí neposkvrněnou náladu dne stvoření, třebaže v hlavní vypravěčské linii se majestátní přírodovědný dokument ocitá jaksi "odjinud".

Zato podstata, konkrétní rodinná kronika s láskyplným zázemím, věčným zázrakem zrození a nejprostšími, nejčistšími, filmařsky vůbec nejtěžšími okamžiky štěstí, doslova bere dech. To umí Malick mistrně, beze stopy kýče a zralý divák přijme v jeho ryzosti i povznášející sílu Smetanovy Vltavy.

Z filmu Strom života

V domácím mikrosvětě se láska pere s drilem v postavě otce, jejž Brad Pitt hraje skvěle; matka je bytostí až příliš éterickou, zato skvostní dětští představitelé synů snad ani netuší, co vše sdělují: s humorem, řevnivostí i vzdorem.

Příběh o hledání věčnosti, pevného bodu ve vesmíru však nestojí na hvězdách, nýbrž na kráse. Na té mu ubírá jen délka, zejména v doslovném finále, a jazykový patos výroků mimo obraz. Mezi výzvami v čele s láskou však stojí ještě jedna nosná: Nepřestaňte žasnout.

A vnímat Malickovu filmařinu je též způsob, jak dar úžasu neztratit.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

VIDEO: I s dětmi zkusili utéct přes Berlínskou zeď v tajném Balónu

Trailer k filmu Balón

O nebezpečném útěku dvou rodin z tehdejší východoněmecké NDR, které se pokusily přeletět na Západ přes Berlínskou zeď,...

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Seriál zve do krematoria v Boru, jméno si půjčil z legendární Nemocnice

Ukázka ze seriálu Světlu vstříc - Martin Evžen Kyšperský

Premiérový seriál Světlu vstříc odstartuje na portálu iDNES KINO v neděli 30. září. V cyklu anekdotických příběhů z...

Najdete na iDNES.cz