Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Řípfest má co vylepšovat, Ozzy ale dostál své pověsti

  5:07aktualizováno  5:07
Řípfest zaostal za očekáváním. Pořadatelé nedokázali vytvořit podmínky pro velký festival. Ale charismatický Ozzy Osbourne byl ve formě a američtí Korn publikum vyloženě nadchli.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V sobotu si dali pod bájemi opředenou horou Říp sraz legendy rocku včetně Ozzyho Osbourna, Nazareth nebo Kena Hensleyho. A mělo to něco do sebe. Magnet Řípfestu, zpěvák Ozzy Osbourne, byl ve formě. Zavzpomínal na svou minulost s kapelou Black Sabbath i na některé pecky ze své sólové kariéry, počínaje písní Bark at the Moon přes novinku Let Me Hear Your Scream až po sabbathovský přídavek Paranoid.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne)Ctitelé intonačních jistot by asi obraceli oči v sloup, ale na perfektním zpěvu Ozzyho styl postavený není. Je to charismatická skřehotavá postavička z říše rockových přízraků. Navíc pod Řípem si vedl dobře, jakkoli si tradičně pomáhal křikem a neustálým vytleskáváním zhruba desetitisícového publika.

Vyšel mu také obvyklý trik veteránů populární hudby. Obklopil se mladšími muzikanty s hřívami vlasů, kteří lítali po pódiu jako čerti. Přitom dodali muzice energii i metalicky rockový břit. A Ozzy se mohl prezentovat jako krotitel svých mániček i principál programu, v němž došlo také na písně Suicide Solution nebo I Don´t Want to Change the World.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne)Ovšem sabbathovský hit Iron Man, v němž si zazpívalo i publikum, kapela příliš uspěchala a setřela tak kouzlo jeho hrozivé valivosti. Jako by chtěla urychlit lehce přes hodinu trvající vystoupení, které bylo ve srovnání se zpěvákovými standardními koncerty z poslední doby zbytečně zkrácené o čtyři až pět písní.

Ken Hensley to vzdal po Lady in Black

Před Osbournovou partou vystoupila rovněž kapela Nazareth, na níž vyrůstali někteří rodiče dnešních třicátníků. Nakřáple chraplavý hlas Dana McCaffertyhomá zajímavé barvy, lidi si s ním zpívali Dream on nebo Love Hurts, ale ze skupiny příliš čišela muzejní vyčpělost.

Řípfest 2010 (Ken Hensley)Další očekávaný veterán Ken Hensley se dlouho marně pokoušel zprovoznit své elektrické varhany, bez nichž prý nemá koncert smysl. Spolu s kapelou připomněli pouhé dvě písně z dílny Hensleyho památné skupiny Uriah Heep, hlavně baladu Lady in Black, a pak se poroučeli za velkého zklamání fanoušků ze scény.

Naopak američtí Korn oslnili a zkrátili čekání na Ozzyho svým typicky hutným, pádně agresivním vystoupením. Prolínání syrového rocku s prvky rapu nedávalo takový prostor melodiím, ovšem právě tím se odlišili od veteránů. Výtečně rozšířili stylovou nabídku Řípfestu, do které patřila i sestava kolem zpěvačky Deborah Bonhamové.

Řípfest 2010 (fanoušek Ozzyho Osbournea v extázi)Pokud víkendové rockování pod Řípem bylo startovním ročníkem nového festivalu, bude rozhodně co vylepšovat. I v úpravě areálu, který se po odpoledním dešti ponořil do mazlavého bláta, v němž tisíce lidí neustále přešlapovaly. Nepřišel nikdo, kdo by se pokusil zpevnit aspoň povrch kolem stánků. Rozdělení diváckých sektorů na gold či silver, tedy zlatý a stříbrný, působilo spíš ironicky. Všudypřítomné bahno rozdíly setřelo.

Zvuk nebyl vyrovnaný, zvláště v sektoru vzdálenějším od pódia. A vzhledem k uváděné dvacetitisícové kapacitě areálu mohli pořadatelé vztyčit aspoň jednu projekční plochu, aby lépe viděli i lidé v zadních řadách. Jinak výhled na okolní krajinu z úpatí Řípu byl zvláště při podvečerním slunci úchvatný. Ale za něj si publikum nezaplatilo.

Hodnocení MF DNES: 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

Najdete na iDNES.cz