Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Seriál Život je ples se polekal smíchu

  2:54aktualizováno  2:54
S novým seriálem ČT Život je ples se to má podobně jako s jeho názvem. Písmeno L ze slova ples se v grafice občas vypouští, aby si divák přežvýkal, že život je pes, ale hrdinové jím protančí. Však víte.

Ze seriálu Život je ples | foto: Česká televize

A dále: původně se příběh z domova důchodců jmenoval Veselý starobinec. Což byl název přesný, výstižný i logický, protože v jedné z nejsilnějších scén prvního dílu uvozuje doslovnou citaci ze Svatopluka Karáska, obhajující právo stáří na nejčernější humor – včetně mezní hry na vlastní pohřeb.

Spousta klišé

Jenže ČT se zjevně lekla. Léta se bojí jasného záměru, čistého žánru, zdravé provokace; bojí se, že senioři by část lidí odradili, zatímco ona chce "oslovit široké spektrum diváků". Veselý starobinec tak měnil názvy od Třetí mízy přes Elixír života až po nicneříkající Život je ples, další příběh o ničem a o všem pro všechny a pro nikoho.

Ze seriálu Život je ples

"Většina seriálů vypráví o mladých a krásných, já psala o starých a ošklivých – protože jsou nejkrásnější," uvedla před časem autorka scénáře Irena Obermannová. Těžko říci, kde leží hranice mezi jejími záměry a televizní dramaturgií, výsledkem je však tvar typu ani ryba, ani rak, jenž se chová jako odstředivka. Od nosných hrdinů z domova důchodců utíká k mladším zaměstnancům ústavu, jejich dětem a láskám, čímž se blíží ostatní produkci českých skorotelenovel.

Včetně vypravěčské metody: seriál je natočen povšechně a popisně, bez odstupu i bez názoru, se spoustou klišé. Hodí-li hrdinka knihu do popelnice, jistě se pro ni vrátí; teenageři baží po drahé elektronice či po kytaře místo klavíru; typizovaná rodina má vzdornou dceru a vzorného syna – světaznalého manažera, jenž bojuje se svou opatrnickou šéfkou v čele ústavu. Všichni hovoří spisovně a myslí to dobře, jen jsou více či méně nešťastní.

Vzpoura osvěží

Umělost figurek "kolem" kontrastuje s rozšafností seniorů, byť je tvůrci občas shazují dost lacině, jako při výuce s počítači. Ale z přemíry charakterů se jich pár vydělí: věcná ráznost Aleny Vránové, ironický nadhled Jany Štěpánkové, slunná nezdolnost Stanislava Zindulky i žoviální sukničkářství Jiřího Krampola. Kdyby se příběh uzavřel jen mezi ně a vyhrotil vzpouru smíchem v situacích typu "umřela na vaší posteli", přinesl by vítané osvěžení.

Ze seriálu Život je ples

Jenže v druhém dílu už dělají důchodci spíše stafáž okolní Pojišťovně štěstí křížené s Rodinnými pouty, a to není poctivé. Obava, že "lidé nevezmou penzisty", je nesmyslná: lidé vezmou dobrý seriál. Snad se v dalších dílech osmělí.

Život je ples
ČR, režie Petr Slavík, hrají Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Vilma Cibulková, Igor Bareš, Květa Fialová. 16× 57 minut, psáno z 1. a 2. dílu.
Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

Plakát filmu Dubček

Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz