Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Stavěli Kotvu nebo Thermal. A jejich příběh fascinuje

  13:15aktualizováno  13:15
Jedenáct let tvorby manželů Machoninových představuje výstava na pražském Betlémském náměstí. Návštěvníkům expozice nabízí návrhy postavených staveb i těch nerealizovaných. A byla by škoda nechat si ji utéct.

Pohled na Dům bytové kultury od jihozápadu. Stavba byla otevřena v roce 1981 a říkalo se jí „dům 21. století“. | foto: © Jaroslav Franta

Do útrob pražského obchodního domu Kotva nebo karlovarského hotelu Thermal zve výstava s názvem Věra a Vladimír Machoninovi 60'/70', kterou můžete zhlédnout v Galerii Jaroslava Fragnera na pražském Betlémském náměstí až do konce ledna.

Dům bytové kultury v PrazeJak napovídá název, expozice zachycuje tvorbu manželské dvojice architektů, kteří zásadně ovlivnili vzhled například nejen pražského náměstí Republiky, ale i městského centra Karlových Varů, z let 1960 až 1971.

Staroměstská radnice podle Machoninových

Výstava přináší nejen architektonické nákresy a plány, dobové fotografie a modely (stromy vytvořené ze štětek na nádobí podpoří pocit návratu do minulosti - jak se jimi krásně vymývaly lahve od mléka), ale také nábytek, který architekti navrhovali pro různé prostory. Ať už pro hotel Thermal nebo například budovu československého velvyslanectví v Berlíně - od lamelových stolků až po židle a křesla, čalouněné, z umělé kůže i pochromované.

Výstava dokládá, že Machoninovi vždy usilovali o komplexní dojem z prostředí. Proto sami vytvářeli i interiéry a ke spolupráci zvali také výtvarníky - na podobě stropu hlavního sálu hotelu Thermal s dvojicí spolupracoval například Čestmír Kafka.

Interiér hotelu Thermal v Karlových Varech

Interiér hotelu Thermal v Karlových Varech

"U Thermalu jsme navrhli i ubrusy, příbory a sklo. S výběrem skla nám pomáhal Stanislav Libenský," prozrazuje Věra Machoninová v podrobném katalogu, který k výstavě vyšel.

Kromě skutečně postavených budov jsou zde k vidění i nerealizované návrhy - například velmi rozmáchlá, mohutná a pro Machoninovy typická dostavba Staroměstské radnice z roku 1967, která by vzhled Starého Města ovlivnila k nepoznání. Nebo budova Národního shromáždění pro pražské Vinohrady, jež v soutěži v roce 1966 získala druhé místo (v soutěži nakonec zvítězila trojice architektů Karel Prager, Jiří Albrecht a Jiří Kadeřábek).

Nepozvaní a nepohodlní architekti

Výstava Věra a Vladimír Machoninovi 60'/70' nabízí nový úhel pohledu na budovy, kolem nichž denně procházíme, aniž bychom si je pořádně prohlédli. Nabízí také možnost nahlédnout do jejich minulosti a nechat se okouzlit osobitými interiéry, které jsou dnes často již zničené k nepoznání a nahrazené banálním uniformním zařízením.

Obchodní dům Kotva

Obchodní dům Kotva

Model obchodního domu Kotva

Model obchodního domu Kotva

Expozice odhaluje, že budovy, jež dnes možná vidíme jako produkt normalizace - například Obchodní dům Kotva byl slavnostně a s pompou otevřen socialistickými papaláši v roce 1975 - stavěli architekti, kteří nebyli na otevření pozvaní. Na počátku sedmdesátých let se totiž nedostali do Svazu architektů, kam směli jen ti prokádrovaní.

Věra a Vladimír Machoninovi 60'/70'
Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, výstava trvá do 30. ledna, vstupné 40 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz