Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Sex ve městě. Radši rozsekat do seriálu

  18:24aktualizováno  18:24
Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda, hrdinky Sexu ve městě. Každá jimi chce být a nejlépe každou z nich "na střídačku". Nový film navazující na slavný seriál tento pocit jen podpoří.

Z filmu Sex ve městě | foto: Warner Bros

Příběh čtveřice Newyorčanek začíná, jak říká jejich "velitelka" Carrie, po třech letech a třech knihách od poslední seriálové odluky.

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriálu

Divačky (ale i diváci) se se spisovatelkou Carrie rozloučili v Paříži, kde lapila svoji životní lásku, pana Božského. Miranda toho času budovala příjemné rodinné hnízdo. Charlotte se pomalu smířila s faktem, že nikdy nepovije vlastní dítě. A vášnivá Samantha, odpůrkyně manželství a dlouhotrvajícíchn vztahů, opustila milované "velké jablko", aby následovala mladšího přítele do Los Angeles.

Trailer k filmu Sex ve městě

Celých šest televizních sérií divačky čekaly na vysněný moment - svatbu Carrie s panem Božským. A ten s novým celovečerním podáním Sexu ve městě konečně přichází. V jeden moment se sál dychtivých žen touží převtělit do subtilní spisovatelky, které její vysněný kupuje střešní apartmá na "páté eveňjů", nechá jí postavit velkou šatnu, kde může uspávat Blahnikovy střevíčky a kde jistě založí nejkrásnější rodinu.

Exkurze do skutečného života a šatníků
Jenže o čem by ten film byl, kdyby se tenhle příběh stihnul v prvních deseti minutách. A tak holčičí kluby zazáří blahem, když jim režisér Michael Patrick King předloží tradiční převlékací scény. "Na sbalení dvaceti let bylo třeba čtyř kamarádek, tří dnů a osmatřiceti krabic," popisuje hlavní hrdinka vyklízení šatníku.

Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě

Obzvlášť povedenou módní přehlídkou je bezpochyby Carriino focení svatebních šatů pro magazín Vogue, který o ní před svatbou chce napsat text Poslední svobodná žena. "Zkrátka další obyčejný den," říká Carrie do sestřihu, v němž si obléká šaty od Christiana Diora, Oscara de la Renty, Christina Lacroixa či Vivian Westowoodové.

Sex ve městě

Warner Brothers, premiéra: 5. června 2008.

Režie: Michael Patrick King. Hrají: Sarah Jessica Parkerová, Kim Catrallová, Kristin Davisová, Cynthia Nixonová, Chris Noth David Eigenberg, Evan Handler, Jennifer Hudson.

Hodnocení­: 70 %

Přestože móda je - vedle New Yorku - další postavou filmu, samozřejmě se pozornosti dostane i dalším třem přítelkyním. Přímočará Miranda se úspěšně popere s manželovou nevěrou, Charlotte se po všech zdravotních peritpetiích stane matkou a Samantha se vrátí ke svému divokému životu v New Yorku, ač v závěru oslaví padesátku.

Přirozeně krásné
Právě věk divačky s hrdinkami sblíží více než kdykoliv dříve v televizních sériích. Od bujarých večírků, které v Samanthině podání obvykle končily záběrem na nejrůznější sexuální pomůcky, se ženy ztotožní se zlomenou Carrie. Ta, než se děj doplazí ke konci "happily ever after" neboli šťastně navěky, si vybere svoji depresi do dna. S hlubokými pohledy do zrcadel, do vlastní duše a především s (kvitovaným) nepatrným make-upem.

Návrhářka kostýmů Patricia Fieldová si dala skutečně záležet; každou z hrdinek ve filmu převlékla více než třistakrát. Dvě a půl hodiny podívané je proto možné ověsit přívěskem Lovestory na pozadí Fashion Week. Filmu ovšem nepadne přesněji nic než práce herců a štábu.

Sarah Jessica Parkerová (Carrie), Kim Catrallová (Samantha), Kristin Davisová (Charlotte) a Cynthia Nixonová (Miranda) už ani jiné být nemohou. Své postavy zvládají brilantně; aby ne - po šesti sériích. Miranda opět baví svým nadhledem, Charlotte naivními hláškami, Samantha svým cynismem a Carrie "životními moudry". Rozčilovat mohou snad jen patetické záběry do jejích šedozelených očí.

Kameraman John Thomas s herečkami pracoval posledních pět sezon seriálu a skutečně ví, odkud a kam se má dívat, kde výraz vytáhnout, kde nechat jen znít práci kostymérek a kde dát vyniknout práci módních návrhářů.

Úplný obraz dotváří hudba Aarona Zigmana. Nabízí bohatou škálu lyrických cajdáků, z nichž smyčce poctivě vytahují každou slzu. U něžných melodií se ovšem i největší romantičky musí začít stydět, protože něžnost přerůstá přes hlavu.

Z filmu by se dalo sestříhat sedm milých dílů, na něž by se milovnice seriálu opět těšily, v podvečer by se zavíraly do ložnic a bulily u dojemných scén. A že bulit budou, je jisté. Při novinářské projekci se v inkriminovaných situacích ošívala a vlhké oči zakrývala řada z nich.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz