Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Seriál Život je ples se polekal smíchu

  2:54aktualizováno  2:54
S novým seriálem ČT Život je ples se to má podobně jako s jeho názvem. Písmeno L ze slova ples se v grafice občas vypouští, aby si divák přežvýkal, že život je pes, ale hrdinové jím protančí. Však víte.

Ze seriálu Život je ples | foto: Česká televize

A dále: původně se příběh z domova důchodců jmenoval Veselý starobinec. Což byl název přesný, výstižný i logický, protože v jedné z nejsilnějších scén prvního dílu uvozuje doslovnou citaci ze Svatopluka Karáska, obhajující právo stáří na nejčernější humor – včetně mezní hry na vlastní pohřeb.

Spousta klišé

Jenže ČT se zjevně lekla. Léta se bojí jasného záměru, čistého žánru, zdravé provokace; bojí se, že senioři by část lidí odradili, zatímco ona chce "oslovit široké spektrum diváků". Veselý starobinec tak měnil názvy od Třetí mízy přes Elixír života až po nicneříkající Život je ples, další příběh o ničem a o všem pro všechny a pro nikoho.

Ze seriálu Život je ples

"Většina seriálů vypráví o mladých a krásných, já psala o starých a ošklivých – protože jsou nejkrásnější," uvedla před časem autorka scénáře Irena Obermannová. Těžko říci, kde leží hranice mezi jejími záměry a televizní dramaturgií, výsledkem je však tvar typu ani ryba, ani rak, jenž se chová jako odstředivka. Od nosných hrdinů z domova důchodců utíká k mladším zaměstnancům ústavu, jejich dětem a láskám, čímž se blíží ostatní produkci českých skorotelenovel.

Včetně vypravěčské metody: seriál je natočen povšechně a popisně, bez odstupu i bez názoru, se spoustou klišé. Hodí-li hrdinka knihu do popelnice, jistě se pro ni vrátí; teenageři baží po drahé elektronice či po kytaře místo klavíru; typizovaná rodina má vzdornou dceru a vzorného syna – světaznalého manažera, jenž bojuje se svou opatrnickou šéfkou v čele ústavu. Všichni hovoří spisovně a myslí to dobře, jen jsou více či méně nešťastní.

Vzpoura osvěží

Umělost figurek "kolem" kontrastuje s rozšafností seniorů, byť je tvůrci občas shazují dost lacině, jako při výuce s počítači. Ale z přemíry charakterů se jich pár vydělí: věcná ráznost Aleny Vránové, ironický nadhled Jany Štěpánkové, slunná nezdolnost Stanislava Zindulky i žoviální sukničkářství Jiřího Krampola. Kdyby se příběh uzavřel jen mezi ně a vyhrotil vzpouru smíchem v situacích typu "umřela na vaší posteli", přinesl by vítané osvěžení.

Ze seriálu Život je ples

Jenže v druhém dílu už dělají důchodci spíše stafáž okolní Pojišťovně štěstí křížené s Rodinnými pouty, a to není poctivé. Obava, že "lidé nevezmou penzisty", je nesmyslná: lidé vezmou dobrý seriál. Snad se v dalších dílech osmělí.

Život je ples
ČR, režie Petr Slavík, hrají Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Vilma Cibulková, Igor Bareš, Květa Fialová. 16× 57 minut, psáno z 1. a 2. dílu.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz