Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Síla nápadu aneb erotičtí kutilové se přesvědčivě milují i s míčem

  12:23aktualizováno  12:23
Kutit se dá různě. I eroticky. Francouzskému duu Atelier Lefeuvre & André k tomu stačí jejich těla, velký červený gymnastický míč a několik zvonů na čištění odpadu.

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique | foto: Archiv souboru

S těmi hrají poetickou, smutnou i vzrušující klauniádu. Stačí jim je jen "nacucnout" kamkoli na lidské tělo či na jednoduchou dřevěnou desku. Jejich násady pak klesají a stoupají a vnášejí do představení lechtivé významy.

Přitom představení nazvané Erotické kutění, které duo předvádí až do soboty na pražském festivalu Letní Letná, není nijak vulgární. Přispívá k tomu i kamenný výraz obou protagonistů, něco ve stylu smutných klaunů, kteří nehnou brvou, i když publikum ječí smíchy.

Ženské tělo z mužského

Erotické kutění je minimalistické, stojí na několika výstupech, z nichž čtyři jsou zvlášť působivé. Předně jde o Andrého vysokou školu žonglování. To, co předvádí, popírá fyzikální zákony, se znuděným výrazem ve tváři vyhazuje tři kužely tak, že divák jen zírá s otevřenou pusou.

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage ErotiqueAtelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique

Ovšem už úvodní striptýzová scéna sehraná v naprosté tmě nenechá diváky pochybovat o výjimečnosti zážitku, který je čeká – při svlékání oděvu totiž vlastně mizí i samotné tělo, nejdřív se ale mění z mužského na ženské.

Se svlékáním a oblékáním mají Lefeuvre a André scén několik, každou jinak vtipnou a jinak dokonalou, nikdy však divák ani na vteřinu nezahlédne žádného z nich zcela nahého.

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique

Další dva výstupy má na svědomí vysoký Lefeuvre, jehož tělo má jogínské proporce. Prvně si "hraje" s gymnastickým míčem, který se na chvíli stane jeho téměř živým partnerem, metá přes něj salta a objímá ho, jako by byl velkou živou hlavou milenky.

Když pak míč převezme jeho společník, aby ho prozkoumal, vytáhne z něj špunt a sehraje etudu s unikajícím vzduchem, která vyvrcholí až po několika obrazech červenou vyfouknutou skořápkou, která může být v kontextu představení stejně tak vaginou jako vyčerpanou lidskou duší.

Atelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage ErotiqueAtelier Lefeuvre & André - inscenace Bricolage Erotique

A duše ještě jednou, tentokrát ta z kola – Lefeuvre s ní předvádí artistické číslo o vlastním uškrcení a jako hadí muž se kusem gumy proplétá a provléká tak, že chvíli stojí na nohou a chvíli na hlavě a opět popírá vše, co jsme o ohebnosti lidského těla znali.

Šok se změní v úsměv

Erotické kutění není tak živé jako jejich loňský Skleník, je v něm víc smutné poetiky i slabších míst, jako je přespříliš natahovaná scéna se židlemi, zato má jasnější tělesné téma, které může zpočátku trochu šokovat, postupně však spíš budí očistný úsměv.

Krása je v jednoduchosti a skromnosti použitých rekvizit i v naivním výrazu obou herců. Je v něm pokora i údiv, láska k řemeslu a úcta k tématu.

HODNOCENÍ MF DNES 80 %

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz