Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Sex ve městě. Radši rozsekat do seriálu

  18:24aktualizováno  18:24
Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda, hrdinky Sexu ve městě. Každá jimi chce být a nejlépe každou z nich "na střídačku". Nový film navazující na slavný seriál tento pocit jen podpoří.

Z filmu Sex ve městě | foto: Warner Bros

Příběh čtveřice Newyorčanek začíná, jak říká jejich "velitelka" Carrie, po třech letech a třech knihách od poslední seriálové odluky.

Sex ve městě - z natáčení celovečerní filmové verze seriálu

Divačky (ale i diváci) se se spisovatelkou Carrie rozloučili v Paříži, kde lapila svoji životní lásku, pana Božského. Miranda toho času budovala příjemné rodinné hnízdo. Charlotte se pomalu smířila s faktem, že nikdy nepovije vlastní dítě. A vášnivá Samantha, odpůrkyně manželství a dlouhotrvajícíchn vztahů, opustila milované "velké jablko", aby následovala mladšího přítele do Los Angeles.

Trailer k filmu Sex ve městě

Celých šest televizních sérií divačky čekaly na vysněný moment - svatbu Carrie s panem Božským. A ten s novým celovečerním podáním Sexu ve městě konečně přichází. V jeden moment se sál dychtivých žen touží převtělit do subtilní spisovatelky, které její vysněný kupuje střešní apartmá na "páté eveňjů", nechá jí postavit velkou šatnu, kde může uspávat Blahnikovy střevíčky a kde jistě založí nejkrásnější rodinu.

Exkurze do skutečného života a šatníků
Jenže o čem by ten film byl, kdyby se tenhle příběh stihnul v prvních deseti minutách. A tak holčičí kluby zazáří blahem, když jim režisér Michael Patrick King předloží tradiční převlékací scény. "Na sbalení dvaceti let bylo třeba čtyř kamarádek, tří dnů a osmatřiceti krabic," popisuje hlavní hrdinka vyklízení šatníku.

Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě
Z filmu Sex ve městě

Obzvlášť povedenou módní přehlídkou je bezpochyby Carriino focení svatebních šatů pro magazín Vogue, který o ní před svatbou chce napsat text Poslední svobodná žena. "Zkrátka další obyčejný den," říká Carrie do sestřihu, v němž si obléká šaty od Christiana Diora, Oscara de la Renty, Christina Lacroixa či Vivian Westowoodové.

Sex ve městě

Warner Brothers, premiéra: 5. června 2008.

Režie: Michael Patrick King. Hrají: Sarah Jessica Parkerová, Kim Catrallová, Kristin Davisová, Cynthia Nixonová, Chris Noth David Eigenberg, Evan Handler, Jennifer Hudson.

Hodnocení­: 70 %

Přestože móda je - vedle New Yorku - další postavou filmu, samozřejmě se pozornosti dostane i dalším třem přítelkyním. Přímočará Miranda se úspěšně popere s manželovou nevěrou, Charlotte se po všech zdravotních peritpetiích stane matkou a Samantha se vrátí ke svému divokému životu v New Yorku, ač v závěru oslaví padesátku.

Přirozeně krásné
Právě věk divačky s hrdinkami sblíží více než kdykoliv dříve v televizních sériích. Od bujarých večírků, které v Samanthině podání obvykle končily záběrem na nejrůznější sexuální pomůcky, se ženy ztotožní se zlomenou Carrie. Ta, než se děj doplazí ke konci "happily ever after" neboli šťastně navěky, si vybere svoji depresi do dna. S hlubokými pohledy do zrcadel, do vlastní duše a především s (kvitovaným) nepatrným make-upem.

Návrhářka kostýmů Patricia Fieldová si dala skutečně záležet; každou z hrdinek ve filmu převlékla více než třistakrát. Dvě a půl hodiny podívané je proto možné ověsit přívěskem Lovestory na pozadí Fashion Week. Filmu ovšem nepadne přesněji nic než práce herců a štábu.

Sarah Jessica Parkerová (Carrie), Kim Catrallová (Samantha), Kristin Davisová (Charlotte) a Cynthia Nixonová (Miranda) už ani jiné být nemohou. Své postavy zvládají brilantně; aby ne - po šesti sériích. Miranda opět baví svým nadhledem, Charlotte naivními hláškami, Samantha svým cynismem a Carrie "životními moudry". Rozčilovat mohou snad jen patetické záběry do jejích šedozelených očí.

Kameraman John Thomas s herečkami pracoval posledních pět sezon seriálu a skutečně ví, odkud a kam se má dívat, kde výraz vytáhnout, kde nechat jen znít práci kostymérek a kde dát vyniknout práci módních návrhářů.

Úplný obraz dotváří hudba Aarona Zigmana. Nabízí bohatou škálu lyrických cajdáků, z nichž smyčce poctivě vytahují každou slzu. U něžných melodií se ovšem i největší romantičky musí začít stydět, protože něžnost přerůstá přes hlavu.

Z filmu by se dalo sestříhat sedm milých dílů, na něž by se milovnice seriálu opět těšily, v podvečer by se zavíraly do ložnic a bulily u dojemných scén. A že bulit budou, je jisté. Při novinářské projekci se v inkriminovaných situacích ošívala a vlhké oči zakrývala řada z nich.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz