Z filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Z filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba | foto: Bontonfilm

RECENZE Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba: Nechtějme od pohádky, aby řešila dotek lidstva v Mléčné dráze

Vstupenku na Epizodu 1 - Skrytou hrozbu si před šestnácti lety člověk musel koupit, protože nevidět nový díl Hvězdných válek znamenal pád do společenské nicoty. Ale než si ji koupil, musel si ujasnit, co od filmu čeká. Milovník klasické sci-fi či Tarkovského vizí neměl v kině co pohledávat, pokud nedostal chuť na pohádku.

A Epizoda I, typický představitel fantasy, se blíží pohádce o to víc, že na rozdíl od předchozích dílů míří blíže k dětem. Mají pravdu ti, kdo za neuvěřitelnými nápady a triky odhalují chudičký příběh s dutými hovory. Asi kvůli dětem má vyprávění i volnější tempo, nezáludně až nudně přehledný sled výjevů a na postu hlavního hrdiny sladkého hošíka.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

65 %

USA (1999), 136 min.

režie George Lucas

hrají Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Ian McDiarmid, Oliver Ford Davies

Dospělí musí překousnout i moudra jako z reklamy (Věř instinktu, následuj žízeň - pardon, Sílu) či fakt, že půlka děje neměla smysl. Ale nechtějme od pohádky, aby řešila světoborné záležitosti mezi Alfou a Proximou Centauri či bolavý dotek lidstva v Mléčné dráze.

Hvězdné války jsou určeny těm, kdo si chtějí hrát - věk nerozhoduje. Stačí chtít. Třeba skvělý závod kluzáků přináší stroje jako z úsměvně průkopnických dob a k tomu vypjatou atmosféru závodů F1 včetně vln horkého vzduchu a jekotu televizních komentátorů. Nebo když zlosynové přeruší vysílání dřív, než jim Senát stačí vzít koncesi, pomyslíte na Novu.

Čtěte recenze dalších dílů

A propos Senát: to je obří depresivní předpověď Bruselu, nekonečnost žvanivé byrokracie a vyšetřovacích komisí, kde jsou laserové meče rytířů řádu Jedi bezmocné. Roztodivné zvířátkovské bytosti jako by putovaly mezi Jurským parkem a Říší divů, komicky vděčný nešika Jar Jar Binks připomíná „motýlkáře“ z Vinnetoua, barvité tažení „hodné“ armády proti supertankům postrádá jen cepy, aby zapadlo do Vávrovy husitské rebelie. A ta úleva, když zlo zvadne jako mixér vyrvaný ze zásuvky!

Úžasná perspektiva náletů; zemanovsky krajková vodní říše; města stylizovaná v duchu Benátek či New Yorku, a přesto jiná; triumfální průvod a la Kleopatra - to vše stojí vysoko nad herci a jejich dialogy. (Naopak překlad hlavně z žertovné angličtiny zaslouží pochvalu.)

Podstata půvabu Hvězdných válek ovšem zůstává nedotčena: dál okouzluje do detailu vymyšlený, a přece neskonale přirozený svět, v němž má místo omšelost „autobazaru“ vedle raket, svět založený na ryze občanském principu. Naprosto samozřejmě tu spolu žijí obří červi i příšerky na baterky, aniž je kdo soudí kvůli rase či tvaru sosáku. Existuje jen dobro a zlo.

Epizoda I – první krok k digitální kinematografii

Asi nejočekávanější premiéra závěru minulého tisíciletí, snímek Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, přišla do kin dvaadvacet let po prvním dílu původní veleúspěšné trilogie, nejedná se však o pokračování v pravém slova smyslu, časově jde spíše o prequel, dozvíte se tedy, co všechno předcházelo výchozí situaci předešlých dílů.

George Lucas nastolil v sedmdesátých letech svými Hvězdnými válkami nový trend, ve kterém se poté odvíjela většina podobných sci-fi snímků, a ani v letech devadesátých neztratil nic ze své vizionářské inovace. Epizodou I opět posunul hranice filmu, tentokrát především v technické rovině, kombinací „reálných“ filmových záběrů a digitálních obrazů. Celý film obsahuje skoro dva tisíce trikových záběrů, většina kulis a létajících korábů existuje fakticky jen v jedničkách a nulách, na počítači byly kompletně vytvořeny i některé postavy.

Lucas tak položil rozhodující základ k vytvoření plně digitální kinematografie, která v budoucnu již zcela rezignuje na klasický filmový materiál. Již stříhání Epizody I neprobíhalo na klasickém střihačském stole, ale pomocí nejmodernějšího softwaru, kde byly dohromady poskládávány a kombinovány jednotlivé záběry.

Nová trilogie Hvězdných válek konečně vysvětlí zvědavým divákům, co vše předcházelo původním dílům. Jak probíhal odvěký souboj dobra a zla - světlé a temné strany Síly. Dočkáme se objasnění osudu řady známých postav, jak Anakina Skywalkera, potažmo Darth Vadera, tak i jeho učitele a později úlavního nepřítele Obi-Wan Kenobiho. V čase Epizody I tu však jsou ještě další postavy, které mají na pozdější sled událostí nemalý vliv, Qui-Gon Jinn, jako učitel Obi-Wana a zarytý nepřátel Jediů Darth Sidious a jeho žák Darth Maul.